راه های سرکوب هوس شیرینی

donut-lock

اگه می خواید در برنامه تناسب اندام خود موفق باشین باید اول فکری به حال هوس شیرینی خوردنتون کنین تا قبل از شروع برنامه کارتون رو نیمه تموم رها نکنین.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله سلامت؛ هممون خوردن شیرینی رو دوست داریم. در موقعیت های جور واجور هم خود رو با خوردن شیرینی سرگرم می کنیم و از اون حال می کنیم. اما مشکل اینجاس که واسه بیشتر افراد شکر و قند به یه هوس تبدیل می شه و نمی تونن در برابر اون مقاومت کنن. به جای اینکه گاه به گاه و در موقعیت های خاص به خوردن دسرهای شیرینی بپردازند هر روز مقدار خیلی از این مواد رو مصرف می کنن و این موضوع به نیاز روزانه شون تبدیل می شه. اگه شما هم جزو این افراد باشین حتما می دونین هوس خوردن مواد شیرین چقدر قدرتمنده. اما مهم نیس این هوس شما چقدر شدیده می تونید به کمک رژیمای هوشمند از شر اون خلاص شید. خلاص شدن از شر این اعتیاد می تونه شما رو ازاد سازه. در این مقاله می خوایم ۱۰ روشی رو بگیم که به کمک اون میتونین هوس خود واسه خوردن شیرینی رو کمتر کنین.

  1. صبحونه پر از پروتئین استفاده کنین:

تحقیقات و تحقیقات انجام شده نشون می دهد که پروتئین در صبحونه می تونه جلوی هوس آدما به شکر و قند رو بگیره. پروتئین های بدون چربی مثل ماست یونانی، کره بادام زمینی، تخم مرغ و پینر کم چرب هورمون های تحریک کننده گرسنگی کمتری ایجاد می کنه. این مواد PPY بیشتر تولید می کنن. این هورمون می تونه سیگنال های سیری رو به مغز بفرسته. اسکن MRI آدمایی که از صبحونه ای با پروتئین بالا استفاده کرده بودن نشون داد که فعالیت در نواحی از مغز که مربوط به هوس و اشتهاست در این افراد کمتر شده. نمی تونید صبح زود چیزی بخورین؟ مشکلی نیس. تلاش کنین صبحونه خود رو ساعت ۱۰ صبح بخورین.

  1. هیچوقت گرسنه نمونید:

عبور کردن از وعده های غذایی اصلی می تونه هوس شما به خوردن شیرینی و مواد شیرین رو بیشتر کنه. نخوردن وعده غذایی سطح قند خون رو پایین تر می آورد و باعث می شه در طول روز به خوردن مواد بیشتری روی بیارین تا کالری های از دست رفته رو جبران کنین. در طول روز ۵ بار غذا بخورین که سه مورد اون وعده غذایی اصلی و دو موردش میان وعده های پر از مواد غذایی خوشمزه و مقوی مثل غلات سبوس دار، حبوبات، گوشت/ مرغ/ ماهی/ بوقلمون بدون چربی، آجیل، لبنیات شیرین نشده کم چرب، تخم مرغ و سبزیجاته. این مواد شما رو سیر نگه می داره و می تونه تعادل خوبی بین پروتئین های بدون چربی، کربوهیدرات های انرژی زا، چربی های سالم ایجاد کنه و سطح قند خون رو پایدار سازه.

  1. نسبت به شکر و قند مخفی در مواد غذایی حواس جمع باشین:

این نوع مواد در برگیرنده قند و شکر پنهونی هستن که بیشتر افراد چیزی در مورد اون نمی دانند. سس کچاپی که روی غذاهای خود می ریزید، سس سالادی که استفاده می کنین و مواد دیگه ممکنه شکر و قند مخفی داشته باشن. این مواد نه فقط شکر اضافی وارد بدن می کنن بلکه می تونن سطح هوس شما رو زیاد کنن. این جور شکرهای افزودنی اشتهای شما رو بیشتر می کنن و هوستون رو واسه مواد شیرین زیاد می کنن. یخچال و کمد خود رو بررسی کنین و برچسب روی مواد غذایی رو به دقت بخونین. غذاهایی که قند و شکر بیشتری دارن رو پیدا کنین و مصرف اون ها رو به کمترین حد ممکن برسونین.

  1. چاشنی های خود رو تغییر بدید:

شکر ممکنه شیرین باشه اما طعم های متفاوت دیگری در دنیا هست که ممکنه واسه شما لذت بخش باشه. اگه وانیل رو روی غذاهای خود بریزین یا گوجه فرنگی برش خورده رو به همراه برگ های تازه ریحان به غذاهای خود اضافه کنین متوجه میشین که چقدر ادویه و گیاه در دنیا هست که شما از طعم اون بی خبر بودین. تلاش کنین ادویه های مختلفی رو امتحان کنین. ادویه هایی مثل زنجبیل و دارچین رو می تونید به کار گیرید. بقیه چاشنی ها و طعم ها مثل سرکه بالزامیک، روغن زیتون فوق بکر، پوست پرتقال و لیمو، سس تند و بقیه موارد رو یادتون نره.

  1. بیشتر بخوابین کمتر هوس شیرینی کنین:

نکته کلیدی واسه توقف هوس شیرینی و مواد شیرین، ایجاد تعادل در هورمون های گرلین و لپتینه. اگه بتونین هماهنگی بین این هورمون ها رو حفظ کنین هوس کمتری به مواد شیرین دارید. اما اگه کمتر از مقدار زمان پیشنهاد شده(۷ الی ۹ ساعت) در شب بخوابین به هدف خود دست پیدا نمی کنید. مطالعه انجام شده در دانشگاه شیکاگو نشون می دهد که نخوابیدن در شب می تونه سطح لپتین رو تا ۱۸ درصد کمتر کنه و سطح گرلین رو تا ۳۰ درصد زیاد کنه. این تغییرات باعث می شه هوس شما واسه خوردن مواد شیرین تا ۴۵ درصد زیاد شه. کمبود خواب نه فقط باعث می شه غذاهای شکردار باحال تر از قبل به نظر برسه بلکه می تونه توانایی شما واسه مقاومت در برابر اون رو کم کنه. بخشی از مغز شما که مانع از ایجاد هوس به مواد شیرین می شه به هنگام خستگی فعال نخواد بود. پس داشتن خواب کافی واسه تعادل هورمون ها و افزایش ایستادگی شما در برابر مواد شیرین لازمه.

  1. حرکات خود رو بیشتر کنین تا جلوی هوستون به مواد شیرین رو بگیرین:

اگه جزو آدمایی هستین که تمایل زیادی به خوردن مواد شیرین دارن، داشتن حرکات بدن می تونه این حس رو غیر فعال سازه. براساس تحقیقات انجام شده، هرچقدر بیشتر بشینین اشتهای بیشتری واسه خوردن مواد غذایی دارید حتی اگه بدن احتیاجی به کالری نداشته باشه. تمرینات قدرتی می تونه عضلات رو قوی تری سازه که در این شرایط گلوکز بیشتری مصرف می شه.هر نوع فعالیت ورزشی می تونه واسه بدن شما به درد بخور باشه.

  1. هر چیزی که واقعا شما رو آزار می دهد آرامش بدید:

رابطه بین راحتی عاطفی و هوس به شیرینی همیشه وجود داشته. واسه اینکه بتونین چرخه موجود رو بشکنید باید دلایل اصلی ایجاد مشکل رو پیدا کنین. اولین قدم واسه شکستن رابطه عاطفی بین احساس و غذا اینه که در مورد احساساتی که شما رو به خوردن شیرینی بیشتر جهت می دهد حواس جمع باشین. وقتی که می خواین یه شکلات از ظرف وردارین از خود سوال کنین به چه دلیل من اینکار رو انجام می دهم؟ در این لحظات متوقف شید و این جملات ساده اما قوی رو به خاطر بیارین: متوقف شو. از سرعت خود کم کن و خوب فکر کن.اینکار شما رو قادر می سازه چیزی که باعث ایجاد تمایل به خوردن شیرینی شده رو شناسایی کنین و به رفع اون بپردازید.

  1. دام هایی که باعث می شه به خوردن قند و شکر بیشتر روی بیارین رو شناسایی کنین:

یه شیرینی خوشمزه در محل کار به شما چشمک می زنه؟ در طول روز به این موضوع فکر کنین و مکان ها و زمانایی که بیشتر در برابر مواد شیرین قرار دارین رو شناسایی کنین. واسه اینکه بتونین نیازای خود رو برطرف کنین، خودتون رو با مواد جانشین و مثبت مجهز کنین. مثلا بهتره قبل از رفتن به محل کار صبحونه کامل و سالم بخورین. نیازای خود رو به روش سالم تر پر کنین و از بروز هوس به مواد شیرین کم کنین.

  1. جوایز سالم تر پیدا کنین:

به جای اینکه خودتون رو با مواد شیرین گول بزنین، خود رو با موارد دیگه خوشحال کنین. بیشتر افراد وقتی که استرس دارن، تنها هستن یا حوصله شون سر رفته به سراغ مواد شیرین می روند اما روش های بهتری واسه احساس بد یا انرژی پایین شما هست. یه کارت جایزه شخصی واسه خود بسازین و در اون فعالیت های سالم رو که می تونه به درد بخور باشه لیست کنین. جوایز شما باید بتونه همون احساس شادی و لذت رو جفت و جور کنه که به هنگام خوردن مواد شیرین داشتین. در مورد کارایی که می تونید انجام بدین فکر کنین. مثلا به موسیقی گوش کنین، برقصید، با دوست خود حرف بزنین، ناخن خود رو لاک بزنین، به دوچرخه سواری برید، به گربه خود غذا بدین، تلویزیون تماشا کنین، یه تعطیلات رویایی رو برنامه ریزی کنین و دراز بکشین به آسمون آبی نگاه کنین. این روش هدف دار ها می تونه تمرکز شما رو روی شادی های غیر غذایی بذاره.

  1. از مکمل های کلسیم و ویتامین D استفاده کنین:

به صورت روزانه مولتی ویتامین و مکمل های معدنی رو دریافت می کنین؟ اگه جواب شما به این سوال مثبته روش درستی رو در پیش گرفتین. تحقیقات زیاد نشون داده که مولتی ویتامینای شامل کلسیم و ویتامین D می تونه هوس آدما به خوردن مواد شیرین رو کم کنه و به کاهش وزن برسه. چربی های اضافی در بدن به ویتامین D می چسبن پس بدن نمی تونه ازش استفاده کنه و همین امر با فعالیت لپتین تداخل ایجاد می کنه. اگه کمبود کلسیم دارین بدن شما افزایش ۵ برابری در آنزیم fatty acid synthase داره. این انزیم کالری رو به چربی تبدیل می کنه. در حالیکه مولتی ویتامین ها رو نمی توان جانشین رژیم غذایی سالم کرد اما وجود اینجور موادی مضر نیس و می تونه در کاهش هوس شما به درد بخور باشه.

بهترین ادویه واسه چربی سوزی

چیجوری بدون رژیم غذایی لاغر شیم؟

رژیم غذایی مجله سلامت

فاضلی

Next Post

راه هایی برای افزایش ماندگاری بوی عطر

بعضی افراد همیشه بوی خوبی میدن تا جایی که می توان راه حرکت اونا رو با عطری که از خود به جا می گذارن شناسایی کرد. تا حالا از خودتون پرسیده اید راز این بوی خوش چیه؟ به طور حتم این راز به یه عطر گران قیمت محدود نمی شه […]