شکست انسان در برابر برنامه هوش مصنوعی پژوهشگران چینی در تست IQ

یه برنامه جدید هوش مصنوعی که به وسیله محققان چینی طراحی گردیده، یه چند وقت پیش موفق شد آدم رو تو یه تست شفاهی IQ یا همون بهره هوشی شکست دهد و با این کار، علم رو یه قدم دیگه به تحقق کارکتر افسانه ای HAL 9000 در سریال ادیسه فضایی نزدیک تر کرد.

همونطور که شاید میدونید، کامپیوترها کارکرد خوبی رو در بخش شفاهی تستای هوش از خود نشون نمی دن چراکه کلمات معانی مختلفی دارن و ارتباطات پیچیده ای میان اونا برقراره.

اما تو یه مطالعه جدید، برنامه طراحی شده به وسیله محققان چینی تونست بهتر از حریف انسانی خود که این تست رو گذرونده بود ظاهر شه.

در ادامه این مطلب با سایت ما همراه باشین.

محققان شرکت کننده در این پروژه اعلام داشتن که براساس یافته هاشون، ماشینا یه قدم دیگه به هوش و نبوغ انسانی نزدیک تر شدن.

تنها بهره هوشی مهم نیس

اما نباید از یافته های این تحقیق هم بیشتر از اندازه حیرت زده شد چراکه بهره هوشی همه چیز نیس و نمیشه برخورداری از اونو به معنی بهره مندی از نبوغ کامل انسانی دونست.

در واقع این تست تنها یکی از شکلای جور واجور نبوغ انسانی رو اندازه گرفته و به دیگر حولوحوش اون شامل خلاقیت یا هوش حسی توجهی نداشته. نکته دیگه اینکه، چون میشه با به کار گیری بعضی ترفندهای خاص، بعضی از پرسشای آزمون رو هک کرد، جمعی از محققان هوش مصنوعی مدعی شدن که IQ نمی تونه بهترین راه اندازه گیری نبوغ ماشینی باشه.

اینم بگیم که تستای بهره هوشی یا همون IQ اولین بار به وسیله یه روانشناس آلمانی به نام ویلیام استرن در اوایل دهه ۱۹۰۰ میلادی ایجاد شدن و معمولا در برگیرنده مجموعه استانداردی از پرسشا هستن که واسه اندازه گیری نبوغ انسانی در بخشایی مثل منطق، ریاضیات و درک شفاهی استفاده میشن.

پرسشای شفاهی معمولا درک یه فرد از واژگانی با معانی، مترادفا، متضادها و کلمات مشابه زیاد رو اندازه می گیرن. الان فقط تعداد کمی برنامه کامپیوتری با توانایی حل کردن تستای IQ وجود دارن و این نتیجه کار قابل توجه می تونه تاثیری بسیار مهم بر اونا داشته باشه.

Bin Gao یکی از محققان علوم کامپیوتر در موسسه تحقیقاتی مایکروسافت واقع در پکن به همراه همکارانش این برنامه هوش مصنوعی جدید رو طراحی کرده تا مشکل پاسخگویی به پرسشای شفاهی به وسیله ماشینا رو برطرف کنه.

اونا در مرحله اول، برنامه ای نوشتند تا مشخص کنن که کدوم نوع سوالات در این تستا پرسیده می شن. در مرحله بعد، این محققان روشی تازه واسه بیان معانی جور واجور از کلمات و چگونگی ارتباطشونبه همدیگه پیدا کردن.

اونا از هدفی به نام Deep Learning یا یادگیری عمیق استفاده کردن که در واقع تعابیر ذهنی زیادی رو از مفاهیم اقتباس شده از داده های خام می سازه. (واسه نمونه گوگل از این فوت وفن در سرویسای سرچ و ترجمه خود استفاده میکرد) و در آخر روشی رو واسه حل مسائل تست به وجود آوردن.

این محققان تعدادی سوال مربوط به تست IQ رو در اختیار برنامه کامپیوتری خود و هم اینکه گروهی ۲۰۰ نفری از افراد با سطوح جور واجور تحصیلات قرار دادن.

یافته ها به دست اومده، فوق العاده ان

یافته ها به دست اومده از این برنامه هوش مصنوعی فوق العاده بودن. بر خلاف اینکه این برنامه امتیاز بیشتری رو در قیاس با متوسط افراد شرکت کننده در تست به خود اختصاص داد، نتونست کارکرد بهتری رو نسبت به بعضی شرکت کنندگان دیگه (که در رده سنی سی سال یا بالاتر قرار داشته یا دارای مدرک دکتری و کارشناسی ارشد بودن) از خود به نمایش بزاره.

یافته ها به دست اومده از این تحقیق هم اینکه مورد تقدیر و ستایش محققان دیگری قرار گرفت که در این پروژه مشارکت نداشتن، اما اونا یادآور شدن که این نتیجه های کار فقط گامای اولیه واسه رسیدن به هدف پایانی حساب می شن.

رابرت اسلون یکی از محققان علم کامپیوتر در دانشگاه النویس شیکاگو در این رابطه گفت، کارکرد برنامه هوش مصنوعی محققان چینی گامی کوچیک به سمت جلو بود اما ایشون در عین حال اعلام کرد که مثل این پرسشای چند گزینه ای تنها یکی از شکلای جور واجور تستای IQ هستن و شاید قابل مقایسه با تستای تشریحی که به وسیله روانشناسان آموزش دیده از دانش آموزان گرفته می شن، نباشن.

اسلون در مصاحبه اش با Business Insider گفت: پرسشای تشریحی و درک اجتماعی از جمله بخشایی هستن که تا بحال کمترین اندازه پیشرفت در اونا مشاهده گردیده. واسه نمونه، اگه از یه کودک سوال کنین وقتی که فردی رو در خیابون دید که روی زمین افتاده چه کاری باید بکنه، از اون توقع دارین که با مرکز فورتای پزشکی تماس بگیره اما الان، هیچ راهی وجود نداره که یه کامپیوتر رو برنامه ریزی کنین تا اینجور کاری رو بکنه.

در سال ۲۰۱۳ میلادی، اسلون و همکارانش یه جور هوش مصنوعی رو طراحی کردن که امتیازی مشابه یه کودک چهار ساله رو تو یه تست IQ گرفت اما کارکرد برنامه به طور کامل با اون کودک فرق داشت.

اسلون میگه، اگه این فرق در کارکرد تو یه کودک بروز می کرد، بسیاری مدعی می شدن که کودک مشکلی داره و طبیعی نیس.

حنانه حاجی شیرازی مهندس الکترونیک و علوم کامپیوتر دانشگاه واشنگتن در سیاتل که برنامه های کامپیوتری با توانایی حل کردن موضوع طراحی می کنه هم این یافته ها رو باحال آزمایش کرد.

اون در این رابطه گفت: «محققان چینی به یافته های جالبی در مقایسه با کارکرد آدم واسه پاسخگویی به پرسشای شفاهی رسیدن.» ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفت: ما بازم تا رسیدن به سیستمی که خرد انسانی داشته باشه فاصله زیادی داریم.

در آخر میشه اینطور نتیجه گرفت که شاید اونطور که استیون هاوکینگ و دیگرانی چون ایلان ماسک گفته بودن، هوش مصنوعی قرار نیس بر دنیا مسلط شه. با این همه، روشنه که عاقبت کامپیوترهایی با کارکرد مطلوب در بخش مقایسه ساخته می شن.

edame

Next Post

نسل چهارم مرسدس بنز GLE معرفی شد؛ انبوهی از تکنولوژی در کالبدی عجیب

آخرسر پس از کمپین تبلیغاتی گسترده و منتشر کردن تیزرهای فراوون، مرسدس بنز از نسل چهارم GLE رونمایی کرد. این شاسی بلند اندازه متوسط لوکس که میراث دار M کلاس هستش، دست پر و با یه عالمه از تکنولوژیا و قابلیتای مدرن اومده تا در کلاس خود سرآمد باشه. در […]