راهنمای انتخاب جوراب مردانه

راهنمای جوراب مردونه

جوراب ها بخش مهمی از پوشاک هستن، اما بازم بیشتر مردان به اونا توجه زیادی نمی کنن. جوراب ها نه فقط یه بخش رو از لباسمون هستن، بلکه مهم بودنشون هم زیاده. اونا عرق پای ما رو جذب می کنن، و از پاهامون در مقابل ساییدگی و خیلی چیزای دیگه مواظبت می کنن.

یه جفت جوراب بد می تونه به پاهای شما آسیب برسونه و شما رو بداخلاق کنه! در حالیکه یه جفت جوراب خوب می تونه بسیار به درد بخور باشه.

ما در این مقاله، از زوایای مختلفی مانند طرح، بلندی، کارایی و عوامل دیگه به جورابا نگاهی می اندازیم، و مطمئنیم که شمام از خوندنش کلی سود میبرین.

گذشته

واسه درک بعضی اطلاعات اساسی، اول گذشته ی مختصری از جوراب رو بیان می کنیم و بعد وارد جزئیات می شیم. جوراب ها، سال های زیادیه که مورد استفاده قرار می گیرند. یونانیان باستان، اون ها رو می پوشیدند و رومی ها هم از اونا استفاده می کردن. اما تاریخ دقیق پیدایش جوراب قابل تشخیص نیس، چون شاید اولین جفت جوراب تاحالا صدها ساله که تجزیه شده!

اما بهرحال می دانیم که جوراب ها در دوران باستان از پوست و موی حیوانات ساخته می شدن تا از بدن مواظبت کنن و اون رو گرم نگه دارن. گذشته ی جوراب در سال ۱۵۸۹ دچار تغییر بزرگی شد، یعنی وقتی که ماشین بافندگی ساخته شد.

تا اون زمان، جوراب ها با دست بافته می شدن. بعد از این سال تا سال ۱۸۰۰، دستگاه ها و کارگران با هم کار می کردن. اختراع نایلون در سال ۱۹۳۸ هم نگاه آدما به جوراب رو عوض کرد، چون تا اون زمان، جوراب ها فقط از پشم، پنبه و ابریشم ساخته می شدن. جوراب ها در داستان ها و تعطیلات جور واجور هم حضور داشتن، مانند کریسمس که در کشورای غربی جشن گرفته می شه و بابانوئل هدیه ها رو در جورابهای مرتب شده ی مردم قرار می دهد.

هم اینکه جوراب ها شکل های جور واجور مختلفی دارن، مانند جوراب هایی که با لباس های سنتی کره پوشیده می شن. اما جورابها فقط یه قطعه ی کاربردی نیستن، بلکه می تونن توجهات رو هم به شما جلب کنن. ما می خواهیم که قواعدی در مورد به کار گیری جوراب ها در اختیار شما بذاریم، و هم اینکه اطلاعاتی که ممکنه به شما کمک کنه با جوراب ها بیشتر اشنا شید.

و البته ما از شما می خواهیم که سبک خودتون رو بسازین و از این قوانین تنها به عنوان راهنما استفاده کنین. لازمه که چیزای بیشتری در مورد جوراب ها بدونین، چون با این کار، نگاه بهتری به دنیای مد، استایل، و لباس پیدا می کنین، و ممکنه چیزایی رو کشف کنین که قبلا نمی دونستید و چیزایی که می تونید از اونا در موقعیت های جور واجور استفاده کنین.

قوانین کلی

۱. اول از همه، جوراب هایی که شما می پوشید باید به شلوارتان بیاد. این قانون به شما ظاهری منطقی و مناسب می دهد. با اینحال وقتی که سبک خود رو می شناسید و می خواهید شخصیت تون رو از راه جوراب ها و کلا لباس ها نشون بدید، می تونید این قانون رو نقض کنین و شخصی تر رفتار کنین. می تونید جوراب هایی جفت و جور کنین که رنگی هستن، طرح دار هستن، یا به راه های دیگه متفاوت هستن و حتی اونا رو با کراوات یا کفش تونه کنین!

۲. گفته می شه که فلسفه ی وجود جوراب ها واسه ترکیب کردن کفش و شلواره (البته اگه شلوارهای بلند می پوشید)، و قرار نیس که شما پوست بین اونا رو نشون بدید. البته ما به قوانین اعتقادی نداریم و فکر می کنیم که اگه می تونید از پس این کار بر بیایید، باید اون رو انجام بدین.

۳. جوراب ها مانند بقیه تیکه های لباسی که می پوشید، باید با کل پوشش و موقعیت مربوطه مطابقت داشته باشن. جورابهای ورزشی رو با کت های مردونه ی نیمه رسمی نپوشید یا برعکس.

۴. تلاش کنین از جوراب هایی که سوراخ دارن استفاده نکنین! مگه اینکه جزء تیپ خاص شما باشن که در اون مواقع شاید کلا عجیب و غریب بنظر می رسید!

۵. اندازه جورابتان رو بدونین، وگرنه جریان خون به پاهاتون بوسیله جوراب بسته می شه و یا پاهاتون در جوراب شناور هستن! اگه مطمئن نیستین، چندین جوراب رو امتحان کنین تا زمانیکه دقیقا فهمیده باشین که سایزتون کدامه. اما این حقیقت رو یادتون باشه که سایزهای جوراب تولید کننده های جور واجور می تونن متفاوت باشن.

حالا اجازه بدید که درباره ی شکل های جور واجور جوراب هایی که وجود دارن، برحسب اندازه و موقعیتی که می خواهید جوراب ها رو  بپوشید، صحبت کنیم.

طبق طول(بلندی)

از نظر طول، سه نوع جوراب هست: جورابهای ورزشی کوتاه، جورابهایی که تا مچ پا هستن(ساق کوتاه) و جورابهایی که تا زانو هستن(ساق بلند). البته جورابهای کوتاه واسه ورزش، استراحت، لباسهای اسپرت و زمانی هستن که شما شلوار کوتاه می پوشید، درحالیکه شکل های جور واجور دیگه واسه مناسبتهای رسمی تر هستن.

اینم بگیم که جورابهای ساق بلند کم پیدا تر هستن و از اونجایی که تولید اونا به هزینه بیشتری نیاز داره، پس پیدا کردن اونا سخت تر هستش و شاید گران تر هستن. با اینحال لازم نیس که بترسید، چون جورابهایی که تا مچ پا هستن هم شما رو به نتیجه مورد نظرتون می رسونن.

برحسب کاربرد

وقتی صحبت از کاربرد اصلی می شه، شکل های جور واجور بیشتری از جوراب هست:

۱. جوراب های مردونه ی معمولی

این نوع جوراب ها واسه پوشیدن در بیشتر موقعیت ها که شما باید یه کت و شلوار یا یه لباس غیر رسمی بپوشید ساخته شده ان. این جوراب ها معمولا در رنگ های خنثی و اکثرا تیره تولید می شن و اگه طرح داشته باشن، معمولا طرح آرجیل (لوزی شکل) می باشه. اگه شما از جوراب های رنگ روشن استفاده می کنین، باید اونا رو با یه لباس رنگ روشن بپوشید.

۲. جوراب های مخصوص ورزش

جوراب هایی وجود دارن که شما در باشگاه، هنگام پیاده روی و… می پوشید. اونا می تونن جوراب های کوتاه یا بسیار بلند باشن (بستگی به ورزشی داره که اون جوراب ها رو در اون می پوشید). بعضی از جوراب ها واسه بهبود کارکرد ورزشی مردان ساخته می شن و از فوت وفن هایی استفاده می کنن که عرق رو جذب، و گرما رو حفظ کرده (معمولا واسه ورزش های زمستونی) و یا باعث افزایش راحتی می شه.

۳. جوراب های محافظ

این نوع جوراب ها زیاد رایج نیستن، چون واسه استفاده ی معمولی تولید نمی شن. جوراب های محافظ معمولا واسه کمک به فرد در شرایط سختی مانند کوهنوردی یا شنا (یه جور جوراب هست که می تونه در زمان شنا پوشیده شه و مانع سرد شدن زیادتر از اندازه پاها می شه، حتی اگه اونا خیس باشن) طراحی می شن.

جوراب و طرح

وقتی صحبت از رنگ می شه، معمولا سه نوع جوراب هست:

۱. خنثی

جوراب های خنثی واسه موقعیت های رسمی مناسب هستن. اگه می خواهید در اینجور موقعیت هایی، ظاهر خوبی داشته باشین، پیشنهاد می کنیم که جوراب هاتون رو با شلوارتانه کنین، نه با کراوات، شال گردن و… قانون دیگری که باید به اون توجه کنین، تطبیق دادن بافت هاست. شلوارهای براق به جورابهای براق می آیند، در حالیکه یه کت و شلوار پشمی به جوراب براق نمی آید.

جورابهای خنثی می تونن با لباسهای غیر رسمی هم پوشیده شن. اما وقتی یه لباس غیر رسمی می پوشید، می تونید جوراب هاتون رو (مثلا اگه آبی تیره هستن) با ژاکت یا یه تیکه دیگه در بالا تنه ی لباستونه کنین. گفته می شه که جوراب های سفید، باید فقط در زمان انجام فعالیت های فیزیکی پوشیده شن. شما می تونید تصمیم بگیرین که از این قانون در زندگی تون استفاده کنین یا نه.

۲. تک رنگ

پوشیدن جوراب های رنگی بوسیله مردها یه چیز به طور کامل جدیده، و ما هم از اون پشتیبانی می کنیم، اون رو دوست داریم، و فکر می کنیم که ضرری نداره اگه یه بار اونو متحان کنین. جوراب های تک رنگ به معنی رنگ های گچی یا غیرگچیه که جزو طیف خنثی (بژ، مشکی، آبی و خاکی و…) طبقه بندی نمی شن.

به نظر ما جوراب نباید قسمت اصلی لباس شما باشه. البته سرگرم کننده س که بعضی وقتا این کار رو انجام بدین، اما اونا باید مکمل چیزی باشن که شما می پوشید. در بخش های زیر، شما می تونید راهنمایی هایی در مورد انتخاب رنگ لباستون دریافت کنین، پس می تونید با در نظر گرفتن معنی و مفهومی که اون رنگ می دهد، ظاهر بهتری پیدا کنین.

معمولا جوراب های رنگی باید وقتی پوشیده شن که شما یه بخش رنگی دیگه در لباستون داشته باشین، وگرنه اگه یه لباس تقریبا خنثی بپوشید، جوراب ها تنها چیزی هستن که مردم درباره ی شما به یاد خواهند سپرد!

۳. طرح دار

این روزا جوراب هایی که طرح یا عکس دارن، رایج ترن، که چیز بسیار خوبی  هم هست. شدیدا پیشنهاد می شه که طرح جوراب های شما با یه رنگ در قسمت بالاتنه ی لباستون هماهنگی داشته باشه. هم اینکه بهتره که جوراب های طرح دارتان رو با طرح دیگری که الان می پوشید هماهنگ نکنین، یعنی می تونید دو طرح داشته باشین، اما نباید اونا رو باهم تطبیق بدید.

پوشیدن جوراب های بامزه می تونه سخت باشه، چون پیامی که بوسیله جوراب منتقل می شه، باید با شرایطی که اون جوراب رو می پوشید هماهنگی داشته باشه. مثلا، جوراب های سیمپسون در چه وقتی واسه یه فرد ۴۰ ساله مناسب هستن؟

پارچه

جوراب ها از مواد مختلفی ساخته می شن که هر کدوم، خصوصیات مربوط به خودشون رو دارن:

۱. پشم

پشم، یه ماده ی کلاسیکه که مدت زیادیه جوراب ها از اون ساخته می شن. جوراب های پشمی، قیمت های مختلفی دارن و واسه همه ی افراد مناسبند.

۲. پنبه

پنبه هم یه ماده ی بسیار محبوب واسه جوراب های مردانه س و واسه بهبود اندازه و استواری جوراب، بیشتر با الیاف مصنوعی ترکیب می شه. بسیار بادوامه و شکل پا رو به خود می گیرد، در نتیجه به طور کامل فیت می شه. خیلی راحت شسته می شه (می تونید تقریبا از هر نوع ماده ی شوینده ای استفاده کنین) و نگهداری از اونم آسونه.

۳. کشمیر (ترمه)

کشمیر، یکدست ی لوکسه و با اینکه ویژگی های اون مثل پشمه، اما بسیار ظریف تر از اون می باشه. نکته ی مهم در مورد کشمیر اینه که نسبت به پارچه های دیگه به مراقبت بیشتری نیاز داره. پیشنهاد می شه که در مورد پارچه های کشمیر از ماشین لباسشویی یا خشک کن استفاده نکنین. شستن جوراب ها با دست هم به مهارت نیاز داره و هم لازمه صرف وقت و صبره.

۴. ابریشم

ابریشم هم یکدست ی ظریفه که می تونید جوراب هایی از جنس اون جفت و جور کنین. واسه به کار گیری ابریشم در جوراب، بیشتر اون رو با پشم با کیفیت مخلوط می کنن تا جوراب ها شما رو در زمستون گرم، و در تابستون خنک نگه دارن، و چقدر خوبه لباس هایی داشته باشین که خاصیت شون رو با در نظر گرفتن فصل تغییر میدن؟ ابریشم مانند کشمیر، سبک تر از پشمه و باعث می شه که جوراب ها، جای بسیار کمی بگیرن.

اگه نخواهید جوراب بپوشید چیجوری؟

خیلی از مردها جوراب نمی پوشند. جوراب نپوشیدن در زمستون کار سختیه، پس بیشتر مردان در زمان محدودی می تونن بدون جوراب باشن. نپوشیدن جوراب در موقعیت های غیر رسمی ایرادی نداره، اما نباید در موقعیت های رسمی بدون جوراب باشین (یا دست کم، این چیزیه که پیشنهاد می شه).

موضوعی که در مورد نپوشیدن جوراب هست، اینه که شما باید کفش های واقعا خوبی داشته باشین، وگرنه عرق می کنین، پاتون لیز می خورد، و واقعا احساس ناراحتی می کنین. نیاز به گفتن نیس که ممکنه با نپوشیدن جوراب، دچار تاول و مشکلات دیگه هم بشوید.

یه نکته: اگه ظاهر بدون جوراب رو دوست دارین، اما هنوزم راحتی جوراب ها رو می خواهید، از جوراب های مخصوص کالج (زیر مچ) استفاده کنین. اونا یه گزینه ی عالی هستن و احساسی دقیقا مثل جوراب های معمولی به شما میدن.

حالا که این اطلاعات رو در اختیار دارین، می تونید از اون ها واسه جفت و جور جوراب هایی که مناسب شما، بودجه و نیازاتون باشن، استفاده کنین. حتی اگه جوراب ها بخش بزرگی از کمد لباستون رو اشغال نمی کنن، مطمئن شید که بخوبی از اونا مراقبت می کنین. داشتن جوراب های مناسب، حال شما رو بهتر می کنه، و به شما کمک می کنه که همه چیز رو بهتر انجام بدین.

دوست دارین چه نوع جورابهایی بپوشید؟ دوست دارین که در مورد جوراب ها روشن فکرتر باشین یا محافظه کار؟ نظرات خود رو در زیر با ما در میان بذارین.

راهنمای خرید کت و شلوار دامادی

چند تا نکته مهم درباره شلوار مردونه واسه شیک پوشی

سرخاب سفیداب شیک پوشی مردان

فاضلی

Next Post

راهنمای انتخاب لباس هایی با رنگ قرمز

از نظر روانشناسی رنگ سرخ بسیار روح افزا و جون بخشه. این رنگ از نظر داشتن خصوصیات خود باعث می شه که چاکراها به حرکت و تلاش مجبور شن. قرمز با انتقال انرژی شدید خود باعث می شه که تحریکات و احساسات فیزیکی بیدار شده و همین بیداری اونا رو […]