لقب «بهترین بازی سال ۲۰۱۶» به کدام عنوان خواهد رسید؟

پرونده سال ۲۰۱۶ هم کم کم بسته می شه و دیگه به جز دو-سه بازی، هیچ عنوان خاصی نیس که شدیدا انتظارش رو بکشیم. واسه گیمرهای علاقه مند، امسال هم بسیار پر مشغله بود و بازیای خوش ساخت خیلی از راه رسیدن و در حالی که انتظاری از یه سری عناوین خاص نمی رفت، تونستن موفقیت زیادی کسب کرده و برعکس، بعضی بازیای پر انتظار هم ناامیدکننده ظاهر شدن.

کسی فکرش رو هم نمی کرد که DOOM یه شوتر اول شخص خوش ساخت و درجه یه باشه و از طرفی دیگه همه انتظار دنیایی غنی و شاهکار رو از No Man's Sky داشتن اما دیدیم که دنیای بازیای ویدیویی تا چه حد غافلگیرکننده س.

تا ساعاتی دیگه، بهترین بازی سال ۲۰۱۶ از نگاه هیئت داوران The Game Awards انتخاب می شه و پس از اون تا یکی-دو ماه، تموم وبسایتا و مجلات در سراسر دنیا به انتخاب بهترینا می پردازن. اما شاید The Game Awards به واسطه برگزاری یه برنامه تلویزیونی جذاب و البته داشتن هیئت داورانی از چندین رسانه معتبر بخش بازی، واسه خیلی از اهمیت زیادی بهره مند باشه.

نمایی دیدنی و عجیب از Uncharted 4: A Thief's End

The Game Awards تقریبا همون اسکار دنیای بازیه اما انتخاب یه بازی از طرف اونا به معنی این نیس که فقط همین بازی بهترین عنوان سال ۲۰۱۶ میشه و بهتره کمی بیشتر منتظر بمونیم و ببینیم سایتای بزرگ و معتبری مثل گیم اسپات، گیم اینفورمر، پالیگان، آی جی ان، یوروگیمر و… چه عنوانی رو مستحق دریافت این جایزه می دونن.

با در نظر گرفتن اینکه تقریبا ۶ ساعت دیگه برنامه TGA 2016 شروع می شه، می خوایم نگاهی داشته باشیم به بازیای منتخب و از ویژگیای برتر هر کدوم واسه تون بگیم. اینکه عناوین حاضر در لیست تا چه حد استحقاق دریافت بزرگ ترین جایزه سال رو دارن.

بذارین کمی ریزتر به نامزدها نگاهی داشته باشیم و ببینیم در بخشای اصلی و پر مخاطب چه عناوینی مستحق دریافت جایزه «بهترینِ سال» شدن. شاید بارها GOTY یا گوتی رو خونده و شنیدین؛ GOTY در واقع حرف اول کلماتِ عبارت Game of the Year یا بازی ساله. پس با همین بخش شروع می کنیم. نامزدها عبارتند از:

  • DOOM [بررسی سایت ما]
  • Inside [بررسی سایت ما]
  • Overwatch [بررسی سایت ما]
  • Titanfall 2 [بررسی سایت ما]
  • Uncharted 4: A Thief’s End [بررسی سایت ما]

لیست کامل نامزدهای بهترین بازی سال و بخشای جور واجور اونو از اینجا ببینین

پس از چند سال تکرار مکررات و تجربه شوترهای اول شخص توخالی و بی محتوا، در آخر ۲۰۱۶ عالی حاضر شد و می بینیم که ۶۰ درصد لیست بهترین بازیای سال رو شوترهای اول شخص به خود دادن که هر کدوم تو یه حال و هوای به طور کامل متفاوت نسبت به همدیگه عالی ظاهر شدن.

یکی از شیاطین خشن و سخت جون بازی DOOM.

DOOM بخش داستانی معرکه ای داشت. از لت و پار کردن شیاطین و موجودات خبیث در زمین و مریخ سیر نمی شدید. از طرفی بخش چند نفره آنلاین قدرتمندی نداشت که بتونه ساعتای طولانی شما رو مشغول نگه داره و همون چند هفته ابتدایی از یاد می رفت.

اما پایه تایتانفال ۲ براساس بخش چند نفره ساخته شده و اگه یادتون باشه، نسخه اول اصلا قسمت داستانی نداشت. استودیو ریسپاون واسه تایتانفال ۲ سنگ تموم گذاشته و در کنار آنلاین جذاب و نفس گیری که داره، قسمت داستانی فوق العاده دوست داشتنی هم طراحی کرده تا کلاس درسی باشه واسه رقبا.

پایلوت و تایتان، پشت به پشت هم.

اوورواچ از طرف دیگه، یه تجربه فقط آنلاین ۶۰ دلاری با مسابقات کوتاه و ۱۰-۲۰ دقیقه ایه که نگاه میلیونا گیمر و علاقه مند رو به چگونگی آنلاین بازی کردن تغییر داده. اوورواچ یه بازی به طور کامل جدید با سبکی به طور کامل فرق داره. فرض کنین یه شوتر با طعم دوتا ۲ یا لیگ آو لجندز بازی کنین. معرکه س، نه؟

عضو دیگه این لیست ۵ تایی، یه بازی جداگونه کوچیک با المانای پازل و روایت بسته س که به وسیله سازنده های بازی لیمبو ساخته شده. اگه لیمبو رو بازی کرده باشین میدونید که اینساید تقریبا چه حال و هوایی داره. اینساید داستانی متفاوت داره، بدون حتی یه خط دیالوگ که روایتش در جریان گیم پلی، اونو به محصولی شدیدا متفاوت تبدیل کرده.

لیمبو و اینساید در کنار همدیگه.

و اما می رسیم به یکی از دوست داشتنی ترین عناوین امسال یعنی Uncharted 4: A Thief's End. مگه می شه ناتی داگ بازی جدیدی واسه پلی استیشن بسازه و نگیم با یه شاهکار دیگه طرف هستیم؟ آنچارتد ۴، اولین بازی جدید (و نه بازسازی عناوین قبلی) ناتی داگ واسه پلی استیشن ۴ حساب می شه و چی می شه گفت جز معجزه؟

دلمون نمی خواد پیشگویی کنیم اما حضور اینساید و DOOM در این لیست واسه بسیاری غیر منتظره به نظر می رسید و احتمال اینکه هر کدوم از این دو عنوان هم بخوان رقابت رو به بازیای دیگه ببازند بسیار پایینه.

تایتانفال ۲ بازی خوش ساختیه ولی به خاطر زمان بندی نادرست، فروش بسیار کمی تا به امروز داشته ولی شاید با دادن جایزه GOTY به تیم ریسپاون، تماشاگر خیزش این عنوان مهجور باشیم.

طراحی هنری Overwatch واقعا ستودنیه.

با این حال، نظرسنجیای اینترنتی و گفتگوهای پرتنش گیمرها در سراسر اینترنت نشون میده که رقابت سختی میان Overwatch و Uncharted 4: A Thief's End هست. هر دو گروه دلایل راضی کننده ای دارن واسه اینکه بگن بازی محبوب شون لیاقت دریافت این نشون رو داره.

گروه دیگری رو هم باید در نظر گرفت که بهترین بازی سال شون اصلا در میون این ۵ عنوان نیس. مثلا طرفداران دارک سولز یا DisHonored 2 که به دلیلای زیادی، جایی در این لیست ۵ تایی نداشتن.

انتخاب شما کدوم یکی از عناوین فوقه؟

بهترین روایت داستان

گیم پلی دو ساعته فایرواچ، پره از لحظاتی که نفس رو در سینه نگه می دارن

اگه بخوایم تنها یه دلیل واسه محبوبیت بازیای جداگونه بیاریم، شک نداشته باشینً باید به داستان اونا اشاره کنیم که چند سالی می شه پا رو بالاتر از بیشتر بازیای کلان بودجه گذاشته ان. همین اتفاق امسال هم تکرار شده و از بین ۵ بازی برتر در روایت داستان، مافیا ۳ و آنچارتد ۴ تنها کلان بودجه هایی هستن که شانس رقابت با سه عنوان جداگونه دیگه رو دارن.

هر سه بازی فایرواچ، اینساید و Oxenfree، شاید از دید فنی حرفای زیادی واسه گفتن نداشتن، اما این داستان بی نظیرشون بود که هر گیمری رو ساعتا درگیر خود می کرد. حتی اگه دقیق تر به مسئله نگاه کنیم، حضور اینساید در میان بهترین بازیای سال هم شک نداشته باشینً به خاطر داستان سرایی بی نظیرش بوده.

تراژدی، کمدی، مهیج؛ آنچارتد ۴ همه اینا رو یه جا داره.

اما شانسای اصلی دریافت جایزه در بخش بهترین روایت داستان، آنچارتد ۴ و مافیا ۳ هستن. آنچارتد ۴ مثل بقیه عناوین این فرنچایز، با داستان پخته و در عین حال طنزآمیزش، هر گیمری رو عاشق خود می کنه.

مافیا ۳ [بررسی سایت ما] از طرف دیگه و برخلاف نسخه های قبلی، داستان خیلی عمیقی نداشت و روندی بسیار تکراری رو دنبال می کرد. با این همه، انصافاً باید کلاه مون به احترام کارگردانی و روایت داستان مافیا ۳ ورداریم که دست کمی از فیلمای درجه یه هالیوودی نداشت. همین روایت عالی داستان بود که دلیل شد داستان سطحی و گیم پلی پر ایراد مافیا ۳ بی اهمیت جلوه کنه.

بهترین بازی جداگونه

استاردو ولی رنگ و بویی مثل کودکی هامون داره.

درست همونجوریکه اینساید به خاطر داستان بی نظیرش در میان بهترین بازیای سال قرار گرفته، روایت داستانی غنی فایرواچ باعث شده تا جایی در میان بهترین بازیای جداگونه داشته باشه.

از یه سو بازی «استاردو ولی» [بررسی سایت ما] رو داریم که هرچند به صورت به طور کاملً تک نفره ساخته شده، اما گیم پلی درگیرکننده، داستان جذاب و گرافیک هنری مثال زدنی اش باعث می شه اونو در حد و اندازه عناوینی چون Harvest Moon تلقی کنیم. از طرف دیگه هم جاناتان بلو که قبلاً با Braid توجه ها رو به خودش جلب کرده بود، با ساخت بازی ویتنس [بررسی سایت ما] به پیشرفت دهندگان جداگونه یادآوری کرد که یه بازی پازلی بی اشکال چه ویژگیایی داره.

اما بازی جدید سازنده های لیمبو به کمک قرار گرفتن در لیست بهترین بازیای سال، انگار بیشتر از بقیه توجه منتقدان The Game Awards رو به خود جلب کرده و میشه احتمال داد که حتی با نبود دریافت جایزه بهترین بازی سال، دست کم جایزه بهترین بازی جداگونه رو با خود به خونه ببره.

بهترین بازی کنسول قابل حمل

تقابل پوکمون کو و کلش رویال یکی از دیدنی ترین رقابتای The Game Awards امساله.

پوکمون گو رو که به یاد دارین؟ همون بازی واقعیت اضافه کردی که واسه پلتفرمای موبایل عرضه شد و طی ماه های اول سر و صدای زیادی به پا کرد. پوکمون گو [نگاه اختصاصی سایت ما] شاید به خاطر کمکاری سازندگانش خیلی زود خیلی از بازیکنان خود رو از دست داد، ولی هنوزم تلاش استودیوی Niantic Labs واسه آوردن پوکمونای دوست داشتنی به موبایل هامون چیزی ستودنیه.

اما بیایید با خودمون روراست باشیم، اندازه استقبال مردم از پوکمون گو، حتماً دریافت جایزه بهترین بازی کنسول قابل حمل رو واسه اون به همراه نمی آورد و کلش رویال [بررسی سایت ما] استودیوی سوپرسل هم رقیبی جدی هستش.

ً Fire Emblem Fates و Monster Hunter Generations رو هم از یاد نبریم که توجه منتقدان رو حسابی به خود جلب کردن.

بهترین بازی مهیج

وقتی کلیف بلسزینسکی هم به تعریف از گیرز ۴ می پردازه، دیگه چه حرفی باقی می مونه؟

امسال، سال بازیای مهیج بود و کمپانیای مایکروسافت، بلیزارد، الکترونیک آرتز و بتسدا هر کدوم به نوبه خود، واقعاً سنگ تموم گذاشتن. بتلفیلد ۱ [بررسی سایت ما] با یه تغییر روش هدف دار به موقع، روند قبلی رو کنار گذاشت و به سراغ جنگ جهانی اول و نبردهای خونبار اون دوران رفت.

تایتانفال ۲ هم که هرچه نباشه، به وسیله بعضی از تاثیرگذارترین سازنده های سری Call of Duty: Modern Warfare پیشرفت پیدا کرده و به خاطر این، نه فقط در بخش چندنفره، بلکه در بخش تک نفره هم یکی از هیجان انگیزترین عناوین سال هستش.

حتی نبردهای فضایی هم دیگه قادر به نجات اکتیویژن نیستن.

Doom و گیرز آو وار ۴ [بررسی سایت ما] مثل همیشه پر بودن از سکانسای پر زد و خورد با شیاطین و موجودات بیگانه، اوورواچ هم مثل همه عناوین بلیزارد، استانداردهای ژانر خود رو نو تعریف کرد.

این وسط، غایب بزرگ دسته بندی بهترین بازی مهیج، Call of Duty: Infinite Warfare [بررسی سایت ما] است که ً دیگه منتقدین مراسم اهدای جوایز The Game Awards رو هم به صدا درآورده س.

بیراه س نیس اگه بگیم تموم عناوین حاضر در بخش بهترین بازی مهیج، هر یک یه جور انقلاب در سبک خود به حساب می رفتن و Infinite Warfare که بازم با استانداردهای ۹ سال پیش ساخته می شه، جایی در میان اونا نداره.

بهترین بازی چند نفره

بتلفیلد هیچوقت تا این حد باشکوه نبوده.

ً در میان بهترین بازیای چندنفره هم بخت اون قدرها با استودیوی اینفینیتی وارد یار نبوده و دوباره نبود حضور اینفینیت وارفر، خودنمایی می کنه.

بخش چندنفره کال آو دیوتی که طی سالای گذشته به یکی از مهم ترین عناوین موجود در مسابقات e-Sports تبدیل شده، همیشه طرفداران خاص خود رو داشته اما نبود حضور اینفینیت وارفر در این لیست، زنگ خطری بزرگ واسه اکتیویژنه تا روش فعلی رو تغییر داده و دست به تغییرات گسترده بزنه.

اینیفینت وارفر در حالی از لیست بازیای چندنفره جا مونده، که در میان بقیه بازیای کلان بودجه مثل بتلفیلد ۱، تایتانفال ۲ و اوورواچ، نام بازی کوچیک و دوست داشتنی Overcooked هم دیده میشه.

و آشپزی هم هیچوقت تا این حد سرگرم کننده نبوده.

Overcooked یکی از اون بازی هاییه که به دور از هیاهوی بازیای بزرگ عرضه می شن و از چشما به دور می مانند؛ هرچند که حالا خوبیش اینه از چشمون داوران The Game Awards دور نمونده و جای کال آو دیوتی رو پر کرده.

در کنار عناوین الکترونیک آرتز و بلیزارد، Rainbow Six Siege [بررسی سایت ما] هم می تونه شانس خوبی واسه دریافت جایزه این دسته بندی داشته باشه. نسخه جدید سری رینبو سیکس، برخلاف بازیای گذشته شرکت یوبیسافت، عنوانی قابل توجه بود که هرچند مثل The Division تا مرز نابودی رفت اما تونست خود رو دوباره نجات دهد.

در هر صورت، ۰۵:۳۰ صبح در کنارتون هستیم تا پوشش زنده و لحظه ای از این مراسم داشته باشیم. نمی دونیم که چه عنوانی قراره لقب بهترین بازی سال رو از دید هیئت داوران The Game Awards 2016 دریافت کنه اما هم واسه اعلام این نتیجه و هم واسه دیدن نمایش بازیا هیجان بسیاری داریم. فکر می کنین چه بازیای جدیدی در The Game Awards 2016 معرفی شن و کدوم یکی از پنج بازی نام برده لقب بهترین بازی سال رو از اون خود کنه؟

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

نسل چهارم مرسدس بنز GLE معرفی شد؛ انبوهی از تکنولوژی در کالبدی عجیب

چ نوامبر 13 , 2019
آخرسر پس از کمپین تبلیغاتی گسترده و منتشر کردن تیزرهای فراوون، مرسدس بنز از نسل چهارم GLE رونمایی کرد. این شاسی بلند اندازه متوسط لوکس که میراث دار M کلاس هستش، دست پر و با یه عالمه از تکنولوژیا و قابلیتای مدرن اومده تا در کلاس خود سرآمد باشه. در […]