راهنمای خرید پرده

curtainمدل پرده

هرچند مدل پرده به طرح اون هم بستگی داره اما واسه مدل پرده باید به مهارتای خیاط تکیه کنین و اجازه بدید براساس طرحی که انتخاب کردین یه پرده قشنگتر واسه شما آماده کنه، یا اینکه کل پروسه انتخاب پرده رو خودتون رو دوش بگیرین:

به گزارش آلامتو و به نقل از بدونیم؛ هنگام انتخاب پرده با آپشنای زیادی رو به رو میشیم و انتخاب از بین اونا کمی سخته. این راهنما تا حدودی کار رو راحت تر کرده و در انتخاب پرده واسه قسمتای جور واجور خونه به شما کمک می کنه.

چیجوری شروع کنیم؟

اگه هدف شما از نصب پرده پوش,ندن و تاریک کردن اتاقه باید پردهای آستر دار نصب کنین. اما اگه با نور اتاق هیچ مشکلی ندارین و پردها فقط حالت دکوری دارن پردهای بدون آسترنصب کنین. مزیت آستر اینه که پردها رو از نور آفتاب مواظبت کرده و عمر اونا رو بیشتر می کنه. هم اینکه پرده رو سنگین تر و شیک تر می کنه.

رنگ و جنس پرده

جنس

حال و هوای اتاق رو در نظر بگیرین. واسه یه فضای رسمی پارچه های ابریشمی یا مخمل مناسب هستن که واسه تمیز کردن اونا شستشوی خشک لازمه. البته واسه این فضاها می تونین از ترکیب پارچه های ساتن و نخ یا ابریشم طبیعی و مصنوعی هم استفاده کنین که قابل شستشو هستن. واسه فضاهای غیررسمی پارچه های کتون و مخمل می تونین استفاده کنین. البته پارچه های نخی هم مناسب هستن این پارچه ها واسه هر دکوری مناسبند و حس لطافت و پاکیزگی میدن.

رنگ

هنگام انتخاب پرده باید تصمیم بگیرین که می خواین پرده هم رنگ دکور باشه یا رنگی مخالف داشته باشه. اگه می خواین هم رنگ باشه باید رنگ پرده رو کمی پر رنگ تر یا کم رنگ تر از رنگ دیوار انتخاب کنین. یا رنگی مشابه رنگ یکی از وسایل اتاق مثل فرش انتخاب کنین. اگه پرده بدون آستر انتخاب کردین که نور آفتاب از پشت پرده به داخل خونه می تابد رنگ پرده هم به داخل خونه مشخص می شه. پس باید در انتخاب رنگ پرده با احتیاط باشین.

طرح

یه قانون کلی درباره طرح پردها: اگه مبلمان اتاق طرح داره پرده ساده و اگه مبلمان ساده س! پرده طرح دار انتخاب کنین. بیشتر تلاش کنین طرحای ریز و نامحسوس مثل نقطه نقطه یا طرح ترمه. طرحای بزرگ کمی جسارت می خواد.

طول پرده

اگه پایین پرده به کف زمین بخوره شیک تر و زیباتره اما اگه با زمین فاصله داشته باشه کمی قدیمی و کهنه و بی اعتبار شده. در این جا دو قانون واسه اندازه پردها آوردیم.

پایین پرده به موازات سطح زمین

این مدل پرده حالت سنتی داره و واسه پنجره هایی که همیشه باز و بسته می کنین مناسبه. پایین پرده یا باید کمی به زمین بخوره و یا یکی دو سانت با زمین فاصله داشته باشه. این اندازه واسه کافه رستورانا بسیار مناسبه. هم اینکه واسه آشپزخانه و حموم.

پرده بلند و یه تیکه از اون روی سطح زمین رو بپوشونه

امروزه پردهای بلندتر که ۲ الی ۷ سانتیمتر از اون روی زمین باشه شیک تره. اگه اندازه های کف اتاق یه اندازه و همسطح نیستن بهتره از پردهای بلند استفاده کنین تا به مشکل نخورین. پردهای بلند شیک تر و عاشقونه تر هستن اما نیاز به مراقبت بیشتری دارن. چون هر زمان که خونه رو جارو می زنید چاره ای ندارین اون رو دوباره مرتب کنین.

عرض پرده

عرض پرده باید دست کم دو برابر عرض پنجره باشه. اما اگه تصمیم دارین پرده رو روی قاب پنجره نصب کنین باید یک و نیم برابر عرض پنجره پهن تر باشه.

چوب پرده

معمولا نصب چوب پرده کمی بالاتر از پنجره زیباتره چون پرده بیشتر خودشو میندازه. اما دو قانون کلی واسه چوب پردها هست که به توضیح زیره.

چوب پرده بالاتر از پنجره

اگه می خواین پنجره بلندتر به نظر برسه چوب پرده رو حدود ۱۰ سانت بالاتر از پنجره یا در فاصله بین سقف و قاب پنجره نصب کنین.

چوب پرده پهن تر از پنجره

اگه چوب پرده رو کمی پهن تر از پنجره در نظر بگیرین هم پنجره بزرگ تر به نظر می رسه و هم وقتی پردها بازه نور بیشتری به داخل اتاق می تابد. هر طرف به اندازه ۳۰ سانتیمتر پهن تر در نظر بگیرین.

مدل پرده اتاق خواب/سری دوم

سری جدید پرده واسه اتاق خواب

بدونیم مدل پرده

فاضلی

Next Post

راهنمای داشتن سفری ارزان

سفر و گردشگری نیازمند پوله و شکی در اون نیس اما اگه پول بهونه شما واسه نرفتن به سفره با ما همراه شید تا شما رو با بهترین ترفندهای تجربه سفر ارزون آشنا کنیم. ۱. خونه نگهدار باشین! تعداد زیادی خونه دار در دنیا هستن که ازشما می خوان واسه […]