راهنمای سفر به مالزی

malaysia

این روزا مالزی پا به پای ترکیه و تایلند در بین گردشگران ایرونی طرفدارهای خاص خود رو داره به خاطر همین در این مقاله می خوایم اطلاعات لازم سفر به مالزی رو بررسی کنیم.

به گزارش آلامتو و به نقل از الی گشت؛ مالزی در چهارراه جنوب شرق آسیا قرار داره و از بیشتر نقاط جهان، از راه هوا، زمین و دریا به آسونی میشه به اون راه یافت. بیشتر از ۴۵ خط پرواز هوایی مالزی رو به نقاط جور واجور جهان پیوند میده. خطوط هواپیمایی مالزی هم دارای یه شبکه جهانیه که اون رو به شش قاره جهان در رابطه می سازه و در داخل کشور بیشتر از ۳۶ نقطه رو به هم وصل می کنه. از طرف دیگه، سرویس های داده شده از طرف خطوط هواپیمایی آسیا، با اندازه اقتصادی در بعضی مناطق، پروازهای محلی رو پوشش میده.

سفر هوایی به مالزی

تعداد خیلی از گردشگران با سفر هوایی وارد مالزی می شن. ۶ فرودگاه در مالزی هست. دروازه اصلی هوایی مالزی به جهان خارج فرودگاه بین المللی کوالالامپور در سوپانگه که در ایالت سلانگور قرار داره. فرودگاه های بین المللی بقیه ایالتهای مالزی مثل صباح، ساراواک و منطقه فدرال لابوان در شرق کشور مالزی هم به کمک ۱۴ فرودگاه، پروازهای محلی و باندهای موجود در حومه شهرها خدمات خوبی ارائه میدن.

فرودگاه کوالالامپور که به طور کامل با کامپیوتر کنترل و راهبری می شه در سال ۱۹۹۸ شروع به کار کرد. این فرودگاه یکی از فرودگاه های پیشرفته دنیاس و به عنوان جانشین فرودگاه بین المللی اول مالزی، یعنی فرودگاه سلطان عبد العزیز شاه در سوپانگ ساخته شده. این فرودگاه ۴ باند پرواز داره و گنجایش هرساله اون ۲۵ میلیون مسافره که با اضافه کردن بعضی تسهیلات و امکانات دیگه میشه ظرفیت اون رو به ۴۵ میلیون مسافر در سال رساند.

خرید در سراسر مالزی

اندازه ارزی مناسب، خریدی تقریبا ارزون رو در بازارهای مالزی تضمین میکنه. همه نوع صنایع دستی محلی شامل نقره کاری، شکل های جور واجور برنزی و مسی، قالی و قالیچه های شرقی پشمی وابریشمی رو میشه در بازارها یافت طاقهای پارچه های ابریشمی وکتان در رنگهای وسوسه کننده رو فت و فراوون پیدا می کنین. طراحی عالی و رنگارنگ پارچه های باتیک (نقش چایی) مالزی اون رو از شکل های جور واجور مشابه خارجی جدا می کنه. اینجا البسه آماده در طرحها و رنگهای جور واجور، کیف وکفشای مد روز از هر نوع و مارک معروف دنیا، ساعته ها و عینکای خاص و پارچه هایی با کیفیت عالی رو میشه یافت. مدرنترین وسائل الکتریکی، لوازم الکترونیکی، کامپیوتر و دوربین با نازل ترین قیمت به فروش می رسه.

در جشنواره حراج بزرگ مالزی که هر ساله در فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای، خرده فروشیا و فروشگاه های خیابانی سراسر کشور برپا میشه، هر جنسی رو –به قول معروف از شیر مرغ تا جون آدمیزاد –در این جشنواره میشه یافت. در ایام جشنواره میشه ۱۰درصد تا ۷۰ درصد زیر قیمت خرید کرد.

ساعات کار

فروشگاه ها معمولا از ۹:۳۰صبح تا ۷:۰۰ بعداز ظهر باز هستن. ساعت کاری سوپرمارکتها و فروشگاه های زنجیره ای از ۱۰:۰۰صبح تا ۱۰:۰۰شبه. فروشگاه های بزرگتر در روزای تعطیل هم باز هستن.

نکات قابل توجه خریداران

قیمتها رو قبل از خرید مقایسه کنین تا مطمئن شین که معامله درستی انجام می دید. نرخها معمولا در فروشگاه های بزرگ ثابته. اما در فروشگاه های کوچکتر و دکهای کنار جاده بهتره کمی چانه بزنین.

واسه خرید وسائل الکتریکی بهتره به ولتاژ اونا توجه کنین. در مالزی از برق ۲۲۰ولت استفاده می شه .اما بیشتر فروشگاه ها بیشتر وسائل الکتریکی خود رو بدون پریز به فروش می رسونن که بنا به درخواست، پریز مناسب رو دراختیارتان قرار میدن. بیشتر شکل های جور واجور الکتریکی اون دارای یه سال ضمانت هستن.

کوالالامپور

کوالالامپور مرکز تجارت کشور حساب میشه .این شهر سهم خیلی از سازه های مشهور، زیارتگاهای تاریخی، ساختمانای میراث فرهنگی وشبهای پرجنب وجوش داره. این شرایط دیدار کنندگان رو شبونه روز به خود مشغول می داره. علاوه بر اون، فروشگاه های فوق مدرن و مجموعه های خریدی که همه نیازمندیها رو یه جا ارائه میدن، هیجان خرید رو دو برابر می کنه. تماشای فروشگاه های آنتیک و محلی در منطقه قدیمی شهر بسیار سرگرم کننده س.

عیدها وجشنوارها در مالزی

هاری رای ها عید الفطر:

یا «هاری رای ها پواسا» در آخر ماه رمضان، ماه روزه داری، با شروع ماه شوال (دهمین ماه هجری قمری) پیش مسلمانان برگزار می شه. نشونه ها و علامتای شادی از بیستم ماه مبارک رمضان رو می شن. مسلمانان در روز عید فطر در اول نماز عید رو ادا می کنن بعد به زیارت قبرها می رن. خونه تکونی به صورت سمبلیک، خرید لباسای نو و دعوت دوستان و آشنایان به خوردن غذا از عادات رایج در ایام عید هستن. هم اینکه در مناطق دور و بر شهری معمولا خونه ها چراغانی می شن.

هاری رای ها عید قربان:

عید قربان، همه ساله در آخر مراسم حج یعنی در تاریخ دهم ماه ذی الحجه، آخرین ماه تقویم اسلامی برگزار می شه. عید قربان با ادای نماز عید در مساجد شروع شده بعد با قربونی کردن گاو و بز و بخشیدن گوشت حاصل به نیازمندان دنبال می شه.

دیپا والی:

عید خاص مردم هندوه. این عید، «دیپا والی» به معنی جشن نور نامیده شده و به پیروزی خوبی بر بدی دلالت داره و در ماه هفتم تقویم هندو بوقوع می رسه. استحمام با روغن سنتی، قبل از فرا رسیدن این عید از طریق هندوها صورت میگیره. مراسم این عید شامل زیارت معابد و دعا در قربانگاه هاس. هم اینکه منازل از طریق چراغها یا مشعلای روغن زینت داده می شن که بیان کننده غلبه الهه «کریشنا» بر دمون راواناه.

تایپو سام:

این جشن دیدنی در اواخر ماه ژانویه و اوایل فوریه صورت میگیره. این عید جشن «تولد الهه گسوبر امانیام» هستش در شبانگاه این جشن تندیس الهه سوبرامانیام روی ارابه بزرگی حمل شده و از طریق گاوای نر کشیده می شه وبه همراه اون صفوف دسته جمعی منظم حرکت می کنن.

در روز بعد، پارسیان هندو که «کاوادی» به دست دارن به سرود خوندن و طبل زنی در وسط معبد هندو می پردازن. کاوادی کمانی چوبی یا فلزیه که بر اون نقشای بسیار دقیق کنده کاری شده و بر شونه های راهبان هندو قرار میگیره. از این کمون چنگکا و میخهای زیادی در مناطق مختلفی از بدن راهب فرو می رن. این جشن اکثرا در مناطقی مانند سلانگور، پنانگ، نگری سمبیلان، جوهور و پیراک صورت میگیره.

روز وساک:

روز میلاد بودا هستش که در اون آیین مرگ و نور برگزار می شه. این جشن مراسم زیادی رو شامل می شه، مانند آزاد کردن پرندگان از قفس که نشون دهنده رهایی ارواح اسیر شده. در بعضی از خونه ها در این روز با غذاهای گیاهی از میهمانان پذیرایی می شه.

روز کریسمس:

مصادف با بیست و پنجم ماه دسامبر و مثل دیگه مناطق جهان، عید کریسمس توسط مردم مسیحی مالزی صورت میگیره. شروع اون در کلیساها هنگام شب عید یا روز بعده .شادی در شب قبل از عید شروع می شه و مردم واسه بیان خوشی و سرور، در بازارها و هتلا به چراغانی اماکن می پردازن. اونا هم اینکه به تزیین درختهای کریسمس و نصب چراغهای مخصوص به اون اقدام می کنن. این روز فرصتی واسه نیکو کاری، کمک به نیازمندان و محبت به یتیمان تلقی می شه.

روز ملی مالزی:

روز ملی مالزی در تاریخ سی ویکم آگوست، مردم در دسته بزرگی به این جشن حضور پیدا میکنن و رژه نظامی، نمایشهای تئاتر و مسابقه جور واجور در همه مناطق شهرهای بزرگ مالزی به اجرا در میان. هم اینکه پرچم مالزی هم روی همه ساختمانای مسکونی و تجاری بر افراشته می شه که بر شادمانی این مناسبت

اضافه می کنه.

جشن روز میلاد پیامبر اکرم(ص):

مسلمانان روز دوازدهم ربیع الاول رو به مناسبت میلاد پیغمبر جشن می گیرن که به نوبه خود مناسبت مهم دیگری در تقویم اسلامیه. معمولا در این جشن نماز و خطبه خاصی در مساجد ادا می شه و هم اینکه حرکت در صفای دسته جمعی و ضیافتهای خاص انجام می شه.

جاذبه های گردشگری مالزی

دیدنیهای توریستی مالزی

الی گشت تور مالزی

فاضلی

Next Post

راهنمای سفر به کیش و مشهد

پارک ملت مشهد شهر بازی پارک ملت در قسمت شرقی بوستون ملت قرار گرفته.پارک ملت جز اولین پارکای مشهده که در سال ۱۳۵۱ احداث شده.فان فار(چرخ و فلک) این پارک با قطر ۸۰ متر بزرگترین چرخ وفلک خاورمیانه و چهارمین چرخ و فلک مرتفع در دنیاس. دستگاه های شهربازی ملت: […]