راه های انتقال و تشخیص ایدز

ایدز یا AIDS مخفف کلمه “ACQUIRED IMMUNE DEFICIENCY SYNDROME” به معنی “سندرم مشکل اکتسابی ایمنی” است.

ایدز در اثر مشکل کارکرد ایمنی سلولی و هومورال اتفاق می افته و به دنبال اون مریض درمقابل شکلای جور واجور عفونتا و سرطانا ۳۱۱۵ بی دفاع شده و در آخر منتهی به مرگ فرد می شه. آدمای گرفتار حتی در مقابل مریضیا و عفونتای بسیار سبک هم نمی تونن مقاومت کنن.

ایدز در شروع در بین مردان هم جنس باز فعال از نظر جنسی و افراد معتاد به داروهای وریدی در آمریکا شناسایی شد و تا سال ۱۹۸۵مردان هم جنس باز، عامل انتقال سه چهارم موارد ایدز بودن. در ایران اولین مورد ایدز، تو یه کودک ۶ ساله در سال ۱۳۶۶ مشاهده شد.

ایشون از فرآورده های خونی وارداتی به کشور استفاده می کرد و از اون زمان به بعد انجام آزمایش خون واسه استفاده کنندگان از فرآورده های خونی اجباری شد.

عامل مریضی ایدز، ویروسی از خونواده رترو ویروسا به نام ویروس مشکل ایمنی آدم (HIV) HUMAN IMMUNODEFICIENCY VIRUSه و هنوز واکسن یا درمان موثری واسه اون وجود نداره.

راه های انتقال ویروس ایدز

۱- از راه خون و فرآورده های خونی آلوده:

بررسیای انجام شده نشون میده که خیلی از فرآورده های خونی از جمله پلاسما، گلبول قرمز متراکم، عامل انعقادی، خون کامل و پلاکت می تونن باعث آلودگی شن و آلبومین و گاماگلوبولین خطر آلودگی نداره.

۲- پیوند نسج آلوده

۳- استفاده دوباره از سرنگ و سرسوزنای استفاده شده:

این عامل انتقال به خصوص در معتادان تزریقی، عامل مهم انتشار بیماریه.

۴- به کار گیری لوازم پزشکی و دندون پزشکی استریل نشده و آلوده

۵- به کار گیری وسیله مشترک جهت خال کوبی، ختنه، سوراخ کردن گوش، حجامت و …

۶- به کار گیری تیغ سلمانی مشترک

۷- تماس جنسی دو فردی که یکی از اونا آلوده به ویروس باشه.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که سن، جنس، نژاد و رنگ تأثیری در انتقال مریضی نداره.

برخلاف جداسازی ویروس ایدز از خیلی از ترشحات بدن مانند خون، ترشحات جنسی مردان و زنان، بزاق، ادرار، اشک، عرق، شیرمادر و مایع مغزی نخاعی و … ، سرایت در اثر تماس با همه اونا صورت نمی گیره و فقط خون، ترشحات جنسی و شیرمادر، عامل انتقال هستن.

۸- انتقال از مادر به کودک:

احتمال انتقال مریضی قبل از زایمون، در بین زایمون و پس از زایمون از مادر آلوده به بچه هست. البته انتقال در بین بارداری و وضع حمل از زمان بعد از زایمون بیشتره. حدود ۴۵- ۲۰ درصد مادرانی که آلوده هستن، عفونت رو به فرزندان خود منتقل می کنن. هم اینجور ثابت شده، که شیر مادران آلوده می تونه دلیل انتقال ویروس از مادر به بچه باشه.

امروزه در بیشتر کشورای دنیا خون و فرآورده های خونی رو از نظر آلودگی به ویروس ایدز، مورد بررسی قرار میدن. متأسفانه در کشور ما انتقال مریضی در میان استفاده کنندگان از سرنگای مشترک (معتادان تزریقی) اندازه خیلی از انتقال در سالای گذشته رو به خود اختصاص داده.

برخلاف جداسازی ویروس ایدز از خیلی از ترشحات بدن مانند خون، ترشحات جنسی مردان و زنان، بزاق، ادرار، اشک، عرق، شیرمادر و مایع مغزی نخاعی و … ، سرایت در اثر تماس با همه اونا صورت نمی گیره و فقط خون، ترشحات جنسی و شیرمادر، عامل انتقال هستن.

پس ویروس ایدز از راه تماسای عادی مانند کار کردن با هم، صحبت کردن، هم سفر شدن، غذا خوردن، از راه استخر، توالت، حموم، دست دادن، بغل کردن، بوسیدن، به کار گیری ظروف غذاخوری مشترک، عطسه، سرفه، گوشی تلفن و … قابل انتقال نیس.

سیر مریضی، علایم و تظاهرات مریضی:

از زمان ورود عامل مریضی به بدن تا شروع علایم مریضی، یه وقتی زمان میبره که به این مدت، دوره پنهون شدگی یا کمون یا بدون علامت می گن. این دوره به طور دقیق مشخص نیس، ولی فاصله زمان بین شروع عفونت تا ظهور مریضی از ۶ماه تا ۵ سال و حتی ۱۰ سال می تونه باشه.

دوره کمون طولانی خیلی خیلی مهمه، چون ممکنه ویروس درزمان این مدت به جامعه راه یافته و علایم بالینی وقتی شناخته و ظاهر شه که ویروس اندازه بزرگی از جامعه رو آلوده کرده باشه، چون درزمان دوره کمون افراد آلوده از نظر ظاهری اصلا قابل تشخیص نیستن، ولی می تونن مریضی رو انتقال بدن.

از زمان ورود عامل مریضی به بدن تا شروع علایم مریضی، یه وقتی زمان میبره که به این مدت، دوره پنهون شدگی یا کمون یا بدون علامت می گن. این دوره به طور دقیق مشخص نیس، ولی فاصله زمان بین شروع عفونت تا ظهور مریضی از ۶ماه تا ۵ سال و حتی ۱۰ سال می تونه باشه.

مریضی در ۴ مرحله خودنمایی پیدا می کنه، که همه اونا به طور اجباری در افراد آلوده مشاهده نمی شه.

۱- مرحله زیاد عفونت که یه هفته بعد از آلودگی ایجاد می شه و حدود ۱۲- ۶ هفته یا بیشتر زمان میبره. فرد آلوده، علایم عمومی مثل تب، سردرد، بی اشتهایی، درد مفاصل، بزرگ شدن غدد لنفاوی، گلودرد و … داره که بیشتر در این مرحله مریضی تشخیص داده نمی شه.

این علایم ۲- ۱ هفته بعد از بین می رن. این علایم به طور کامل مشابه مریضیای عفونی مثل سرماخوردگی و … بوده و به خاطر همین تشخیص مریضی در این مرحله با احتمال خیلی کم شدنیه.

۲- مرحله بدون علامت

۳- مرحله عمومی پیش رونده

۴- کمپلکس ایدز:

مشکلات مشخص این دوره که آخرین مرحله بیماریه شامل تب بیشتر از یه ماه، اسهال، کاهش وزن به اندازه ده درصد، بی حالی، تعریق شبونه، خستگی و … است. در آخر به دلیل مشکل کامل سیستم ایمنی، شخص مستعد دچار شدن به شکلای جور واجور عفونتا، سرطانا و… می شه.

راه های تشخیص مریضی ایدز:

آزمایشای تشخیصی نباید فقط در کسائی که در برابر بیشتر خطر هستن، مثل معتادان تزریقی، بیماران هموفیلی، دریافت کنندگان خون، همسر و فرزندان فرد آلوده به HIV، هم جنس بازان، افراد بی بند وبار جنسی، کارکنان موسسات بهداشتی- درمانی و پرنسل آزمایشگاها انجام شه، بلکه بهتره در افراد جور واجور انجام شه تا اطمینان کافی از سلامت انجام بشه. آزمایش باید در محیطی پنهونی و موافق با قوانین اجتماع انجام شه. مشاوره قبل و بعد از آزمایش هم باید انجام شه تا اطمینان آدما به اهمیت و عواقب یافته های تست بیشتر شه.

تشخیص عفونت با کشف آنتی بادی سرمی بر علیه عامل ایجادکننده مریضی (HIV) به وسیله روش ELISA انجام می شه. این روش در کشف آنتی بادی HIV بسیار حساسه، اما آدمایی که تازگیا آلوده شدن،ممکنه آنتی بادی منفی باشن، یعنی امکان داره تست در اوایل مریضی با وجود حساسیت بالا به خطا، منفی گزارش داده شه.

در آدمایی که مشکوک به آلودگی بوده ولی جواب آزمایش اونا منفیه، باید آزمایش دوباره در هفته ۶، ماه ۳ و ماه ۶ انجام شه. آزمایشای ELISAکه به خطا، مثبت گزارش شن (بدون وجود آلودگی با HIV) بسیار نادره و در صورت اتفاق افتادن، در مبتلایان به مشکلات خود ایمنی ممکنه دیده شه.

در شیرخوارانی که از مادران آلوده به عفونت HIV به دنیا اومده ان و مادران اونا درمان ضد ویروسی دریافت نکرده ان، ۲۰ تا ۳۰ درصد احتمال دچار شدن به عفونت هست. اما باید توجه داشت که در تموم این کودکان به دلیل وجود آنتی بادی ضد ویروس مادری در گردش خون، تست ELISA مثبت هستش. آنتی بادیای مادری در ۶ ماهگی پنهون می شن و مثبت بودن تست ELISA بعد از ۶ ماهگی، تایید کننده آلودگی شیرخواره.

واسه تشخیص خیلی زود عفونت میشه از راه های حساس بررسی RNA ویروس در پلاسما یا روش کشف آنتی ژن HIV P24(PCR) در گردش خون استفاده کرد.

جمع آوری: آلامتو

نشونه های دچار شدن به ایدز چیه؟

اشتباهات عادی درباره HIV و مریضی ایدز

ایدز بازنشر

فاضلی

Next Post

راه های تغذیه سالم برای سیر شدن و لاغری

سیر شدن به نظر میرسه در نقطه مقابل کاهش وزن باشه اما اگه واقعاً اصول تغذیه سالم رو رعایت کنین می تونین همزمان هم سیر غذا بخورین و هم به وزن ایده آل برسین. به گزارش آلامتو و به نقل از دکتر کرمانی؛ تموم کسائی که رژیم لاغری گرفتن ( […]