راهنمای تولید انرژی با علف‌های هرز+عکس

در این مطلب می خوایم مراحل ده گانه استحصال انرژی از علفای هرز با روش کشت بی هوازی رو توضیح بدیم. افراد بدون هیچ سختی ای می تونن این مراحل رو در محل زندگی شون پیاده کرده و به انرژی ارزون و پاک دست پیدا کنن.

به گزارش آلامتو به نقل از مهر ؛ خورشید، آب و گرمایش زمین از جمله منابع تامین انرژی تجدیدپذیر هستن که بر خلاف مزیت تجدیدپذیر بودن، تولید انرژی از بیشتر این منابع لازمه داشتن لوازم پیشرفته و گران قیمته. در حدی که لوازم کوچیک تولید انرژی خورشیدی و بادی واسه یه خونه مسکونی، قیمتی بیشتر از ۱۰۰۰ دلار دارن. هزینه تعمیر، نگهداری و تعویض قطعات و باتریا هم به این اندازه اضافه می شه.

استحصال انرژی از منابع زیستی، ارزون ترین راه حل بین روشای نامبرده بوده و به کمترین سرمایه اولیه نیاز داشته و هزینه نگهداری اون تقریبا صفره. منابع زیست توده شامل پوششای گیاهی، باقی مونده اجناس کشاورزی، مدفوع حیواناتی چون گاو، زباله های آشپزخانه و گیاهان آبزی هستن که همه اونا فت و فراوون در طبیعت یافت شده و در تموم طول سال هم در دسترس ان. ساخت دستگاهی واسه کشت زیست توده هم با حدود ۲۰۰ دلار هزینه شدنیه.

تو یه سال بارانی، علفای هرز در همه جا رشد می کنن؛ در کنار جاده ها، داخل مزارع، باغا و… بعضی افراد علاقه ای به این علفا ندارن و اونا رو کنده و دور میندازن، بعضی کشاورزان هم از سمومی واسه نابود کردن این علفا استفاده می کنن. در این شرایط شما می تونین علفای دور ریخته شده رو جمع آوری کرده و مراحل گرفتن سوخت و انرژی از اونا رو شروع کنین.

علف هرز

سوال ابتدایی اینه که به روشی میشه از علف هرز انرژی تولید کرد؟ جواب روش کشت بی هوازی علف هاست که باعث می شه اونا تجزیه شده و گاز متان متصاعد شه. متان گازی بی رنگ و بدون بوه که قابل اشتعال در طبیعته. در نتیجه میشه از اون جهت روشنایی، پخت و پز، گرمایش، سوخت وسایل نقلیه و راه اندازی ژنراتورهای تولید کننده الکتریسیته بهره برد.

روند زیست گاز (تولید گاز از اجناس حیوونی و گیاهی موجود در محیط زیست) شامل سه مرحله س: هیدرولیز، پیدایش اسید (تخمیر) و پیدایش متان. شکلای جور واجور مختلفی از باکتریا در این مراحل موثر بوده و باعث می شن علف تبدیل به انرژی شه. توضیح قدم به قدم این مراحل در ادامه اومده.

علف هرز

جمع آوری علفا

 

بسته به ظرفیت منبع کشت دهنده یا هضم کننده علفا (digester) که در اختیار دارین، باید به جمع آوری مقدار کافی علف بپردازید. ظرفیت منبع ما ۷۵۰ لیتره و با در نظر گرفتن فضای خالی ۵۰ لیتر، باید ۷۰۰ لیتر علف جمع آوری کنیم. با در نظر گرفتن زمان ۳۰ تا ۳۵ روزه واسه استراحت علفا، روزانه می تونین بین ۲.۵ تا ۳.۵ کیلوگرم علف رو جمع آوری کرده و درون منبع جای بدین. هر ۲.۵ کیلوگرم علف رو باید با اندازه کافی آب مخلط کنین تا ۲۰ لیتر ماده سوختی انجام بشه. این مخلوط باید حدود ۳۵ روز در منبع استراحت کنه و بر جای بمونه تا گاز متان آماده استفاده شه.

علف هرز

کندن ریشه ها و ریز کردن علفا

 

در تصاویر می تونین ببینین که ما چیجوری ریشه ها و شاخه های زاید رو دور ریختیم و بوسیله یه وسیله برش باغبانی، برگا رو ریز کردیم. هر ۴ کیلوگرم از علفای چیده شده، بعد از دور ریختن بخشای زائد، حدود ۲.۵ کیلوگرم ماده سوختی میده.

علف هرز

برگای ریز ریز شده رو خوب بسایید

 

مشاهده ما این جوری بود که با ریختن برگای ریز ریز شده در داخل منبع کشت، اونا خوب هضم نشده و انرژی مورد انتظار از اونا متصاعد نمی شه. بهتره اول برگا رو خوب بساییم و بعد اونا رو با آب کافی رقیق کرده و در منبع بریزیم. می تونین بجای آب لوله کشی، از پساب آشپزخانه هم واسه رقیق کردن مواد سوختی استفاده کنین (توجه کنین که این آب نباید شامل کف صابون یا دیگر مواد شوینده باشه). واسه ساییدن ۲.۵ کیلوگرم برگ، ما از یه مخلوط کن (میکسر) ۵۰۰ واتی استفاده کرده و برگا رو به ده بخش تقسیم کردیم که واسه هر بخش بین ۱۵ تا ۲۰ ثانیه زمان میبره تا عمل ساییده شدن به اتمام برسه. زمان کل این عملیات چیزی بین ۳ تا ۴ دقیقه در هر روزه که برابر هزینه برق حدود ۱ دلار در ماهه.

علف هرز

مخلوط کردن مواد با آب و پر کردن منبع کشت

 

قرار شد هر روز ۲.۵ کیلو برگ رو بساییم و آب کافی به اون اضافه کنیم تا حجم مخلوط به ۲۰ لیتر برسه. این مخلوط بعد باید از راه لوله مخصوص در منبع کشت ریخته شه . این عمل تکراری باید هر روز انجام شه تا درون منبع گاز کافی تولید شه.

علف هرز

بررسی مقدار گاز تولید شده روزانه

 

با محاسه حجم منبع و مقدار گازی که روزانه در اون جمع می شه، دریافتیم که از هر ۲.۵ کیلگرم علف هرز، حدود ۰.۲ متر مکعب گاز (شامل متان و ناخالصیایی چون دی اکسید کربن، نیتروژن و سولفید هیدروژن) تولید می شه.

با هر بار پر کردن منبع از مخلوط برگای ساییده شده و آب، باید همون مقدار مایع ضایعاتی از خروجی منبع بیرون آید. میشه به کمک یه سطل، این مایع رو جمع و از اون به عنوان کود واسه گیاهان استفاده کرد.

علف هرز

اندازه گیری اندازه PH

 

PH معیاری جهت سبک سنگین کردن اندازه اسیدی یا بازی (قلیایی) بودن یه ماده س. میشه به کمک نوارهای مخصوص امتحان PH، این ملاک رو واسه مایع خروجی اندازه گیری کرد. PH چیزی بین عدد ۷ و ۸ به دست اومد که نشون دهنده کمی قلیایی بودن مخلوط به دلیل وجود مقداری ماده آمونیاک در اون هستش. این مایع می تونه واسه خاکای قرمز رنگ که کمی حالت اسیدی دارن، به عنوان کود استفاده شه.

علف هرز

نگهداری سیستم

 

منبع کشت بی هوازی، نگهداری و تعمیرات بسیار ناچیزی نیاز داره. مراحل ساده زیر کمک می کنه تا کیفیت عمل بیاری مواد سوختی در منبع همیشه به درستی و با بهره وری بالا انجام شه:

روند بی هوازی، کمی گرما و بخار آب هم تولید کرده و این بخار با گاز تولیدی ممزوج می شه. ممکنه بخار آب متراکم شده و درون لوله گاز به دام بیفته. واسه جلوگیری از این اتفاق، سوپاپ خروجی منبع رو بعد از به کار گیری گاز بسته نگه دارین. بدین وسیله بیشتر بخار آب متراکم شده به داخل منبع برمی گرده. لوله گاز رو هم باید هفته ای یه بار از منبع جدا کرده و آب باقی مونده در اونو بطور کامل پاک کنین. هم اینکه، لوله خروجی پساب رو هم باید مرتبا تمیز کنین و مانع از گرفتگی اون شید. با انجام این مراحل بی هزینه، منبع کشت شما به مدت طولانی می تونه بدون مشکل کار کنه.

واسه ما، حدودا روزانه ۱ ساعت زمان لازم بود تا مراحل فوق رو انجام بدیم که وقتی کم و مناسبه. هم اینکه چیدن علفای هرز به صورت روزانه، باعث سرحالی باغ خونه شما شده و موجب می شه گیاهان دیگه بهتر رشد کنن.

می گن پساب منبع می تونه به عنوان کود واسه گیاهان باغ استفاده شده و بیوگاز تولید شده حدود ۲۵ درصد از سوخت لازم واسه پخت و پز یه خونواده ۴ نفره رو تامین می کنه.

هم اینکه این روند هیچ هزینه ای جز برق لازم واسه مخلوط کن (حدود ۱ دلار در ماه) نداشته و بطور کامل هماهنگ با محیط زیسته.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

noindex خبرگزاری مهر مطالب باحال روز

فاضلی

Next Post

راهنمای تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی

فعالیت در شبکه های اجتماعی به بخش مهمی در روند بازاریابی دیجیتال تبدیل شده؛ موفقیت در شبکه های اجتماعی لازمه جذب کاربران بوده و به این منظور باید بتونین رابطه موثری با کاربران خود بسازین. به گزارش آلامتو و به نقل از ibazaryabi.com؛ امروزه شبکه های اجتماعی به بخش جدایی […]