قابلیت Instant Apps چیست و چه مزایایی دارد؟

در کنفرانس Google I/O 2016 بود که گوگل خبر از عرضه قابلیتی جدید به نام Instant Apps (اپلیکیشنا فوری) داد. گوگل با انجام این کار تلاش داره تا روند نصب اپلیکیشنا رو از این رو به اون رو کنه. باید قبول کرد که دانلود اپلیکیشنای جور واجور به خاطر تست و بررسی اونا و بعد نرسیدن به هدفی که دنبالش بودین خیلی دلچسب نیس.

اما اپلیکیشنای فوری چیه و چه فایده هایی داره؟ به عبارت ساده این ویژگی قراره تجربه اپلیکیشنای مورد پشتیبانی رو بدون دانلود و به شکلی سریع در اختیار کاربران بذاره.

بدین وسیله قادر هستین ضمن امتحان کردن اپلیکیشنای جور واجور نیازای اولیه خود به یه اپ خاص رو هم پوشش بدین. اهالی مانتین ویو قول دادن که ۹۶ درصد گجتای اندرویدی (دستگاه های مجهز به نسخه اندروید ۴٫۱ ژلی بین به بالا) این توانایی رو دریافت کنن.

ساز و کار اپلیکیشنای فوری چیجوریه؟

نسخه Instant App هر اپلیکیشن محدوده و مطمئناً نباید از اون انتظار سرویسا و نوتیفیکیشنای پس زمینه رو داشته باشین. بیایید با یه مثال ساده شروع کنیم؟ این روزا وبگردی به چیزی عادی تبدیل شده. کاربران فقط با یه کلیک وارد یه صفحه وب شده و می تونن به محتوای اون صفحه دسترسی داشته باشن.

اپلیکیشنای فوری امکانی رو ارائه می کنن. پیشرفت دهندگان با اضافه کردن توانایی اپلیکیشنای فوری به اپ خود یه لینک اختصاصی واسه اون ایجاد می کنن که قادر به انجام بعضی فعالیتای مشخصه. کاربر با کلیک روی این لینک می تونه به اون فعالیت و بخش خاصی از برنامه مورد نظر دسترسی داشته باشه.

یعنی کاربران با انجام این کار می تونن کدها و جلوه های چشمی لازم هر اپ که روی سرورهای گوگل میزبانی می شن رو واسه اجرای قسمت مشخصی از اون روی دیوایسای اندرویدی خود دانلود کرده و بعد به صورت آنلاین به به کار گیری اپلیکیشن مورد نظر خود بپردازند.

همونطور که گفتیم اگه قصد امتحان کردن بعضی اپلیکیشنای موجود در پلی استور رو داشته باشین و یا بخواین بخشی خاص از یه برنامه رو مورد استفاده بذارین ویژگی اپلیکیشنای فوری به کمک تون میاد.

اپلیکیشنای فوری به کاربران کمک می کنن تا در وقت، دیتای مصرفی و فضای ذخیره سازی خود صرفه جویی کنن.

همین امر به کاربران کمک می کنه تا در وقت، دیتای مصرفی و فضای ذخیره سازی خود صرفه جویی کنن.

با به کار گیری توانایی اپلیکیشنای فوری شما قادر هستین بدون نیاز به دانلود و نصب برنامه ها نسخه تحت کلود اونا رو امتحان و از قسمتای اصلی شون استفاده کنین. با انجام این کار چیزی که در مقابلتون قرار میگیره یه صفحه وبه که بی هیچ کم و کمبود تجربه یه اپلیکیشن کامل رو در اختیارتون میذاره.

چیجوری Instant Apps رو فعال و ازش استفاده کنیم؟

واسه شروع به منوی تنظیمات تلفن هوشمند اندرویدی خود برید و به سمت پایین اسکرول کنین تا گزینه Google رو ببینه. پس از اون با ضربه زدن روی گزینه فوق وارد اون شید و در بخش Services روی گزینه Instant Apps ضربه بزنین. در آخر توانایی نامبرده رو فعال و پس از اون روی دکمه Yes, I’m in کلیک کنین.

اگه در بخش تنظیمات با اینجور گزینه ای مواجه نیستین باید گفت که توانایی اپلیکیشنای فوری هنوز واسه تلفن هوشمند شما منتشر نشده و به خاطر دسترسی به اون باید منتظر عرضه به روز رسانیای جدید واسه دستگاه خود باشین.

با پشت سر گذاشتن مراحل بالا میشه گفت که از الان به بعد قادر به جستجوی برنامه دلخواه خود در پلی استور، موتور جستجوی گوگل و اپلیکیشنای پیام رسان هستین و می تونین از توانایی اپلیکیشنای فوری (در صورت پشتیبانی اون اپ از این ویژگی) اون اپلیکیشن بهره مند شید.

اپلیکیشنای فوری در مقایسه با نصب عادی اپلیکیشنا با  بعضی محدودیتا همراه هستن.

مطمئناً روز به روز به تعداد اپلیکیشنایی که از این توانایی استفاده می کنن اضافه می شه و پیشرفت دهندگان هم با در نظر گرفتن همین موضوع باید هر چی سریعتر به فکر بروزرسانی اجناس خود باشن. در ادامه چگونگی به کار گیری این ویژگی از راه موتور جستجوی گوگل رو با ذکر یه مثال واسه شما توضیح میدیم.

واسه شروع در مرورگر دستگاه اندرویدی خود یکی از اپلیکیشنایی که از ویژگی Instant Apps پشتیبانی می کنه (مثلا برنامه Wish) رو جستجو کنین. بعد به پایین صفحه برید و لینکی که به توانایی Instant اشاره داره رو انتخاب و بعد با ضربه زدن روی لینک مورد نظر وارد اون شید.

واسه به کار گیری اپلیکیشنای فوری باید توانایی Instant Apps روی دستگاه تون عرضه شده باشه.

پس از بارگذاری کامل صفحه قادر هستین از اون برنامه مانند هر اپ دیگری که از فروشگاه گوگل پلی دانلود و نصب می کنین، استفاده کنین. علاوه بر این با تست و بررسی اون برنامه خیلی راحت می تونین با کلیک روی گزینه Install اپلیکیشن مورد نظر رو دانلود کنین و به تموم بخشای اون دسترسی داشته باشین.

این در حالیه که کاربران با ورود به بخش اخطار و انتخاب گزینه App Info هم می تونن برنامه رو نصب کرده، داده و اطلاعات  مربوط به اون اپلیکیشن رو حذف کنن و حتی مجوزهای دسترسی رو ببینین روی اون مدیریت داشته باشن.

پیشرفت دهندگان و ویژگی اپلیکیشنای فوری

گوگل از پیشرفت دهندگان اندرویدی می خواد به خاطر آماده کردن اپلیکیشن شون همه عناصر غیر لازم رو از اپلیکیشن خود حذف کنن. این کار دلیل می شه حجم برنامه شما به شکل زیادی کم شده و بدین دلیل با افزایش کارکرد اپلیکیشن تون در این حالت مواجه شید.

اپلیکیشنایی که دارای ویژگی Instant Apps هستن از آدرسای اینترنتی واسه ناوبری استفاده می کنن.

هم اینکه اپلیکیشنایی که دارای ویژگی Instant Apps هستن از آدرسای اینترنتی واسه ناوبری استفاده می کنن. در همین رابطه وقتی روی لینک مخصوص یه فعالیت ضربه می زنید به اون فعالیت منتقل میشین، پس باید گفت که یه فعالیت قادر به انجام فعالیت دیگه در اپلیکیشن فوری نیس و عوضش باید لینک فعالیت دیگه رو در اختیار شما بذاره.

از همین رو پیشرفت دهدگان باید پشتیبانیی از Android App Links رو به اپلیکیشن خود اضافه کنن. در ادامه به کار گیری توانایی قفل هوشمند واسه اپلیکشینایی که شامل ورود به سیستم می شن و هم اینکه اجرای مجوزها برابر با چیزی که در اندروید ۶ هست از دیگر گزینه هایی هستن که پیشرفت دهندگان باید نسبت به انجام اونا دست به کار شن.

اگه از پیشرفت دهندگان اپای اندرویدی هستین و می خواین توانایی اپلیکیشنای فوری رو به برنامه خود اضافه کنین، می تونین با مراجعه به این لینک راهنمای کامل این روند رو ببینین.

محدودیتا

با اون که اپلیکیشنای فوری یکی از قابلیتای فوق العاده در مورد اپلیکیشنای موبایل هستش و می خواد روند نصب برنامه های اندرویدی رو با تغییر همراه سازه، اما دارای بعضی محدودیتا هم هست. مثلا برنامه ها در حالت به کار گیری اپلیکیشنای فوری توانایی اجرا پشت زمینه سیستم رو ندارن.

هم اینکه نبود دسترسی به حافظه خارجی دستگاه، ناتوانی در ایجاد تغییرات جور واجور در سیستم و نبود دریافت برادکستا از دیگر محدودیتای اپلیکیشنای فوری هستن. Instant Apps اومده تا در وقت و هزینه صرفه جویی و فرایندای جور واجور مثل استریم یه ویدو از راه اپلیکیشنی خاص رو آسون کنه.

باید اینم بگیم که که فعالیتا در اپلیکیشنای فوری محدودیتای ۴ مگابایتی دارن و پیشرفت دهندگان باید با در نظر گرفتن این مورد اقدام به طراحی اپلیکیشنای فوری خود کنن. هم اینکه یه فعالیت قادر به انجام فعالیت دیگه  و عوضش باید لینک فعالیت دیگه رو در اختیار شما بذاره.

نظر شما در مورد اپلیکیشنای فوری چیه؟ این توانایی واسه دستگاه شما منتشر شده و قادر به به کار گیری اون بودین؟ اگه از پیشرفت دهندگان اندروید هستین در مورد این توانایی، چگونگی اضافه کردن اون به اپا و پیچ و خمایی که در این راه هست با ما صحبت کنین.

در بخش تکنولوژی سایت ما بخونین:

چیجوری سرویس Piwik رو روی وب سرور خود نصب کنیم؟

با بهترین ویرایشگرهای ویدیو در ویندوز آشنا شید

edame

Next Post

جعبه ابزار: پنج کتابخوان خوب فارسی برای اندروید، iOS و ویندوز

میدونیم، هیچی نمی تونه با لذت ورق زدن کتابای کاغذی برابری کنه. اما مطالعه در موبایل و تبلت هم می تونه امتیازات خاص خودشو داشته باشه. به لطف اپلیکیشنای کتابخوان که از فرمت تغییرپذیر epub پشتیبانی می کنن می تونین فونت و پس زمینه رو تغییر بدین، سریع تر از […]