راهنمای خرید تلویزیون

خرید یه تلویزیون جدید با در نظر گرفتن تنوع بسیار زیاد اجناس و تکنولوژی های متفاوت امروزی، همیشه کاری سخت بوده و هست. نه فقط واسه کاربران عادی بلکه واسه فروشندگان تلویزیون، تولیدکنندگان، خرده فروشی ها و منتقدین هم کاری پیچیده س. با جست وجو در اینترنت، وضعیت پیچیده تر هم می شه چون که در معرفی اجناس جدید با یه عالمه از تکنولوژی های جدید و متعلقات اضافی مواجه می شیم. بنابر این با امید به اینکه این راهنمای خرید تلویزیون بخشی از پیچیدگی ها رو ساده کرده و در تصمیم گیری به شما کمک کنه. ببینیم چه نکاتی در خرید یه تلویزیون جدید اهمیت بیشتری دارن.

در این راهنمای خرید نمی خواهیم یک یا چند محصول خاص رو به شما معرفی کنیم، بلکه هدف اینه که چیزی که در خرید یه تلویزیون جدید مهم تره رو به صورت خلاصه براتون بازگو کنیم.

با این وجود اگه حوصله ی مطالعه و بررسی دقیق مشخصات یه تلویزیون خوب رو ندارین و می خواهید به سرعت بهترین اجناس رو به شما معرفی کنیم، پیشنهادمان اجناس سری TC-PST60 پاناسونیکه. البته هنوز تا آخر سال ۲۰۱۳ زمان زیادی باقی مونده و شایدً اجناس خوب دیگری هم روونه ی بازار می شن اما تا اینجای کار، این تلویزیون ها بهترین انتخاب از نظر کیفیت و قیمت به حساب می روند.

سه قانون اصلی در خرید یه تلویزیون خوب

۱- کیفیت تصویر با در نظر گرفتن مشخصات روی کاغذ، تعیین نمی شه!

شاید این جمله ی کوتاه به کام تولیدکنندگان بزرگ تلویزیون خوش نیاد اما عین حقیقته. در واقع با بررسی مشخصات شکل های جور واجور تلویزیون شایدً شمام به این نتیجه می رسید که هدف از ارائه ی کاتالوگ و مشخصات تلویزیون ها، گیج کردن مشتریه.

یه عالمه از عبارات گیج کننده و اعداد بزرگ و کوچیک روبروی شما قرار می گیرند و شاید در آخر مجبور به خرید یه تلویزیون تقریباً گران قیمت شید، اونم به خاطر این که نسبت کنتراست بالاتری داره و یا روشنایی بیشتری داره. شاید هم دلیل انتخاب شما وجود یه تکنولوژی خاص در محصول باشه.

البته بعضی از مشخصات گفته شده روی کاغذ بسیار مهم هستن، مثل وزن و شکل های جور واجور ورودی ها و خروجی های تلویزیون. اما در کل فاکتورهایی بی اهمیت یا کم اهمیتی در کاتالوگ اجناس دیده می شه و ممکنه بعضی از موارد دارای مقادیر نادرست هم باشن.

مثلا نسبت کنتراست یا اختلاف تنها یه دروغ فریبنده س، قبلاً در زومیت این نکته رو به صورت جداگونه بررسی کردیم. اندازه نوسازی طبق هرتز که اعدادی از جمله ۱۲۰، ۲۴۰ و ۶۰۰ هرتز رو روبروی اون می بینیم و واقعا یه عامل پیچیده و تا حدی مبهمه. شاید در کاربرده های معمولی، اندازه نوسازی بالا اصلا موثر نباشه اما هزینه خرید تلویزیون رو زیاد می کنه. زاویه دید تلویزیون های LCD و LED-backlit LCD که عددی غلطه و این مسأله ی همیشگی که معمولاً یه تلویزیون LED کیفیت تصویر بهتری نسبت به تلویزیون های LCD نداره. کابل های HDMI که کیفیت برابری دارن اما فروشنده بعضی از اونا رو با کیفیت تر از باقی کابل ها معرفی می کنه. LEDها یه نسل جدید یا فناوری متفاوت با LCD نیستن و در واقع خود یه جور از LCDها به حساب می روند.

پیشنهاد ی ما اینه که به جای توجه به صفحه ی مشخصات تلویزیون، فکر دیگری کنین، شاید بهترین کار ندیده گرفتن اون ها باشه! بهتره از کاتالوگ اجناس واسه جدا کردن تلویزیون ها براساس امکانات استفاده کنین، مثلاً اینکه کدوم اجناس دارای عینک سه بعدی هستن و یا اینکه کدوم موارد تلویزیون هوشمند (تلویزیونی که دارای سیستم عامل یا نرم افزار هوشمند و کامله) می باشن. واسه تشخیص بهترین کیفیت تصویر، بدترین راه ممکن به کار گیری مشخصاتیه که در کاتالوگ اجناس ذکر می شه، بنابر این اصلا به اون استناد نکنین.

Myths Opener

۲- تلویزیون بزرگ تر واقعاً بهتره

در مورد اندازه دست کم قطر ۳۲ اینچ رو پیشنهاد می کنیم. البته در مورد تلویزیونی که قراره در اتاق خواب قرار بگیره، واسه تلویزیونی که می خواهید در اتاق نشیمن استفاده کنین، بهتره تلویزیونی با دست کم قطر ۴۶ اینچ یا ۵۵ اینچ و بزرگ تر از اون، انتخاب کنین. ممکنه در نگاه اول این ابعاد بسیار بزرگ به نظر برسه اما پیشنهاد ی ما اینه که یه تلویزیون بزرگ بخرین چون که تجربه ای بسیار باحال هستش.

اندازه ی تلویزیون نسبت به امکانات و توانایی هایی مثل عینک سه بعدی، اندازه نوسازی بالاتر و تلویزیون های هوشمند، اهمیت بیشتری داره. پس پیشنهاد می کنیم که با بودجه ای که در اختیار دارین، سراغ تلویزیون های بزرگ تر برید. معمولاً بیشتر کاربران از اینکه تلویزیونی با ابعاد بزرگ تر نخریده ان، اعلام پشیمونی می کنن، مراقب باشین شمام به این دسته از مشتریان نپیوندید.

بیشترین حد اندازه ی تلویزیون به بودجه، سلیقه و فضای در دسترس بستگی داره، به این نکته هم توجه کنین که اگه فضای بسته ای واسه تلویزیون در اختیار دارین و قبلاً یه تلویزیون کوچیک تر در اون قرار داده می شد، تلویزیون جدید رو طوری انتخاب نکنین که لبه های اون به میز یا دیوار مماس شه و راهی واسه تهویه و خنک کاری باقی نمونه. بهتره دست کم یه اینچ یا ۲.۵ سانتی متر فاصله رو دید کنین و بعد به انتخاب تلویزیونی با بیشترین حد ابعاد محاسبه شده بپردازید. حذف پایه ی بزرگ هم راهی واسه افزایش فضای تلویزیون جدیده.

Sharp 80inchTV 35029961 16 610x458

۳- به تلویزیون های پلاسما هم توجه کنین

شاید از پیشنهاد ما تعجب کرده باشین اما به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که تلویزیون های پلاسما با هزینه ی مساوی، معمولاً نسبت به تلویزیون های LCD و تلویزیون های به اصطلاح LED، کیفیت تصویر بهتری دارن. تلویزیون های LED واقعا همون تلویزیون های LCD هستن که نور پس زمینه شون بوسیله دیودهای نوری (یا LED) تولید می شه.

یکی از دلایلی که باعث شده کاربران از خرید تلویزیون های پلاسما دوری کنن اینه که شایع شده این نوع تلویزیون ها دچار پدیده ای به نام Burn-in می شن یعنی یه تصویر خاص روی صفحه باقی می موند، اونم به صورت دائمی! اگر شمام یه کاربر عادی هستین و از تلویزیون واسه تماشای برنامه های تلویزیونی و یا انجام بازی های ویدیویی استفاده می کنین، نگران این پدیده نباشین، مشکلی نیس. در واقع عمر تلویزیون های پلاسما در حد تلویزیون های LCD معمولیه.

یکی دیگه از دلایل اقبال کم مشتریان به سمت به کار گیری تلویزیون های پلاسما، قدیمی بودن تکنولوژی اون هستش. LCD و بیشتر از اون، LED به نظر مشتری جدید تر و پیشرفته تر و در نتیجه بهتره. درسته که تلویزیون های پلاسما نسبت به تلویزیون های LED و مخصوصاً اجناس جدید و باریک امروزی، کلفت تر و سنگین تر هستن اما هر دو تکنولوژی پلاسما و LED به بلوغ رسیده و کیفیت بسیار خوبی دارن. امروزه تلویزیون های پلاسما هم بسیار باریک شده ان. ً به این مسأله هم توجه کنین که قرار نیس تلویزیون مثل گوشی و تبلت باریک باشه! اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین یه تلویزیون خوب چیزی نیس که با گذشت ۲ سال، یه محصول قدیمی دارای کیفیت معمولی به حساب بیاد. تلویزیون ها مثل گوشی ها در حال پیشرفت نیستن.

تنها دلیل موجهی که باعث می شه از انتخاب پلاسما صرف نظر کنیم، اینه که معمولاً پلاسما ها تلویزیون های بزرگی هستن و در اندازه های کوچیک تر از ۴۲ اینچ تولید نمی شن. پس اگه بخواین یه تلویزیون کوچیک تر انتخاب کنین، باید سراغ LCD یا LED برید.

استثناهای دیگری هم مطرحه، مثلا به کار گیری پلاسما در اتاقی که بسیار روشنه، مناسب نیس. بهتره سراغ تلویزیون های LED که روشنایی بیشتری دارن برید. منظور از بسیار روشن اتاقیه که دارای چندین پنجره روی یک یا چند دیواره. در مکانی که نور خورشید مستقیماً روی تلویزیون می تابد هم بهتره از پلاسما استفاده نکنیم. هرچند دیگه شکل های جور واجور تلویزیون هم، زیر نور مستقیم خورشید، کیفیت خوبی ندارن. در اتاق های با روشنایی معمولی و حتی زیاد هم به کار گیری پلاسما نتیجه ی مطلوبی داره.

دومین دلیل منطقی که منتهی به کنار گذاشتن گزینه ی پلاسما می شه، اینه که در نواحی مرتفع، به کار گیری تلویزیون پلاسما نتیجه ی خوبی نخواد داشت.

اما دیگر مشکلات پلاسما، یه تلویزیون پلاسما در مقایسه با تلویزیون های LCD و مخصوصاً تلویزیون های LED، انرژی زیادتری مصرف می کنه. اما افزایش هزینه ی برق مصرفی این نوع تلویزیون ها، هرساله در حدود ۳۰ تا ۵۰ دلاره. البته در ایران هزینه ی برق مصرفی پایین تره و فرق هزینه ی برق مصرفی تلویزیون های پلاسما و LED بازم کمتر می شه. بنابر این این مورد هم اثر زیادی در تصمیم گیری بیشتر مشتریان نخواد داشت.

LED Plasma LCD intro

کیفیت تصویر، مهم ترین و پیچیده ترین بخش کار

مهم ترین و پیچیده ترین بخش کار قضاوت در مورد کیفیت تصویره. در فروشگاه های تلویزیون ممکنه نورپردازی، کیفیت محتوای در حال پخش، تنظیمات تلویزیون مثل روشنایی، کنتراست، شدت رنگ و چیزای دیگه ای به جز اینا، فرق داشته باشه و بشه کیفیت واقعی اجناس رو با هم مقایسه کرد.

شاید بهترین راه مقایسه این باشه که تلویزیون ها رو با در نظر گرفتن اندازه و بودجه ای که در اختیار دارین، مرتب کنین و بعد ارزون ترین مدل یه برند خاص رو انتخاب کرده و به بررسی کیفیت تصویر اون بپردازید.

متأسفانه فرق بین کیفیت تصویر مدل های جور واجور تلویزیون از یه برند هم مهمه. حتی پس از کالیبره کردن، فرق کیفیت اجناس زیاده و بنابر این انتخاب بهترین تلویزیون با در نظر گرفتن برند هم روش دقیقی نیس. بنابر این در آخر باید خودتون قضاوت کنین و بهترین کیفیت تصویر رو تخمین بزنین. خیلی از فروشندگان لوازم صوتی و تصویری داخل کشور اجازه اتصال حافظه فلش به تلویزیون و پخش ویدیو مورد نظر شما واسه آزمایش کیفیت رو میدن پس بهتر از یه فلش شامل چند تیکه فیلم رو به همراه داشته و هر کدوم از تلویزیون های مورد نظر خود رو آزمایش کنین.

 بعد از ۱۰ سال بررسی تلویزیون های جور واجور، در آخرً می توان مجموعه ای از قوانین کلی در آزمایش کیفیت تلویزیون رو به صورت زیر خلاصه کرد:

 • تلویزیونی کیفیت تصویر خوب داره که تصاویر رو تا جای ممکن مثل تصویر اصلی نمایش دهد. افزایش شدت رنگ ها، برطرف کردن نویز و دیگر موارد، نشون دهنده ی یه تلویزیون خوب نیس.
 • تلویزیون های پلاسما ایده آل تر از تلویزیون های LCD هستن، مخصوصاً واسه کاربرانی که درست روبروی تلویزیون نمی شینن.
 • تلویزیون های LCD روشنایی بیشتری دارن اما تلویزیون های پلاسما هم واسه استفاده در اتاق هایی که خیلی روشن نیستن، روشنایی کافی دارن.
 • تلویزیون های LCD با نور پس زمینه ی LED با توانایی Local Dimming، چه LEDها در لبه باشن (اصطلاحاً Edge-lit) و چه در سراسر صفحه پراکنده باشن (اصطلاحاً full-array)، نسبت به تلویزیون های LCD معمولی کیفیت بهتری دارن.
 • یکنواخت نبودن کیفیت نمایشگر در کل سطح تلویزیون های LCD یه مسأله ی مهمه اما پلاسماها اینجور مشکلی ندارن.
 • یکی از مهم ترین عوامل موثر در کیفیت تصویر اینه که تلویزیون رنگ مشکی رو عمیق نشون بده و یعنی، کنتراست یا اختلاف بالایی داشته باشه.
 • دومین عامل کلیدی در کیفیت تصویر، شدت رنگه که خود مستقیماً، تحت اثر کنتراست یا عمق رنگ مشکی می باشه. سومین مورد هم دقت بالا در نمایش رنگ هاست.
 • در اتاق های بزرگ واسه کاهش درخشش بهتره از تلویزیون هایی با صفحه نمایش مات استفاده کنیم. البته تلویزیون هایی با صفحه نمایش براق یا اصطلاحاً Glossy در ایجاد رنگ مشکی، کارکرد بهتری دارن.
 • از جمله عواملی که اهمیت کمتری دارن می توان به اندازه نوسازی نمایشگر (مثلاً ۱۲۰ هرتز، ۲۴۰ هرتز و چیزای دیگه ای به جز اینا)، بیشینه ی نور خروجی اشاره کرد.
 • بیشتر کاربران موقع به کار گیری تلویزیون های مدرن خود، متوجه وقوع پدیده ای به نام اپرای صابونی یا SOE نمی شن و حتی وقتی این توانایی رو نافعال می کنه، احساس رضایت می کنن. در تلویزیون هایی با اندازه نوسازی بالا، با در نظر گرفتن اینکه معمولاً سرعت تصویر در ویدیوهای معمولی ۲۴ فریم بر ثانیه س، حرکات تند با لرزش تصویر همراه می شن. یه راه حل واسه این موضوع، به کار گیری الگوریتم هایی جهت ایجاد فریم های اضافیه که لابلای فریم های اصلی قرار گرفته و نشون داده می شن. در این صورت حرکات به نظر روان تر میاد، اما پدیده ی اپرای صابونی هم اتفاق می افتد. در این حالت حرکات زیادتر از اندازه روان می شن طوری که اگه دقت کنین، متوجه عجیب بودن اون میشین.
 • تو یه تلویزیون خوب و پیشرفته اگه تنظیمات کالیبره و مناسب نباشن، کیفیت تصویر به حدی پایین میاد که یه تلویزیون معمولی با تنظیمات درست، بهتر به نظر می رسد.

توجه کنین که موارد گفته شده همیشه درست نیستن، اما تعداد استثنائات بسیار کمه. خیلی از تلویزیون های LCD با نور پس زمینه ی LED کیفیت تصویر خیلی بالایی دارن و حتی پلاسماها رو هم پشت سر می گذارن. اما اگه قیمت رو مورد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین تلویزیون های پلاسما انتخاب مقرون به صرفه تری هستن. هم اینکه اگه دقت رنگ خوب نباشه، حتی اگه شدت اونم خوب باشه بازم کیفیت کلی تلویزیون مطلوب نیس. عمیق بودن رنگ مشکی هم منتهی به برتری کیفیت یه تلویزیون نسبت به دیگر تلویزیون هایی که رنگ مشکی رو با عمق کمتری نمایش میدن، نمی شه. همیشه مجموعه ای از عوامل در کنار هم قرار می گیرند تا کیفیت تصویر رو مشخص کنن.

در کل می توان گفت که کیفیت تصویر یه تلویزیون، موضوع پیچیده ایه که از کنار هم قرار دادن مشخصاتی مثل تعداد پیکسل یا موارد نامبرده در کاتالوگ محصول، نمی توان به اون فهمید. شاید بهترین راه، به کار گیری مقالات بررسی تلویزیون ها باشه. کمک گرفتن از دوستائی که در این مورد اطلاعات بیشتر دارن و می تونن کیفیت برتر رو شناسایی کنن هم راه حل خوبیه.

بقیه موارد مهم در انتخاب تلویزیون

مواردی که در این بخش بررسی می کنیم، شاید خیلی لازم هم نباشن اما معمولاً در تلویزیون های درجه یه که کیفیت تصویر بهتری هم دارن، موجود بوده و در انتخاب یکی از اجناس برتر، باید به اینجور امکاناتی هم توجه کرد.

تلوزیون های هوشمند

اگه یه تلویزیون ساده داشته باشین، با به کار گیری وسایل دیگری از جمله یه کنسول بازی ساده، یه پلیر فیلم های بلوری، وسیله ای واسه اتصال به اینترنت و به کار گیری اون می تونید یه تلویزیون هوشمند بسازین. امروزه در بازار اجناس الکترونیکی، تلویزیون هایی با عنوان Smart TV یا تلویزیون هوشمند دیده می شه که خود دارای نرم افزارها و امکاناتی مشابه وسایل گفته شده هستن و انگار کار شما رو ساده می کنن. اما به این مسأله هم توجه کنین که ممکنه نرم افزارها و امکانات موجود در این نوع تلویزیون ها از نظر شما مناسب نباشن و شاید پس از یه مدت به به کار گیری دیگر وسایل جانبی رو بیارین. به هر حال تلویزیون های امروزی کم کمکً دارای نرم افزارهای داخلی می شن و شاید تلویزیون بعدی شمام یه تلویزیون هوشمند باشه هرچند ممکنه هیچ وقت از نرم افزارهای اون استفاده نکنین. امروزه س تاپ باکس های بسیاری مثل گوپل تی ایشون و اپل تی ایشون هم وجود دارن که خیلی راحت تلویزیون عادی شما رو به هوشمند تبدیل می کنن پس روی این توانایی خیلی اصرار نکنین.

5tv

تلویزیون ۳D یا سه بعدی

این نکته رو همیشه یادتون باشه که تلویزیون های سه بعدی، همه قادر به پخش تصاویر دو بعدی هم هستن. پس در خرید تلویزیون به این توانایی هم توجه کنین. البته وجود این توانایی تا حد زیادی زائد به نظر می رسد چون که محتوای سه بعدی هنوز به طور کاملً رایج نشده و بیشتر کاربران از توانایی های سه بعدی تلویزیون خود بهره ی زیادی نمی برند. واسه اینکه بیشتر در مورد تلویزیون های سه بعدی و فناوری های جور واجور دنیای ۳D آشنا شید مقاله «هر چیزی رو که در مورد تلویزیونای سه بعدی (۳D TV) باید بدونین» رو از دست ندین.

6tv

کنترل تلویزیون با دستورات صوتی و جست های حرکتی

شاید در مورد تلویزیون هایی که به دستورات صوتی و جست های حرکتی شما جواب میدن، شنیده باشین. در این حد پیشنهاد می کنیم که این توانایی ها، کارکرد خیلی جالبی هم ندارن. مثلا با بررسی اجناس سامسونگ به این نتیجه رسیده ایم که توانایی های نامبرده، در عمل خوب ظاهر نمی شن. کنترل صوتی اجناس ال جی هم هرچند به مراتب بهتر از برابر سامسونگی اش کار می کنه اما مطلوب نیس. البته ال جی در مورد جست های حرکتی تا حدی موفق بوده.

ریموت کنترل تلویزیون

کنترلر از راه دور تلویزیون یا به اصطلاح کنترل اونم مسأله ی مهمیه. اگه قصد به کار گیری یه کنترلر عمومی یا کنترلری که به همراه دستگاه گیرنده عرضه می شه رو ندارین، به کنترلر تلویزیون هم توجه کنین. اگه بشه از همون تابشی مادون قرمزی که کنترلر تلویزیون می تاباند، واسه کنترل کردن دیگه وسایل هم استفاده کرد، کار شما ساده تر می شه. همون طور که به کار گیری کابل HDMI در شکل های جور واجور اجناس الکترونیکی کارا رو ساده تر کرده. معمولاً به کار گیری کنترلرهایی که در اون چیدمان کلیدها به طور کاملً مشخص و تفکیک پذیره، راحت تر می باشه مخصوصاً کنترلرهایی در اندازه ی معمولی و دارای نور پس زمینه. کنترلرهای جالبی که دارای صفحه کلید و ژست های کنترلی هستن هم بد نیستن اما همیشه یه کنترلر عمومی بهتر کار می کنه. شاید شمام کنترلر اصلی تلویزیون خود رو ندیده بگیرین و در کشویی بذارین تا خاک بخوره!

7tv

اتصالات

در مورد امکانات ارتباطی و در واقع پورت ها، تصمیم گیری ساده شده، چون که پورت HDMI در اجناس امروزی به طور کاملً متداوله. تنها کاری که باید انجام بدین، شمردن وسایلیه که نیاز به این پورت دارن و بعد باید دنبال تلویزیونی بگردین که تعداد پورت های لازم رو داشته باشه. بهتره یکی دو پورت هم بیشتر داشته باشه تا بعدا با اضافه شدن دیگه گجت ها، مشکلی از واسه تعداد پورت های HDMI پیدا نکنین.

پورت USB و کارت خو ان SD هم واسه نمایش عکس و فیلم خوبه. اگه گجت قدیمی دارین، باید نگران پورت های آنالوگ باشین. به عنوان مثل کنسول بازی نینتندو که یکی از اجناس بدون HDMIه و واسه به کار گیری اون باید تلویزیون مناسب جفت و جور کنین.

طراحی جمع وجور

تلویزیون یکی از لوازم منزله که انگار در مجموعه ی مبلمان قرار می گیرد و حتی اگه اون رو خاموش کنین هم در میان مبلمان منزل، جلو ه ی خاصی داره. بنابر این سازندگان تلویزیون و از همه بیشتر سامسونگ، همیشه تلاش کرده ان که کالاهایی باریک تر تولید کنن که کمتر به چشم میاد. به عنوان مثل به حاشیه ی تلویزیون های مدرن امروزی توجه کنین، بسیار باریک شده ان و در نگاه اول به نظر می رسد که تنها یه صفحه نمایش بزرگ پیش روی ما قرار گرفته. اگه این تلویزیون ها رو به دیوار آویزون کنیم یا از کنار به اون نگاه کنیم، همون حاشیه ی باریک هم از نظر پنهون می شه.

اما یه نکته ی مهم، معمولاً باریک تر شدن تلویزیون در برهم زدن یکنواختی صفحه نمایش اون نقش داره، مخصوصاً در مورد تلویزیون های LCD با نور پس زمینه ی LED.

8tv

سوالات رایج در مورد خرید تلویزیون

شاید تموم مسائل دلخواه شما در این مقاله بررسی نشده باشه، بنابر این بعضی سوالات مهم و رایج که معمولاً افراد هنگام خرید تلویزیون جدید می پرسند رو در این قسمت جواب می بدیم.

بهترین تلویزیون واسه بازی ها کدامه؟ واسه تماشای مسابقات ورزشی چیجوری؟

به نظر من بهترین تلویزیون واسه بازی و تماشای مسابقات ورزشی و در کل واسه هر نوع کاربرد دیگری، تلویزیونیه که رنگ مشکی رو با عمق بیشتر، ورنگ ها رو با کیفیت تر و طبیعی تر نمایش می دهد وارقام مربوط به کارایی اون بهتره. رزولوشن ویدیوهای ورزشی هم مسأله ی مهمی نیس چون که معمولاً ماتی تصویر در این نوع ویدیوها هست. تأخیر ورودی هم در بیشتر تلویزیون ها با به کار گیری حالات خاص مخصوص بازی یا یعنی Game Mode از بین می رود.

اگه تلویزیون رو واسه تماشای مسابقات ورزشی جفت و جور می کنین، به سه عامل مهم زاویه دید، روشنایی و ماتی تصویر به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین. در مورد ۲ عامل اول، تشخیص با خودتونه اما در مورد عامل سوم بهتره سراغ تلویزیون هایی با اندازه نوسازی (Refresh Rate) بالاتر برید. معمولاً LCDها هنگام نمایش هر حرکتی کمی مات می شن اما این مات شدگی در تلویزیون هایی با اندازه نوسازی ۱۲۰ و ۲۴۰ هرتز، نسبت به تلویزیون های ۶۰ هرتزی کمتره.

نکته ی دیگه اینه که پلاسماهای امروزی دیگه مثل گذشته دچار پدیده ای به نام سوختگی یا Burn-in نمی شن، البته اگه واسه انجام بازی ازش استفاده کنین.

در مورد تنظیمات تصویر چه کنیم؟

واسه تجربه ی بهترین کیفیت در تلویزیون، کالیبره کردن اون خیلی با اهمیته. از راهنمایی که در مورد کالیبره کردن تلویزیون در زومیت جفت و جور کردیم، استفاده کنین.

چه وسایل جانبی ای بخریم؟

دوباره می گوئیم که کابل های HDMI کیفیت مشابهی دارن. اگه کنترلر عمومی Harmony یا مشابه اون رو ندارین، پیشنهاد می کنیم که اون رو جفت و جور کنین.

9tv

تلویزیون جدید من تا چند سال به درستی کار می کنه؟

جواب کوتاه این سوال اینه که به یه وقتی طولانی کار می کنه. نگران نباشین.

می توان از تلویزیون به عنوان نمایشگر استفاده کرد؟

درسته که می توان. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین معمولاً LCDها واسه کاربرده های سنگین و دراز مدت مثل نمایشگر و مانند اون مناسب تر هستن.

تکنولوژی هایی مثل OLED و تلویزیون هایی با رزولوشن ۴K چیجوری هستن؟

این تکنولوژی ها جدید و گران قیمت هستن. پس با وجود اینکه کیفیت عالی دارن، تا سه، چهار سال بعد هم ممکنه با پلاسما ها و LCDها رقابت چندانی نداشته باشن.

شما در خرید یه تلویزیون جدید به چه موارد و امکاناتی توجه می کنین؟ واسه انتخاب بهترین کیفیت تصویر چه راهی رو دنبال می کنین و در آخر چه برندی از نظر شما بالاترین کیفیت رو داره؟ کدوم برند بیشترین امکانات و توانایی ها رو در اختیار شما قرار می دهد؟

شما در خرید یه تلویزیون جدید به چه موارد و امکاناتی توجه می کنین؟ واسه انتخاب بهترین کیفیت تصویر چه راهی رو دنبال می کنین و در آخر چه برندی از نظر شما بالاترین کیفیت رو داره؟ کدوم برند بیشترین امکانات و توانایی ها رو در اختیار شما قرار می دهد؟

زومیت

فاضلی

Next Post

راهنمای خرید لباس سایز بزرگ

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ واسه بعضی قوانین کلی، اهمیتی نداره که چه نوع اندامی دارین، اما همه لباسا از این قوانین پیروی نمی کنن. واسه همینه که ما به سراغ جودی آرنولد، طراح برند لباسای اندازه برگ Eloquii رفتیم، تا از مهمترین فاکتورهایی که […]