راهنمای خرید لپ تاپ

واسه لپ تاپ خود نیاز به کارت گرافیکی جداگونه (dedicated) دارین؟ در این صورت چیجوری لپ تاپ مناسب رو انتخاب می کنین؟ الان دوران ارائه پردازشگرهای Ivy Bridgeه که بعضی ویژگیای بسیار مهم این نسل جدید در سایه ای از ابهام مونده.

پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی دو مشخصه اصلی واسه انتخاب لپ تاپ هستن، اما بعضی از متخصصین در مورد جزئیات مهم این دو مشخصه، راهنماییای لازم رو ارائه نمی کنن. راهنماییایی که می تونه منتهی به خرید آگاهانه و مناسب تری واسه مصرف کننده شه.

مقالات مشابه :

  • راهنمای خرید لپ تاپ های مناسب
  • چیجوری یه لپ تاپ دانشجویی بخریم؟

مثلا مدلهای مختلفی از پردازندهای Core i3 و Core i5 تا حالا تولید شدن که بعضی از مدلهای i3 از i5ها قوی تر هستن یا توان پردازشی برابری دارن! پس نباید فقط به نام Core i5 اکتفا کرد بلکه باید مدل و سری پردازنده رو هم بررسی کرد.

همونطور که می دونین در سالهای گذشته اینتل مبادرت به ارائه پردازندهای گرافیکی روی پردازندهای مرکزی ساخت خودش کرده تا نیاز به کارت گرافیک جدا از هم در نوت بوکا رو کم کنه و CPU دارای پردازنده گرافیکی (GPU) هم باشه.

در نسل Sandy Bridge (نسل قبلی) پردازنده گرافیکی ارائه شده روی CPU تا نسخه Intel HD3000 پیش رفت. حال در خونواده Ivy Bridge از پردازنده گرافیکی HD 4000 استفاده شده که به حد عجیبی پیشرفته تر از HD3000 و نسخه های قبلیه بطوریکه این پردازنده گرافیکی حتی از بعضی از کارتهای گرافیکی مجزای ساخته شده از راه Nvidia و AMD قوی تره.

ولی بازم با شعار «مقدار حافظه کارت گرافیک (مثلا ۲ گیگ)» لپ تاپای ضعیف به اسم متوسط و متوسطا به اسم قوی به فروش می رن در حالی که مهمتر از مقدار حافظه گرافیکی، نوع پردازنده گرافیکیه.

در نمودار زیر بعضی از پردازندهای گرافیکی موجود در بازار از دید توان پردازشی و امتیاز کسب کرده در نرم افزارهای تست، با همدیگه مقایسه شدن:

همونجوری که در نمودار توجه می فرمایید، خیلی راحت lمیشه فهمید که کدوم VGA ارزش پرداخت وجه اضافی رو داره. مثلا در نوت بوکی با پردازنده مرکزی Ivy Bridge (CPU) و پردازنده گرافیکی HD 4000، نیاز داریم تا هزینه اضافی واسه کارت گرافیکی GT610M که از HD4000 ضعیف تره پرداخت کنیم؟؟!! پس در نتیجه واسه انجام خریدی آگاهانه در نوت بوکای دارای پردازنده Ivy Bridge باید دقت کرد تا کارت گرافیک مجزای تعبیه شده در اون، قوی تر از پردازنده گرافیکی واقع بر CPU (HD4000) باشه.

باشگاه خبرنگاران

فاضلی

Next Post

راهنمای داشتن سفری ارزان

سفر و گردشگری نیازمند پوله و شکی در اون نیس اما اگه پول بهونه شما واسه نرفتن به سفره با ما همراه شید تا شما رو با بهترین ترفندهای تجربه سفر ارزون آشنا کنیم. ۱. خونه نگهدار باشین! تعداد زیادی خونه دار در دنیا هستن که ازشما می خوان واسه […]