دیدنی ترین موزه های جهان از لحاظ معماری

دیدن یه موزه شاید در مرحله اول بخاطر چیزایی باشه که در درون اون به نمایش در میاد اما بعضی از موزه ها رو میتونه به خاطر معماری منحصر به فردشان هم در لیست جاذبه گردشگری قرار داد.

به گزارش آلامتو به نقل از زومیت؛ این روزا همه چیز رو به پیشرفت و مدرن شده شدن می رود. این وسط معماری بی نصیب نمونده و دوره ای نورانی رو طی می کنه. عجایب معماری دوران ما به کل با عجایب معماری دوران باستان متفاوت شده ان. اگه اون روزا بشر دست خالی اهرام رو ساخت، این روزا همه چیز دست به دست هم داده تا حیرت زدگی های متفاوتی در این مورد خلق شه. معماران و طراحان این روزا همه عناصر رو به کمک طلبیده ان تا اشکال و فرم های عجیب تری رو در ساخت بناها به کار برند. این بار اما به سراغ موزه ها و هنر معماری مدرن رفته ایم تا ببینیم طراحی چه کمکی به انتقال بهتر مفاهیم ذهنی هنرمندان به مخاطبان شون کرده. در ادامه شما رو با تعدادی از این موزه های خیلی مهم آشنا می کنیم.

موزه BMW، مونیخ، آلمان

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-01

همونطور که از نام این موزه پیداست اینجا جاییه که به گذشته این سازنده ماشین آلمانی پرداخته و روند طی شده واسه تولید ماشین در طول این سال ها رو مورد بررسی قرار می دهد. این موزه که در نزدیک برجBMW قرار داره مثل ابر بزرگیه که روی زمین آرمیده س. طراح این بنا پرفسور اتریشی، کارل شوانزر (Karl Schawnzer) بوده.

موزه ملی زاید، ابوظبی

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-02

این موزه در گرامیداشت یاد شیخ زاید بن سلطان آل نهیان ساخته شده و در طراحی اون تلاش بر اون بوده تا از عناصر شخصیتی اون استفاده شه. این موزه گذشته و نتیجه های زندگی شیخ زاید رو به معرض دید عموم گذاشته. طراحان این بنا گروه فاستر و شرکاء بوده ان.

شهر هنر و علوم، والنسیا، اسپانیا

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-03

این بنا کروی مانند طراحی شده که اشاره به پلنتاریوم یا چشم بصیرت و علم داره. هم اینکه این بنای باحال دارای بخش هایی پلک مانند هم اهست که با باز شدن شون می توان به استخرهای دور و بر دسترسی داشت. طراحان این بنا سانتیاگو کالاتراوا و فلیکس کندل هستن.

مقال

موزه هنر مدرن و معاصر ترنتو (Trento)، ترنتو، ایتالیا

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-04

این موزه درمرکز ایالت ترنتو قرار گرفته و آثاری از هنرمندان معروف این کشور رو به معرض دید عموم قرار داده. این بنا بوسیله رنزو پیانو معمار برجسته ایتالیایی و برنده جوایز زیاد معماری طراحی شده.

موزه گوگنهایم، نیویورک

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-05

موزه هنر گوگنهایم در قسمت شرقی منهتن در نیویوک سیتی واقع شده و آثار هنرمندان امپرسیونیست، مدرن و معاصر رو نمایش می دهد. معماری این بنا اثر معمار برجسته فرانک لوید رایته.

موزه هنر دنور، آمریکا

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-06

این موزه در شهر دنور در ایالت کلرادو قرار گرفته و به دلیل مجموعه های هنری واسه بومیان آمریکا می شناسنش. هم اینکه ۶۸ هزار اثر هنری از گوشه و کنار جهان در اون جمع آوری شده.

موزه هنر علمی، سنگاپور

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-07

این اولین موزه از نوع خود در دنیاس که در خلیج ماسه ای ماریانا واقع شده. معمار این بنای خاص موشه سفدای(Moshe Safdie) ، معمار کانادایی بوده که در طراحی این بنا از گل نیلوفر الهام گرفته.

موزه سالوادور دالی، سن پترزبورگ، فلوریدا

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-08

بزرگ ترین مجموعه آثار این هنرمند سورئالیست اسپانیایی در خارج از اروپا در این موزه جمع آوری شده. طراحی این موزه برعهده HOK یکی از بزرگ ترین شرکت های طراحی و معماری در سطح جهانی بوده.

گالری هنر آلبرتا، کانادا

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-09

این گالری در شهر ادمونتون قرار گرفته و در حدود ۶ هزار نقاشی مدرن و قدیمی رو به معرض نمایش گذاشته. طراح این بنا معمار آمریکایی رندال استوت (Randall Stout) می باشه.

موسسه جهان عرب، پاریس

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-10

این موسسه بوسیله ۱۸ کشور عربی با همراهی کشور فرانسه تاسیس شده و هدف اون شناساندن فرهنگ و تاریخ ملل عربی به دیگر نقاط دنیاس. این بنا بوسیله معمار، هنرمند و طراح صنعتی رون آراد (Ron Arad) طراحی شده.

موزه طراحی هولون، اسرائیل (فلسطین اشغالی)

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-11

این موزه در مارس ۲۰۱۰ گشایش شد و به سرعت تبدیل به یکی از پیشگامان مهم در میدون هنر و فرهنگ معاصر گشت. معمار اون رون آراد از عناصر جورواجور چشمی و خلاقانه واسه شکل دادن این سازه استفاده برده.

موزه تاریخ ارتش، درسدن، آلمان

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-12

همونجوری که از اسمش پیداست این موزه تاریخ نظامی این کشور رو به تصویر کشیده. این مکان در طول جنگ جهانی دوم و وقایع پس از شکست آلمان نازی تاریخ پرفراز و نشیبی رو پشت سر نهاد. اما به دنبال تغییرات اعمال شده ظاهری جدید به خود گرفت. طراح این بنا هم رون آراد می باشه.

موزه فراری، مودنا، ایتالیا

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-13

این موزه ۶ هزار متر مربعی ماشین های انزو فراری معروف رو به معرض دید عموم گذاشته. این جا از اتاق اسناد، اتاق کنفرانس، فروشگاه کتاب، کافه تریا و یه مرکز آموزشی برخورداره. در کل جایی دیدنی واسه بازدید از ماشین های قشنگتر و گذروندن بخشی از اوقات فراغت به حساب میاد.

موزه GC Prostho، ژاپن

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-14

سیستم به کار رفته در معماری این بنا به یکی از اسباب بازی های قدیمی ژاپن به نام کیدوری برمیگرده. کیدوری در اصل تیکه هایی از چوبه که به هم پیوسته و اشکال خاصی رو ایجاد می کنن. احتیاجی به به کار گیری فلز واسه حفظ این اتصالات وجود نداره. مهندس معمار این بنا جون ساتوه.

موزه تاریخ آلمان، برلین

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-15

این موزه در شهر برلین به طور اختصاصی به وقایع این کشور و هم تاریخ مشترک اون با دیگه کشورای اروپایی می پردازه. طراحی اولیه اون کار معمار ایتالیایی آلدو روسی بوده.

موزه حمل و نقل، گلاسکو، اسکاتلند

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-16

در این موزه شما مدل های مختلفی از وسایل حمل و نقل عمومی مثل کشتی، قطار و ماشین رو مشاهده می کنین. هرساله نیم میلیون نفر از این موزه دیدن میک نند. طراح این موزه زاها حدیده.

موزه هنر گرز (Graz)، اتریش

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-17

این موزه به عنوان بخشی از فضای پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۰۳ ساخته شد و حالا تبدیل به یکی از چشم اندازه های معماری دیدنی این شهر شده. در این موزه آثار هنری ۴ دهه گذشته نشون داده می شن.

موزه گوانگ دونگ، گوانجو، چین

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-18

ساخت این موزه در ۱۸ می ۲۰۱۰ به پایان رسیده و درهایش به روی عموم باز شد. این موزه دارای ۴ سالن نمایش بوده و بیشتر از ۱۳۰.۰۰۰ قطعه هنری رو به معرض دید عموم گذاشته. Rocco مسئولیت طراحی و اجرای این موزه رو برعهده داشته.

موزه هرژ، بلژیک

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-19

این موزه شما رو به سفری عجیب در میان آثار یکی از بزرگ ترین هنرمندان قرن بیستم، گئورگی پراسپر رمی (Georgie Prosper Remi) که به طور خلاصه اون رو هرژ می نامیدند، می برد. کارتونیست معروف بلژیکی و خالق شخصیت دوست داشتنی تین تین. معمار این موزه کریستین فرانسویه.

موزه هنر سامسونگ، سئول، کره جنوبی

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-20

فاز اول موزه بوسیله معمار سوئیسی ماریو بوتا و فاز دوم اون بوسیله معمار فرانسوی ژان نووه و معمار هلندی ریم کولهاس طراحی شده. کلی آثار این موزه اختصاص به هنرمندان کره ای و فرهنگ این کشور داره.

موزه MAXXI، رم، ایتالیا

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-21

ساخت این موزه بوسیله گروه معماری زاها حدید (Zaha Hadid) پس از یه دوره ده ساله تموم شد و درهای اون حالا به روی عموم بازه. این خانوم معمار انگلیسی- عراقی در سال ۲۰۰۴ موفق به دریافت جایزه معتبر در مورد معماری شد.

موزه هنر میلواکی، آمریکا

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-22

این موزه که در ماه می ۲۰۱۱ گشایش شده مجموعه آثار هنرمندان آمریکایی در مورد های مختلفی مثل نقاشی، طراحی، مجسمه سازی، طراحی داخلی و دکوراسیون رو عرضه می داره. طراح اون سانتیاگو کالاتراوا می باشه.

موزه سومایا، مکزیک

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-23

این موزه واقع در مکزیکو سیتی تعدادی از کلکسیون های خصوصی تاجر مکزیکی کارلوس اسلیم رو به نمایش می گذارد. نام این موزه ادای دینیه به سومایا جیمایل همسر مرحوم این تاجر مکزیکی. ۶۶.۰۰۰ اثر هنری از دوران جور واجور در این موزه جمع آوری شده. طراح اون فرناندو رومرو معمار و استاد طراحی مکزیکی می باشه.

موزه Aan De Stroom، بلژیک

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-24

این موزه که معنی اسمش موزه ای روی نهر می باشه در شهر آنتورپ (Antwerp) در کشور بلژیک قرار گرفته و کار طراحی اون برعهده یه گروه معمار هلندی ساکن روتردام بوده. در ساخت اون از سنگ های ماسه ای قرمز رنگ و قطعاتی از شیشه استفاده شده. ۴۷۰ هزار قطعه هنری در این موزه نگهداری می شه.

موزه هنر معاصر، شیکاگو

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-25

این موزه که درسال ۱۹۶۷ تاسیس شده یکی از بزرگ ترین گنجینه های هنر معاصر رو در خود جای داده. صدها اثر هنری واسه دوران قبل از جنگ جهانی دوم در این موزه جمع آوری شده ان. این بنا بوسیله جوزف پاول کلی هویز (Josef Paul Kleihues) طراحی شده.

موزه طراحی و اجرا، سن فرنسیسکو

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-26

این موزه واقع در ایالت کالیفرنیا به جنبه های جورواجور طراحی توجه نشون داده و پاره ای از این هنرها رو به صورت آکادمیک آموزش می دهد. برنامه های فرهنگی مختلفی در این موزه برگزار اجرا می گردند. هم اینکه کتابخونه این موزه هم منابع با ارزشی در این مورد رادر اختیار علاقمندان قرار می دهد.

موزه جنگ جهانی دوم، لهستان

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-27

این موزه به طور خاص روی اتفاقات جنگ جهانی دوم متمرکز شده. گروه طراحان این موزه به خاطر ساخت اون برنده جایزه شدن.

موزه هنر نوین، نیویورک

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-28

نمای ظاهری این موزه واقع در منهتن مثل یه سری مکعبه که به شکلی نامتقارن روی هم سوار شده ان. طراحی اون رو دوش معماران ژاپنی، کازیو سجیما و ریو نیشیزاوا بوده.

موزه هنر معاصر نیتروی (Niteroi) ، برزیل

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-29

این موزه در ساحل شهر نیتروی در کشور برزیل قرار گرفته. این بنا ۱۶ متر ارتفاع، ۵۰متر قطر داشته و در سه طبقه ساخته شده. نمای کلی اون مثل یه سفینه فضاییه. معمار اون اسکار نایمیر (Oscar Niemeyer) می باشه.

موزه اردوس (Ordos)، چین

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-30

این موزه که در شهری به همین نام قرار گرفته آثار مربوط به دوره اردوس در کشور چین رو به معرض نمایش گذاشته. ساخت اون در سال ۲۰۰۶ شروع شد. گروه معماری MAD طراحی اون رو به انجام رساندند.

موزه دریایی ازاکا، ژاپن

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-31

این موزه دارای گنبدی شیشه ای به قطر ۷۰ و ارتفاع ۳۵ متر می باشه. طراح اون پل اندرو معمار فرانسویه.

موزه پلسی، برنرو، ایتالیا

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-32

این موزه در مکانی حدفاصل کشور ایتالیا و اتریش ساخته شده و آثار هنرمند نامی ایتالیایی Plessi رو به معرض نمایش قرار داده. طراح اون کارلو کوستا می باشه.

موزه پورشه، اشتوتگارت، آلمان

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-33

بازم یه موزه ماشین در شهر اشتوتگارت که بوسیله Delugan Meissl طراحی شده. فضای نمایشگاهی این موزه بوسیله HG Merz طراحی شده که در پروژه ساخت موزه مرسدس بنز هم مشارکت داشته.

موزه سلطنتی اونتاریو، کانادا

بهترین موزه های دنیا,معماری دیدنی موزهmuseums-34

موزه فرهنگ و تاریخ جهان که در تورنتو قرار گرفته و یکی از بزرگ ترین موزه های آمریکای شمالی به حساب میاد که هرساله بیشتر از ۱ میلیون بازدید کننده داره. این موزه هم بوسیله استودیوی دانیل لبسکایند طراحی شده.

بهترین موزه های جهان

آثار ایرونی در موزه های جهانی

جهانگردی زومیت معماری موزه

فاضلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

دیدنی های شهر زیبای ونیز

ج سپتامبر 20 , 2019
ایتالیا کشور خوشگلیه و ونیز یکی از عاشقونه ترین شهرهای این کشور و دنیاس. ونیز مرکز منطقه وِنِتو و یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری ایتالیا و بزرگ ترین شهر بدون خودروی جهان هستش. در این شهر هیچ اثری از دود و ترافیک اتومبیلا و کامیون نیس و تنها وسیله […]