رسوایی فیسبوک؛ زاکربرگ در راه کنگره آمریکا

سرفصل محتوا

  • ماجرای رسوایی فیسبوک
    • شهادت نامه زاکربرگ در کنگره:
      • دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

ماجرای رسوایی فیسبوک

رسوایی فیسبوک پس از اون روی داد که مشخص شد شرکتی به نام «Global Science Research» با دسترسی به پروفایل ۸۷ میلیون کاربر فیسبوک، اطلاعات شخصی کاربران رو به شکل داده و بدون جلب رضایت اونا، در اختیار شرکت «کمبریج آنالیتیکا» قرار داده.

شرکت خصوصی کمبریج آنالیتیکا هم که در مورد پردازش داده ها واسه انتخابات فعاله، از این داده ها با هدف تبلیغ واسه کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ استفاده کرده.

مشکل از اون زمان گریبانگیر فیسبوک شد که مشخص گردید فیسبوک از این موضوع باخبر بوده اما نسبت به اون واکنشی نشون نداده.

کمبریج آنالیتیکا که در سال ۲۰۱۶ میلادی به کمک یه پرسشنامه به این اطلاعات دسترسی پیدا کرده بود. کاربران، اپلیکیشن این پرسشنامه رو دانلود کرده و بعد به کمک حساب کاربری خود در فیسبوک می تونستن به اون وارد شن.

داده هایی که اینطوری جمع آوری شده بود، به این شرکت مشاوره امکان داد تا به اطلاعات شهروندان آمریکا دسترسی یابد و هر کاربر رو متناسب با ویژگی های شخصیتی اونا، با تبلیغات سیاسیِ مناسب هدف بذاره.

فیسبوک  اعلام کرد که شاید اطلاعات شخصی بیشتر از ۸۷ میلیون کاربر این شبکۀ اجتماعی در اختیار شرکت مشاورۀ کمبریج آنالیتیکا قرار گرفته.

این خبر بوسیله مایک شروپفر، مدیر فناوری فیسبوک منتشر شد. اون اعلام کرد: «معتقدیم که شاید اطلاعات فیسبوکی بیشتر از ۸۷ میلیون نفر -بیشتر در آمریکا- با کمبریج آنالیتیکا به اشتراک گذاشته شده.»

این اولین باره که فیسبوک بطور عمومی دربارۀ تعداد آدمایی که از این رسوایی ناراحت شده ان سخن می گوید؛

قبل از این رسانه ها تخمین می زدن که شاید اطلاعات شخصی ۵۰ میلیون کاربر به این شرکت واگذار شده باشه.

شبکۀ اجتماعی فیسبوک با ۲.۱۳ میلیارد کاربر اعلام کرده که از روز دوشنبه ۹ آوریل اطلاع رسانی به کاربرانی که اطلاعاتشون در اختیار کمبریج آنالیتیکا قرار گرفته رو شروع کرده.

افزایش انتقادات از این شبکۀ اجتماعی به دلیل کوتاهی در حفظ اطلاعات شخصی کاربران تا به اونجا رسید که بریان آکتون از بنیانگذاران اپلیکیشن پیام رسان واتس آپ هم با پیوستن به هشتگ #DeleteFacebook خواهان حذف فیسبوک شد.

علاوه بر تشکیل ترن «#DeleteFacebook» در توییتر، خیلی از وب سایتها هم به منتشر کردن اطلاعات و راهنمایی هایی پرداختن تا بشه واسه همیشه و بطور دائمی صفحۀ شخصی خود در فیسبوک رو حذف کرد.

پس از مدت هاانتقاد، مارک زاکربرگ بنیانگذار فیسبوک راهی واشنگتن دی سی می شه تا به پرسشای اعضای کلیدی کنگره آمریکا در مورد مسائلی جواب دهد که این اواخر حریم خصوصی کاربران این شبکه اجتماعی رو شدیدا تحت تاثیر قرار داده.

حالا اما به لطف متن شهادت نامه زاکربرگ که کمیته بازرگانی و انرژی آمریکا از اظهارات احتمالی ایشون قبل از جلسه رسمی این کمیته در روز چهارشنبه منتشر کرده تا حدودی میدونیم که این مدیرعامل جوون قراره فردا در کنگره آمریکا در دفاع از خود چه بگه.

شهادت نامه زاکربرگ در کنگره:

در متن شهادت نامه زاکربرگ آمده:

فیسبوک شرکتی ایده آل گرا و مثبت نگره. ما [هم بخاطر این] تموم تلاشمون رو به کار گرفتیم تا روی همه برآیندهای مثبت وصل کردن مردم دنیا به همدیگه کار کنیم.

اما حالا روشن شده که تلاش ما واسه پیشگیری از سوء استفاده غیر از این وسیله ها کافی نبوده.

زاکربرگ در روزای گذشته تموم تمرکز خود رو روی معذرت خواهی از کاربرانش قرار داده تا طوری از اونا دلجویی کنه و شهادت نامه ۲۸۰۰ کلمه ای که ایشون واسه توضیح این اتفاقات منتشر کرده هم در همین رابطه تدوین شده.

به همین خاطر هم زاکربرگ جوون شخصا همه بررسیای انجام شده روی فیسبوک یا آپدیتای ارائه شده واسه اون در هفته های گذشته رو مورد بررسی قرار داده تا از بروز دوباره رسواییای مشابه پیشگیری کنه.

در ادامه این شهادت نامه می خونیم:

اولویت اصلی من همیشه رابطه دادن مردم به همدیگه، ایجاد جوامع کاربری و نزدیک کردن مردم در اقصی نقاط دنیا به همدیگه بوده.

شرکتای تبلیغاتی و پیشرفت دهندگان تا وقتی که سکان هدایت فیسبوک در دستان من باشه هیچ وقت این اولویت رو زیر پا نمی ذارن.

با این حال اما انگار فقط وصل کردن مردم به همدیگه کافی نیس و ما باید مطمئن شیم که این ارتباطات مثبت هستن.

ما باید مطمئن شیم که مردم از این امکان واسه آسیب زدن به بقیه یا نشر اکاذیب استفاده نمی کنن.

واگذاری کنترل ارتباطات به مردم هم کافی نیس و ما باید مطمئن شیم پیشرفت دهندگان دست اندرکار هم از اون اطلاعات حفاظت می کنن.

دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

بخشایی از این شهادت نامه هم به دخالت روسیه در انتخابات آمریکا با کمک فیسبوک مربوط می شه.

اون در اظهاراتش آورده:

ما در تشخیص و عکس العمل به دخالت روسیه بسیار کنه عمل کردیم و حالا با تموم توان کار می کنیم تا بهتر شیم.

پیچیدگی مدیریت این تهدیدات هم مرتبا در حال زیاد شدنه و ما هم به همین نسبت خود رو بهبود می دیم.

ما بازم به همکاری به دولت ادامه می دیم تا درک بهتری از دخالت روسیه پیدا کنیم.

در ادامه هم زاکربرگ به تبیین چیزی که اتفاق افتاده و هم اینکه راهکارهای فیسبوک واسه پیشگیری از وقوع دوباره این ماجرا پرداخته.

 منبع: یورونیوز فارسی- دیجیاتو

فاضلی

Next Post

رقص گوگل Google Dance چیست؟

ش دسامبر 14 , 2019
رقص گوگل Google Dance یکی از الگوریتمای نامعلوم گوگله و گوگل تا حالا مستقیما وجود اینجور الگوریتمی رو تایید و یا تکذیب نکرده. سرفصل محتوا رقص گوگل (Google Dance) چیه؟ چیجوری بفهمم که سایت من در برابر Google Dance قرار گرفته؟ گوگل دنس موقع سندباکس موقع رقص گوگل چه کنیم؟ رقص گوگل (Google Dance) […]