راز چشمه آب زیر حرم حضرت ابوالفضل (ع) + عکس

آیت الله العظمی حکیم قدس سره از علمای بزرگ و مراجع بنام تقلید بود که سالها زعامت بخش پیر نجف رو بردوش داشت و در راه نگهبانی از دین خدا رنجها به جون خرید. آیت الله سید عباس کاشانی حائری در مورد حضرت ابوالفضل علیه السلام و سرداب و قبر مطهرش داستانی رو در خدمت این منبع بزرگوار مشاهده کرده که این جوری نقل کرده :

روزی در بیت آیت الله حکیم بودم که کلیددار آستان مقدس حضرت ابوالفضل علیه السلام تلفن کرد و گفت: سرداب مقدس حضرت ابوالفضل علیه السلام رو آب گرفته و ترس اون میره که ویرون شه و به حرم مطهر و گنبد و منارها هم آسیب کلی وارد شه شما کاری بکنین. آیت الله حکیم فرمودن: من جمعه میام و هر چیزی رو که در توان دارم انجام میدم.

اون وقت گروهی از علمای نجف از جمله اینجانب به همراه ایشون به کربلا و به حرم مطهر حضرت ابوالفضل علیه السلام رفتیم. اون منبع بزرگ واسه بازدید به طرف سرداب مقدس رفت و ما هم از پی اون اومدیم. اما همین که چند پله پایین رفتن دیدم نشست و با صدای بسیار بلند که تا اون روز ندیده بودم شروع به گریه کرد. همه حیرت زده و هراسان شدیم که چه شده؟

من گردن کشیدم و دیدم شگفتا منظره عجیبیه که منو هم گریان ساخت. منظره این بود : دیدم قبر شریف ابوالفضل علیه السلام در میان آب بسان جایی که از هر طرف از طریق دیوار بتونی بسیار محکم حفاظت شه در وسط آب قرار داره اما آب اون رو نمی گیره درست مثل قبر سالارش حسین علیه السلام که متوکل بر اون آب بست اما آب به طرف قبر جلو رفتن نکرد و اونجا رو حایر حسینی نامیدند. سلام خدا بر اون و سالارش حسین علیه السلام.

بنای حرم حضرت اباالفضل العباس(ع) از همون اول روی این سرداب و آب ساخته شده و این تأثیری روی استواری حرم حضرت نداشته؛ خیلی از کم و کیف این روشن نیس که این موضوع چیزی جز معجزه نمی تونه باشه.

علیرضا فداکار، معاون ستاد بازسازی عتبات عالیات در گفتگو با فارس با اشاره به سفر چند سال پیش خود به عتبات پس از سقوط صدام و زیارت سرداب حرم حضرت اباالفضل العباس(ع) گفت: بنده در سال ۸۲ و تقریبا ۶ ماه پس از سقوط صدام به سرداب حرم حضرت مشرف شدم.

ایشون اضافه کرد: دلیل اینکه بعضی از حرم های مطهر ائمه(ع) دارای سرداب هستن به این خاطره که کم کم، زمین های دور و بر حرم به خاطر ساخت و سازه ها، گذشت زمان، وزش باد و شرایط جوی از سطح حرم بالاتر آمده و به خاطر این سرداب ایجاد شده به طور مثال در نجف اشرف دلیل اینکه حرم حضرت امیرالمؤمنین (ع) سرداب نداره به این خاطره که حرم حضرت در بالاترین نقطه شهر واقع شده اما در کربلای معلی، حرم حضرت سیدالشهدا و حرم حضرت اباالفضل العباس(ع) در گودی واقع شده.

فداکار گفت: اما سرداب حرم حضرت اباالفضل العباس(ع) حدودا ۴ متر پایین تر از سطح حرم قرار داره و ما به اتفاق شیخ مهدی کربلایی، امام جمعه حرم امام حسین (ع) به این سرداب مطهر وارد شدیم و در واقع تا قبل از این تاریخ، سرداب حرم حضرت به طور کامل قفل بود و کسی اجازه ورود به اون رو نداشت.

معاون ستاد بازسازی عتبات عالیات اعلام کرد: در سرداب حرم حضرت اباالفضل(ع) چیزایی دیدم که برام اون روز رو به عنوان شیرین ترین و زیباترین روز طول عمرم رقم زد.

فداکار در توضیح مشخصات سرداب حرم حضرت اباالفضل العباس(ع) گفت: پس از اینکه از صحن حرم وارد رواق می شید در ادامه شما وارد محدوده گنبد خونه می شید که می توان همین رواق ها رو در قسمت سرداب هم در نظر گرفت که با عرض ۱٫۵ متر در ۲ متر به صورت گنبدی پوشونده شده و قسمت پایین پای حضرت راهی داره که وارد محوطه گنبد خونه در قسمت سرداب می شه.

معاون ستاد بازسازی عتبات عالیات اضافه کرد: در داخل سرداب وقتی به قسمت زیر گنبدخانه رسیدیم، بخشی بود که تا ارتفاع کمر به داخل آب رفتیم؛ در واقع محوطه داخل سرداب حرم حضرت تا ارتفاع حدود یه متر و ۱۰ سانت در آب قرار داره و این قسمت از سرداب به گونه ای ساخته شده که یه نفر بیشتر نمی تونه از اون عبور کنه.

: پس از ورود به این قسمت از سرداب، شیخ مهدی کربلایی در جلو حرکت می کرد و من پشت سر اون تا که به قبر مطهر حضرت اباالفضل العباس(ع) رسیدیم.

فداکار گفت: وقتی به قبر مطهر حضرت در سرداب رسیدیم، من دست خود رو به داخل آبی بردم که روی قبر مطهر حضرت وایس تاده بود و جرعه ای از این آب خوردم، تا ارتفاع حدود ۱۰ سانت روی قبر مطهر حضرت آب وایس تاده بود و به تموم مقدسات قسم تا اون لحظه از عمرم آبی گواراتر و زلال تر از این آب ندیده و ننوشیده بودم.

ایشون گفت: در اون لحظاتی که در داخل سرداب حرم حضرت اباالفضل العباس(ع) در حرکت بودیم کسی متوجه حال خود نبود و و با حرکتمان، آب موج برمی داشت؛ در اون لحظات این احساس به من دست داد که این آب در دور و بر قبر به حضرت اباالفضل(ع) التماس می کنه و اگه روزی پرده ها کنار رود، حقایق بزرگی مشخص می شه، بواسطه این آب بود که حضرت اباالفضل العباس(ع) ساقی طفلان عطشان حرم در کربلا ناامید شد و تصور می کنم که خدا این جوری مقدر کرده این آب باید واسه سالیان سال همین طور دور قبر مطهر حضرت عباس (ع) دور بزنه و در اون لحظه تنها چیزی که از ذهنمون می گذشت این بود که آب در حال التماس کردن به حضرته.

فداکار با بیان این نکته که در وقتی که به داخل سرداب حرم حضرت اباالفضل(ع) رفته بودم زمستون بود، گفت: البته ممکنه که در فصل تابستون یا زمستون مقداری از سطح آب داخل سرداب عوض شه و زمانیکه در داخل سرداب حرکت می کنیم آب به ارتعاش درمی آید و این تصور ایجاد می شه که آب در حال حرکته اما در واقع این آب ساکنه و طبق قانون طبیعت اگه آب به مدت کوتاهی در جایی بی حرکت و ساکن بمونه، سبزه می زند و طعم و بو می گیرد و امکان به کار گیری اون نیس اما آب سرداب حرم حضرت اباالفضل العباس(ع) زلال ترین، شفاف ترین و گواراترین آب این عالمه.

ایشون با بیان این نکته که سرداب حرم حضرت اباالفضل العباس (ع) به حرم امام حسین(ع) راه نداره و در گذشته حرم حضرت سیدالشهدا(ع) دارای سرداب بوده که کم کم این سرداب پر شده، اضافه کرد: الان دوباره سرداب حرم حضرت اباالفضل العباس(ع) از قسمت گنبدخانه بسته شده و دیگه کسی حق ورود به این سرداب رو نداره؛ در گذشته آب سرداب حرم حضرت اباالفضل(ع) واسه تبرک در اختیار زائران قرار می گرفت اما هم حالا این کار هم متوقف شده.

معاون اجرایی ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: وقتی این مسئله مطرح شده بود که آب سرداب حرم حضرت اباالفضل(ع) رو به خاطر احتمال زیانی که می تونه واسه بنای حرم داشته باشه قطع و خشک کنن اما این احتمال مطرح شد که اگه این آب قطع شه لایه ای که خشک می شه ترک برمی داره و شاید همین عامل باعث شه که رواق های حرم هم ترک بخورند و بنای ساختمون حرم حضرت با این آب موافق شده و به خاطر این بود که اینجور کاری انجام نشد.

ایشون با اشاره به قرار گرفتن بنای حرم حضرت اباالفضل العباس روی این سرداب و آبی که همیشه در سرداب حضرت هست، گفت: شک نداشته باشین ساختمون و بنایی که روی آب ساخته شده باشه پس از گذشت یه وقتی تخریب می شه و از بین می رود اما بنای حرم حضرت اباالفضل العباس(ع) از همون اول روی این سرداب و آب ساخته شده و این تأثیری روی استواری حرم حضرت نداشته؛ خیلی از کم و کیف این روشن نیس که این موضوع چیزی جز معجزه نمی تونه باشه.

خوندن توضیحات شیخ عباس ۷۴ ساله، که ۳۶ سال خادم حرم حضرت ابوالفضل العباس (ع) بوده، در مورد راز جریان آب در دور و بر قبر علمدار کربلا خالی از لطف نیس.

شیخ عباس ۷۴ ساله، که ۳۶ سال خادم حرم حضرت ابوالفضل العباس (ع) بوده، در مورد جریان آب دور قبر علمدار کربلا توضیحاتی داده:

ایشون گفت: قبلا دو چشمه در سرداب مطهر وجود داشت که از ۴۰۰ سال قبل که آب لوله کشی نبوده این آب مرتب می جوشیده و از یه طرف وارد و از طرف دیگه خارج می شده که مزه و طعم اون آب از بهترین آب معدنی امروز هم بهتر بوده و اون سرداب پله داشته مردم می اومدن و از اون آب به عنوان تبرک استفاده می کردن که آب در تابستون خنک و در زمستون گرم بوده.

اما یه فرد از خدا بی خبر اومد به بهونه اینکه تَرَکی در دیوار حرم اباالفضل پیدا شده گفت، می خواهم آزمایش کنم این آب از کجا میاد و بعد اون دو چشمه رو کور کرد و هر چی تلاش کردن، اون دو چشمه احیا نشد.

اما بعد از دو ماه آب دوباره بالا اومد و به سرداب رسید و اون آب چشم های کور شده رو شفا می داد. از ۵۰ سال قبل تا الان این آب تو یه سطح ثابت مونده و نه کم و نه زیاد می شه.

: شما خوب می دونین اگه آب به مدت ۱۰ روز تو یه جا بمونه گندیده می شه، اما این آب با وجود اینکه در ورودی اون بسته شده مانند گلاب می موند و در دور و بر قبر مطهر حضرت اباالفضل حلقه زده و بازم بسیار تازه و معطر مونده.

ایشون اضافه کرد: الان در بخش درب صاحب الزمان مرقد مطهر اباالفضل پنجره کوچیکی قرار داره که وصل به سرداب حرمه و اگه نگاه کنین از اون مرتب بوی گلاب میاد و این همون آبیه که متأسفانه خادمان الان در ورودی اون رو و راه رسیدگی به سرداب رو به روی زوار بسته ان.

این آب چند ویژگی داره. اول اینکه با اینکه راکده، هیچوقت رنگ و طعم اون از دست نرفته و گندیده نشده. ویژگی دوم اون که سطح آب بالاتر از قبر مطهر آقا ابوالفضل(ع) است آب از دیواره دور قبر به داخل نفوذ نمی کنه.

فاضلی

Next Post

رازهای خواندنی درباره خواننده‌های سرشناس ایرانی+عکس

هفته نامه تماشاگران امروز – بهنام مظاهری: شاید خنده دار باشه اما با این که این روزا چهره های مطرح، تموم زوایای زندگی شون در شبکه های اجتماعی یا از راه رسانه ها زیر ذره بینه، هنوزم اطلاعات و حقایق زیادی در زندگی شون هست که بیراه نیس اگه بگیم […]