هایپرلوپ در آینده ای نزدیک به شکل واقعی مورد آزمایش قرار خواهد گرفت

سیستم حمل و نقل بسیار سریع «هایپرلوپ» آخرسر به مرحله تست اولیه در دنیای واقعی رسید. شرکت «هایپرلوپ تکنولوژی» که مسئول اجرای این طرح حساب می شه، زمینی به وسعت ۲۰۲۳۴۳ متر مربع در شهر لاس وگاس رو واسه انجام آزمایشات ابتدایی این طرح در اختیار گرفته.

هایپرلوپ در واقع یه جور سیستم حمل و نقل جدیده که ایده اون واسه اولین بار در سال ۲۰۱۲ میلادی به وسیله ایلان ماسک مطرح گشت. در این سامانه، در داخل لوله هایی که در اونا شرایط خلا ایجاد گشته تا هیچ نوع اصطکاکی در کار نباشه کپسولای قرار می گیرن که می تونن با سرعت ۱۲۲۰ کیلومتر در ساعت حرکت کنن. سرعت میانگین اونا هم ۹۶۲ کیلومتر در ساعت تخمین زده شده.

«تست نیروی محرکه هوای باز – Propulsion Open Air Test» در لاس وگاس از یه موتور برقی داخلی بهره مند میشه که به طور سفارشی ساخته شده و تو یه راه یه کیلومتری با سرعت ۵۴۰ کیلومتر در ساعت مورد آزمایش قرار می گیره.

واسه کسب آگاهی بیشتر از این آزمایش در ادامه مطلب با سایت ما همراه باشین.

شرکت Hyperloop Technologies هم اینکه به دنبال مکانی واسه تست نمونه آزمایشی این فناوری در راه سه کیلومتریه که شاید در اواخر سال ۲۰۱۶ یا اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی اجرایی و قابل استفاده می شه.

hyperloop-01-w600

هدف پایانی اونا از این، واقعیت بخشیدن به این ایده و استفاده عمومی و تجاری از اون تا سال ۲۰۲۰ میلادیه و آزمایشی که در لاس وگاس شکل میگیره، اولین قدم واسه تحقق بخشیدن به این هستش.

در همین زمینه، «راب لیولد» مدیر موسسه مورد بحث اعلام داشته: «اجرای اینجور طرحی مسائل دیگری هم می تونه داشته باشه و اون پشتیبانی دولتا و مقامات منطقه ای میشه که قراره هایپرلوپ در اون ایجاد و مورد استفاده قرار بگیره.» اونم اینکه ادامه داده: «مناطقی که اجازه دولتی دارن در اولویت سرمایه گذاری واسه این طرح قرار می گیرن.»

hyperloop-02-w600

شرکت سازنده، هایپرلوپ رو در آینده «پنجمین سیستم عادی حمل و نقل» لقب داده و اعلام امیدواری کرده تا تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیس در سفرهای مردم انقلاب بزرگی ایجاد کنه. در این طرح، مسافران در کپسول درون لوله هایی که خط حرکت هستن، قرار می گیرن و با سرعت بسیار بالا و در کمترین زمان ممکن به مقصد خود می رسن. کپسولای این وسیله نقلیه کوچیک تر از بدنه خیلی از هواپیماها و قطارها هستن و به شکلی طراحی گشته ان تا در عرض ۱۰ ثانیه مسافران سوار یا پیاده شن.

hyperloop-04-w600

جالبه بدونین میانگین سرعت حرکت این کپسولا از هواپیماهای مسافربری سریع (با سرعت تقریبی ۸۷۸ تا ۹۲۶ کیلومتر در ساعت) هم بیشتره. به خاطر همین، میشه امیدوار بود این کپسولا در آینده بتونن جانشین خطوط هوایی شن.

hyperloop-05-w600

جا داره اشاره کنیم از اونجا که هایپرلوپ به شکلی طراحی شده که در زیر آب هم قابل استفاده میشه، میشه در سفرهای بین المللی هم ازش استفاده کرد. نیاز به یادآوریه که این طرح با تموم فایده هایی که داره و با اینکه میشه اونو عامل انقلابی بزرگ در سیستم حمل و نقل دنیا نامید، اما هنوز مشکلات زیست محیطی بسیاری در برابر اون قرار دارن. به طور مثال، باید به آلودگی صوتی اشاره کرد که مانع از به کار گیری این سیستم در نزدیکی مناطق مسکونی می شه.

edame

Next Post

امنیت پیام‌رسان سروش در هاله‌ای از ابهام، آیا تمام باگ‌ها برطرف می‌شوند؟

دیروز یکی از کارشناسان فنی کشورمون در توییتر از باگی درون پیام رسان سروش خبر داد که به موجب اون شماره کاربران اعضای یه گروه و یا ادمینا میشه دید. این باگ نرم افزاری که به گفته وزیر ارتباطات قبلا هم در این برنامه دیده شده قرار بوده حل و […]