دیدنی ترین مکان های اروپا

نُه ماه پیش، پیتر شاو از کار خود انصراف داد تا سفری رو شروع کنه که پایانی مشخص نداشت. در این مقاله اون به ده انتخاب خود در میان مکانای دیدنی اروپا اشاره میکنه که نباید در سفر خود از دست بدین.

درست کردن لیستی از ۵ جاذبۀ برتر توریستی در اروپا مشکله.

از هرچه بگذریم، اروپا قارۀ بسیار پهناوریه و تعداد مکانای دیدنی اون به شکل مسخره ای زیاده.

  1. کاپادوکیا، ترکیه

سنگای جادویی، دودکشای سحرآمیز یا… – مهم نیس اونا رو چه بنامید – در هر صورت این سنگا عالی هستن.

این برجای با هیبت که از دل زمین بیرون زده ان، به همون اندازه در کاپادوکیا فراوون ان که فرش فروشان در بازار بزرگ، و چیزی که حتی باعث باحال تر شدن اونا می شه اینه که درون تعداد خیلی از اونا خالی شده و حکاکی گشته و این جوری مکانایی واسه سکونت به وجود اومده ان که به نظر میاد واسه یه فیلم علمی تخیلی مناسب تر باشن تا مرکز ترکیه.

تلاش کنین یکی از جذابترین و متروک ترین مکانای روی زمین رو تصور کنین که تاریخی قرص و محکم، حس ماجراجویی شدید و غروبای دیدنی داره.

کاپادوکیا دقیقا اینگونه س. این منطقه که در راه قدیمیِ جادۀ ابریشم قرار گرفته، از اواخر عصر برنز آدما رو در درون خود سکنی داده و باقی ماندۀ تمدنای مختلفی که وقتی اینجا رو خونه می نامیدن، حالا در سراسر اون پراکنده شده.

کلیساهای زیرزمینی، خونه هایی در اندازۀ عادی که از سنگ چخماق درست شدن و بالن سواری، همه کمک می کنن که کاپادوکیا به یکی از خاطره انگیزترین تجربهاتون تبدیل شه.

  1. ساگرادا فامیلیا، اسپانیا

گادی معماریست که در حرفه خود از جایگاهی مشابه انیشتن در فیزیک برخورداره. به نظر من، این بنا فوق العاده ترین نتیجه کارِ معماریِ بشره و اهرام ثلاثه مصر، باغای آویزون و دژ آکروپولیس همه باید در برابر ابهت اون سر تعظیم فرود بیارن.

این بنا مشابه هیچ چیزی نیس که تا حالا دیدین. به گفتۀ یه توریست آمریکایی که حرف هاش رو اتفاقی شنیدم “چه نبوغ دیوونه واری تونسته اینجور بنایی رو برپا کنه؟!” گادی قسمت داخلی کار خود رو “جنگل روحانی” نامگذاری کرده و به درستی که این ساختمون شما رو به یاد چیزی ارگانیک، و حتی زنده میندازه… بیرون ساختمون به اون اندازه ای خوبه که هرکسی رو محسور اندازه ها، پیچیدگیا، و رابطه شکلای خود کنه.

شاید که درون این کلیسای جامع هم اندازۀ نمای خارجی اون واسه بیننده “بیگانه” نباشه، اما به همون اندازه با قدرت و جالبه. رنگا، شکلا، ستونا، مقیاسا، به کار گیری نور و آهن و… همه باعث شدن که این بنا به راستی نفس بیننده رو بند آورد. من نمی تونم به هیچی دیگه ای فکر کنم که بوسیله آدم ساخته شده باشه و بتونه حتی کمی به عظمت این کلیسا نزدیک شه.

  1. بروژ ، بلژیک

بروژ یکی از شهرای قرون وسطاییِ اروپا هستش که به بهترین شکل ممکن از اون نگهداری شده. ممکنه که بدی بروژ در این باشه که هر کسی از وجود اون مطلعه! اما با این وجود، ارزش داره که اگه به اروپا سفر می کنین، یکی دو روز از وقت خود رو به گشت و گذار در این شهر اختصاص بدید.

بروژ روی کانالای آب بنا شده، شهر رویاییِ کسانیه که به تاریخ عشق می ورزند و یکی از بهترین میدانای واسه قرون وسطی رو در کل اروپا درون خود جای داده؛ میدونی که با برج و ناقوس اش، و با معماری گوتیک خود می تونه هر کسی رو دلباخته گردونه. یه دوچرخه کرایه کنین و در امتداد کانالای بروژ به گردش بپردازید (البته در تابستون).

خیلی راحت میشه درزمان حدودا یه ساعت تموم شهر رو گشت، البته اگه نخواهید کانالای شهر رو دنبال کنین، هنوزم مسیرای باریک و خیابونای سنگ فرش شدۀ بسیاری وجود دارن که بتونین در اونا به گردش و جستجو بپردازید.

  1. برج لندن

میشه گفت که یه قسمت کوچیک از وجود من هست که رویایی احمقانه رو در سر می پروراند: من بر بالای یه اسب جنگی نشسته ام، و مردان آماده به رزم خود رو به طرف جنگی باشکوه هدایت می کنم… باشه، اعتراف می کنم که این رویا خیلی هم واقع گرایانه نیس، چون که کافیه به وضعیت دارو، بهداشت و مراسمای مذهبی در قرن دوازده فکر کنم تا محکم به سال فعلی، یعنی ۲۰۱۳، بچسبم.

با این وجود، برح لندن یه تجربه عالی واسه هر کسیه که به تاریخ انگلستان یا اینکه قرون وسطی علاقه داشته باشه.

برج لندن

موزه های مختلفی که درون دیوارای این برج وجود دارن و هم اینکه برج سفید هر دو موجب شناخته شدن اون به عنوان یکی از جاذبه های برتر اروپا می شن، مخصوصا با در نظر گرفتن زمینۀ تاریخی این بنا.

جالبه بدونین که بزرگترین و کوچیکترین مجموعه از زرهای فلزی هم در این مکان به نمایش در اومده ان. درسته، در این موزه حتی میشه زرهای واسه غولا و کوتولها رو هم دید. بی نظیره.

  1. اردوگاهِ کارِ اجباریِ ساچ سِنهازن، برلین

ساچ سنهازن مکانی وحشتناکه. موزۀ یادبودای اون به شما اجازه میده که واسه یه روز پا جای زندانیان کار اجباری بذارین و سختیاشون رو لمس کنین. تجربۀ ساچ سنهازن، جذاب و به همون اندازه رو مخه، یکی از تجربه های مهم واسه هر کسی که به برلین سر می زنه.

منتظر قسمت بعدی این مقاله در آلامتو باشین…

لیست زیباترین جزایر و سواحل اندونزی

۲۰ جاذبه گردشگری برتر آسیا

اختصاصی تور آلمان تور اسپانیا تور انگلیس تور ترکیه جاذبه های گردشگری اروپا

فاضلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

دیدنی های شهر زیبای ونیز

ج سپتامبر 20 , 2019
ایتالیا کشور خوشگلیه و ونیز یکی از عاشقونه ترین شهرهای این کشور و دنیاس. ونیز مرکز منطقه وِنِتو و یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری ایتالیا و بزرگ ترین شهر بدون خودروی جهان هستش. در این شهر هیچ اثری از دود و ترافیک اتومبیلا و کامیون نیس و تنها وسیله […]