پژوهش دانشگاهی – عنوان ارزیابی شرایط جغرافیایی و امکانات موجود توسعه قایقرانی در شهرستان مراغه از …

شهرستان مراغه یکی از شهرستانهای استان آذربایجان شرقی میباشد که از دیدگاه گردشگری ورزشی به ویژه قایقرانی پتانسیلهای بالایی را در بر میگیرد. مراغه از شمال به شهرستان تبریز، از جنوب وجنوب باختر به شهرستان بناب، از خاور به شهرستان هشترود و از باختر به دریاچهی ارومیه محدود میشود. مراغه در جنوب سهند و جنوب خاوری دریاچه ارومیه و در فاصله ۷۶۰ کیلومتری تهران و بر سر راه خط آهن تهران –تبریزواقع شده است. آب و هوای آن معتدل و در فصول مختلف سال بین ۲۰ درجه سانتی گراد زیر صفر تا ۳۵ درجه سانتی گراد بالای صفر متغیر است و میزان بارندگی در‌ آن ۳۰۰ میلیمتر در سال است. وجود ارتفاعات در شهرستان مراغه بافت شهر را به دو ناحیه کوهستانی و جلگه‌ای تبدیل ساخته به طوری که ارتفاعات از شمال شهر به جنوب و از شرق به غرب کم کم کاسته شده، تا به سواحل دریاچه ارومیه و جلگه ملکان و بناب می‌رسد. از ویژگی‌های مراغه، باغ‌های بزرگ اطراف شهر وخیابان‌های مشجر مراغه است. شهر مراغه درامتداد یک دره سرسبزکشیده شده‌است که آنرا کوه‌هاوتپه‌ماهورهایی چنداحاطه کرده‌اند. این شهرستان از جاذبههای طبیعی مثل چند چشمه آب شور و شیرین، درههای زیبا و همچنین جاذبههای تاریخی مثل برج ها، قلعه ها، گنبدها، مشاهیر، مدرسهها و. . . برخوردار میباشد.
وجود رودخانههای پرآب در این شهرستان که عموما از کوهستان سهند سرچشمه میگیرد، زمینه را برای توسعه ورزشهای مفرح از جمله قایقرانی فراهم کرده است. رودخانه مردق و صوفی چای مهمترین وپرآب ترین رودخانه شهرستان مراغه میباشد. به ‌جهت قرارگرفتن مراغه دردامنه جنوبی سهند، رودخانه‌هایی نظیر صوفی‌چای که از این کوهستان سرچشمه می‌گیرند، از داخل مراغه عبور کرده و در رونق و آبادانی شهر مراغه  تأثیر زیادی داشته‌اند. صوفى رود (صوفى چای) از دامنه‌هاى جنوب غربى کوه سهند و از آب شدن برف‌هاى دایمى و سنگین کوهستان به ویژه از دره بامیدزسرچشمه مى‌گیرد. این رودخانه با جریان شمالى و جنوبى، تمامى مزارع و باغ‌هاى اراضى شهرستان مراغه را سیراب مى‌کند و از جنوب آن وارد منطقه‌بناب مى‌شود. برروى رودخانه صوفى چاى درمحل کامل‌آباد واقع در۲۱کیلومترى شمال شرقى مراغه، بندىوجود دارد به ارتفاع۱۱متروعرض۶۵متر. اکنون این بند با رسوبات رودخانه پر شده است. در این رودخانه به مقدار قابل توجهى ماهى قزل‌آلا وجود دارد. در بخش خروجى شهر مراغه و در مسیر راه‌آهن تبریز – مراغه روى صوفى چاى دو پل بسیار زیبا احداث شده است. به خاطر همین پتانسیل ها، اخیرا به صورت رسمی پیست قایقرانی آبهای خروشان بر روی رودخانه صوفی چای ایجاد شد که این پیست، نخستین پیست قایقرانی آبهای خروشان در کشور به شمار میرود.
با توجه به شروع کار این پیست و همچنین توانمندیهای زیادی که در سایر نقاط مراغه برای توسعه قایقرانی وجود دارد، همچنین جهت حفظ این پیست و توسعه این توانمندی و پایداری آنها، ضرورت دارد که نقاط ضعف و قوت و همچنین فرصتها و تهدیدهایی که برای توسعه قایقرانی شهرستان مراغه وجود دارد، بررسی گشته و در نتیجه راهبردها و راهکارهایی که میتوانند در جهت توسعه قایقرانی شهرستان کارگشا باشند، ارائه و بررسی گردد. در این پژوهش از طریق برنامه ریزی راهبردی به این مهم مبادرت ورزیده میشود.
۲٫۱٫ هدف‌های تحقیق
هدف اصلی این تحقیق و پروژه، تدوین بهترین و موثرترین راهبردها در جهت توسعه پایدار قایقرانی در شهرستان مراغه “مبتنی برنظرمتخصصان ورزش و همچنین متخصصین گردشگری ” در دو بخش میباشد:

 1. بخش اول در ارتباط با خود پیست قایقرانی میباشد و اینکه با چه راهبردهایی میتوان بهترین شرایط را به لحاظ توزیع امکانات و تسهیلات برای ورزشکاران و کسانی که به صورت تفریحی به قایقرانی میپردازند فراهم ساخت و اینکه چگونه میتوان برای پایداری و آینده درازمدت آن برنامه ریزی کرد. در این میان البته تاکید بیشتر بر روی پیست قایقرانی آبهای خروشان به ویژه پیست قایقرانی صوفی چای میباشد.
 2. بخش دوم در حوزه گردشگری میباشد. فارغ از مسائل حرفهای مدیریت ورزشی، آنچه در هر ورزشی از جمله قایقرانی حائز اهمیت میباشد، علاقمندان و کسانی هستند که برای تماشای مسابقات ورزشی یا صرفا برای تفریح به قایقرانی روی میآورند. به دلیل نزدیکی به مرکز جمعیتی شهر تبریز و نیز ارومیه، این بخش از اهمیت بیشتری برخوردار است. باید به گونهای برنامه ریزی کرد تا بتوان از این گروه جمعیتی بالا به نحو احسن در جهت توسعه حال و آینده خود پیست بهره برد. از طرف دیگر پس از تعیین راهبردها، باید مشخص کرد که این راهبردها بیشتر از چه نوع راهبردی بوده و به کدام سمت گرایش دارد و اینکه چه نوع راهبردهایی در اولویت اجرایی قرار دارد.

هدف فرعی این تحقیق، بررسی نظرات و دیدگاههای کارشناسان در حوزه قایقرانی و مشکلاتی که در راه توسعه وجود دارد، میباشد. برای نیل به این هدف، از طریق پرسشنامه، عوامل ذیل مورد ارزیابی قرار گرفته و نوع و دیدگاه مدیران و کارشناسان در این حوزه مشخص میگردد:

 • عوامل درونی موثر بر توسعه قایقرانی و گردشگری ورزشی در شهرستان مراغه که خود شامل:
 • شناخت نقاط ضعف موجود در امکانات ورزشی و شرایط گردشگری ورزشی شهرستان از منظر شرایط جغرافیایی و. . . .
 • شناخت نقاط قوت موجود در امکانات ورزشی و شرایط گردشگری ورزشی شهرستان از منظر شرایط جغرافیایی و. . . .
 • عوامل بیرونی موثر بر
  دانلود متن کامل پایان نامه در سایت jemo.ir موجود است

  توسعه قایقرانی و گردشگری ورزشی در شهرستان مراغه که خود شامل:

 • شناخت فرصتهای فرا روی شهرستان مراغه از منظر امکانات قایقرانی در آبهای خروشان و نیز فرصتهایی که شرایط عمومی منطقه از لحاظ جغرافیایی بر شهرستان مراغه عرضه میدارد
 • شناخت تهدیدهای حاکم بر شهرستان مراغه که از طریق شرایط جغرافیایی و امکانات منطقهای بر این گردشگری ورزشی و قایقرانی در آبهای خروشان در این شهر مطرح میباشد.

۳٫۱٫ اهمیت موضوع تحقیق و انگیزش انتخاب آن
اولین مسئلهای که ضرورت تحقیق و پژوهش در حوزه قایقرانی شهرستان مراغه را آشکار میکند، زمینه و استعدادی است که شهرستان در حوزه قایقرانی برخوردار میباشد. وجود چند رودخانه پرآب در منطقه و مشرف بودن بر کوهستان سهند زمینه را برای توسعه قایقرانی فراهم نموده است. لذا ضرورت دارد تا شرایط جغرافیایی و گردشگری شهرستان جهت توسعه قایقرانی و احداث پیست قایقرانی بررسی گردد.
از طرفی نکته مهم دیگر که باید مدنظر قرار داد این است که پیست قایقرانی صوفی چای به تازگی احداث شده است و هنوز به صورت جدی مورد استفاده قرار نگرفته است. بهترین شیوه تعیین راهکار و پیشنهاد برای هرموضوعی، ارائه راهکار قبل از بهره برداری میباشد. بنابراین تا قبل از اینکه این پیست دچار مشکلات همیشگی گردشگری و مدیریت ورزشی شود، باید شرایط جغرافیایی و عوامل تاثیرگذار در آن شناخته شده و راهبردهای موثر که بتواند در پایداری این پیست و همچنین توسعه آن در بین عموم مردم موثر واقع شود، شناسایی و تدوین گردد. البته این فرایند باید برای همه زمینههای قایقرانی مثل رودخانههای مردق چای و. . . انجام شود و مکانهایی که پتانسیل تبدیل شدن به مکان تفریحی یا حرفهای برای انجام مسابقات قایقرانی را دارا میباشد، شناخته شده و رویکردها و اصول توسعه آن معین گردد.
از طرفی، از آنجاییکه پیست قایقرانی احداث شده به منظور تمرین تیم ملی و انجام مسابقات ورزشی مهم در نظر گرفته شده است، لذا توجه به استانداردهای ملی و مدیریتی درحوزه ورزش، باید در تعیین راهبردها مدنظر قرار داده شود.
مهمترین نکته که باید در این پژوهش در نظر داشت، توجه به پارامترهای گردشگری و ورزشی جهت توسعه قایقرانی است. شهرستان مراغه در مسیر راه آهن تهران – تبریز قرار دارد. این مسئله بیانگر این است که گروه عظیم جمعیتی این راه ارتباطی میتواند در بخش ورزشی شهرستان مورد استفاده قرار بگیرد. از طرفی نزدیکی به شهرستان تبریز به عنوان مرکز استان آذربایجان شرقی، خود شرایط را برای توجه عمومی جوانان و ورزشکاران به این شهرستان فراهم میآورد.
مزیت دیگر منطقه، نزدیکی به سواحل دریاچه ارومیه میباشد. دریاچه ارومیه که خود زمانی از منابع مهم ورزشی و حتی قایقرانی به شمار میرفت به خاطر مسئله خشکسالی، از رونق افتاده است. وجود پیستهای قایقرانی در مراغه و توسعه پایدار آن، میتواند زمینه را برای جذب گردشگران و ورزشکاران از سواحل ارومیه به سمت مراغه رافراهم آورد. بنابراین در ارزیابی پایداری و توانمندی قایقرانی شهرستان، هم اصول مدیریت ورزشی و هم شاخصهای گردشگری را باید به صورت همزمان مورد توجه قرار داد.
۴٫۱٫ سوالات و فرضیه‌های تحقیق
۱٫۴٫۱٫ سوالات تحقیق
سوالات تحقیق، در راستای اهداف تحقیق میباشد.
دو سوال اصلی این تحقیق در محورهای زیر میباشد:

 1. بهترین و موثرترین راهبردهایی که میتوان در جهت توسعه گردشگری ورزشی شهرستان مراغه و توسعه قایقرانی آن به کار برد، چه راهبردهایی میباشد؟
 2. از منظر متخصصین و کارشناسان امر، مهمترین عوامل درونی موثر(نقاط ضعف و قوت) و همچنین عوامل بیرونی(فرصتها و تهدیدها)حاکم بر گردشگری ورزشی و قایقرانی درآبهای خروشان شهرستان مراغه کدامند و هر یک از این عوامل در چه درجهای برروی گردشگری ورزشی و توسعه قایقرانی اثرگذار میباشند؟

۲٫۴٫۱٫ فرضیه تحقیق

 1. به نظر می‌رسد از دیدگاه متخصصین امر، کارشناسان ورزشی وگردشگری ورزشی، ضریب تاثیر گذاری نقاط قوت و فرصتهای فراروی گردشگری ورزشی و قایقرانی در شهرستان مراغه با توجه به شرایط جغرافیایی آن بیشتر از نقاط ضعف و تهدیدها باشد.
 2. به نظر میرسد راهبردهای ارتقاء مدیریت ورزشی وهمچنین توسعه گردشگری ورزشی مبتنی بر قایقرانی در شهرستان مراغه از نوع تهاجمی است.

۵٫۱٫ روش تحقیق
این تحقیق از لحاظ ماهیت و روش بصورت توصیفی- تحلیلی میباشد. شیوه بکار رفته در انجام این تحقیق با توجه به این که پژوهش از نوع کاربردی بوده و به منظور کشف روابط بین متغیرها و پدیدهها و همچنین گره گشایی از مسائل و تنگناهای موجود در توریسم ورزشی قایقرانی در شهر مورد مطالعه تدوین شده است. بطور کلی در این پژوهش از تکنیکها و روشهای زیر جهت تهیه اطلاعات و تجزیه وتحلیل دادهها استفاده به عمل آمده است:
۱- روش کتابخانهای
در این روش از منابع و مأخذ موجود در رابطه با شهرستان مراغه، شامل آمارهای رسمی کشور، گزارشات و تحقیقات صورت گرفته توسط مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی، مهندسین مشاور، نهادها و سازمانهای دولتی و غیر دولتی، طرحها و برنامههای توسعه در سطوح مختلف ملی، استانی و شهری و همچنین مراجعه به سایتهای مختلف اینترنتی، جهت گرد آوری و تولید اطلاعات استفاده شده است.
۲- روش اسناد تصویری