راز پایداری عشق بعد از ازدواج چیست؟

پایداری عشق بعد از ازدواج

به گزارش آلامتو به نقل از مردمون؛ زوجهای بیشماری شکایت میکنن که شعله عشقی که در شروع رابطه شون بوده، فروکش کرده و خاموش شده. خیلیا اون رو به گردن فرقای بین دو طرف میندازن که کم کم و با شناخت بیشتر اونا رو از هم دور میکنه.

موج “مردگی” که بعد از ماه های پرهیجان اول، رابطه رو در خود غرق میکنه، باعث میشه خیلی از زوجها امید خود رو از دست داده و جای دیگری جز رابطه شون به دنبال اون هیجان بگردند. باوجود یافته های محققان که نشون می ده ۶۰-۳۰ درصد از زوجها در نقطه های از زندگی مشترک خود مبادرت به خیانت میکنن، دیگه زمان اون رسیده که علل پایین اومدن هیجان روابط رو بررسی کنیم.

واقعاً چه چیز باعث میشه اون شور و اشتیاق اولیه به بی علاقگی و بی تفاوتی تبدیل شه؟ چی تپش قلب شما از روی هیجان رو به بی حوصلگی و نارضایتی تغییر می ده؟

واسه تشخیص دلیل جدا کردن زوجها از هم، خیلی خوبه که با معنی “پیوند خیالی” آشنا شید. پیوند خیالی انگار رابطه میگن که به عنوان جایگزینی واسه یه رابطه عاشقانه واقعی عمل میکنه. این توهم رابطه و نزدیکی به زوج این امکان رو می ده که با وجود فاصله احساسی، خیالی از عشق و دوست داشتن واسه خود داشته باشن.

همونطور که زنی که پس از شش سال زندگی مشترک در حال جدایی بود، می گفت، “من از کودکی از تنها موندن میترسیدم اما این رو هم میدونستم که از نزدیک بودن به یه نفر دیگه هم میترسیدم. ازدواج مشکل منو حل کرد: شوهرم از نظر فیزیکی اونجا بود، پس لازم نبود که از تنها موندن بترسم و من هم طوری رفتار میکردم که اون رو در فاصله ای ازم نگه میداشت که از نظر احساسی برام قابل تحمل باشه.”

نزدیکی جسمی و فاصله احساسی از مشخصه های پیوند خیالیه. این پیوند وقتی شکل میگیره که حس واقعی و جدی عشق، احترام و جاذبه با خیالات امنیت، رابطه و مواظبت جانشین میشه. بااینکه همه اینا به نظر خصوصیاتی مثبت رو یه رابطه صمیمی میرسونه اما جانشین کردن یه اولویت فیزیکی میتونه هر رابطه صمیمی رو خراب کنه.

افرادیکه پیوند خیالی دارن، برنامه رو به اتفاقات خودبخودی و امنیت رو به عشق بهتر می دونن. اونا تلاش میکنن که با هم باشن اما بدون انرژی، استقلال و محبتی که روزی به زندگیشون رنگ میداد.

خطر ترکیب زندگیمون با کسی دیگه اینه که معمولاً احترام و علاقه ای که در اول داشتیم رو از دست می دیم. حتی اینقدر صبر میکنیم که خودمون رو هم در رابطه از دست می دیم، به جای اینکه ویژگیهای خاصی که به ما اعتمادبه نفس میداد و باعث جذب شدن همسرمون به ما شده بود رو حفظ کنیم.

وقتی زوجها این حسهای واقعی رو به هم از دست میدن، به جای اینکه با این روند داغون کننده مقابله کنن، یا رابطه رو دور میندازن یا عمیقتر در خیال ترس از دست دادن همدیگه و تنها موندن فرو میرن. حالا خوبیش اینه این احساسات و هیجانات قابل برگشت هستن.

پیوندهای خیالی به صورت دائم وجود دارن. بعضی زوجها در این خیالات عمیقتر می شن. بیشتر افراد بین لحظاتی که واقعاً صمیمی و نزدیک هستن و لحظاتی که خیال رو جانشین عشق واقعی میکنن، در نوسانند.

با تشخیص اندازه درگیر کردن خودتون در پیوند خیالی می تونین با عادات و رفتارای منفی مقابله کرده و مراحلی جدید و هیجان انگیز از رابطه تون رو تجربه کنین.

در زیر به چند راه اصلی به شما معرفی میکنیم که کمکتون میکنه بفهمین چقدر درگیر پیوند خیالی شدین و چیجوری با اون مقابله کنین.

از دست دادن جاذبه جنسی

وقتی در پیوند خیالی باشیم، کم کم مقداری جاذبه جنسیمون به اون رو از دست می دیم. تکیه کردن به کسی واسه اینکه از ما مراقبت کنه یا ما از اون مراقبت کنیم، فشار سنگینی بر رابطه مون وارد میکنه.

کمکم اون فرد رو جزئی از خودمون میبینیم و در اون چارچوب، شعله اون عشق که ما رو به سمت هم کشیده بود، کمتر میشه. وقتی به طرفمون به عنوان فردی جداگونه با شخصیتی جذاب نگاه کنیم، هیجان همیشه در رابطه مون می مونه.

ترکیب هویتها

وقتی به رابطه تون نگاه میکنین، می تونین راههایی که شما و همسرتون پا روی مرزهای همدیگه می ذارین رو تشخیص بدید؟ به جای اینکه بگید، «اون» یا «من»، میگین «ما»؟ حفظ استقلال شخصیتهایمان در رابطه، بهترین راه واسه حفظ جذابیت طرف مقابلمانه، این جدا کردن شخصیتها از هم نه فقط شما رو از هم دورتر نکرده بلکه باعث میشه همسرتون جذابیت بیشتری براتون داشته باشه.

موقعیتی که واسه بار اول عاشق میشین رو در نظر بگیرین. براساس همون خصوصیات و ویژگیهای خاص و استثنایی و خاص هستش که جذب طرف مقابلتون میشین. استقلال شخصیت اونه که علاقه و احترام در شما ایجاد کرده و شما رو به سمت اون میکشونه.

فراموش کردن خود و رسیدگی کمتر به خودتون

وقتی به درجه ای از آسایش و راحتی در رابطه میرسیم، کمتر به ظاهر خودمون توجه میکنیم. دیگه بدون توجه و توجه رفتار کرده و خیلی اوقات ممکنه موجب آزرده خاطر شدن همسرمون شیم.

ممکنه وزنمون بالا بره، عادتهایی ناسالم پیدا کینم، کمتر ورزش کنیم و بیشتر تنقلات بخوریم. این عادتها فقط از روی راحتی و آسایش نیس. اینا روشهایی واسه مواظبت از خودمون از نزدیکی مداومه. این عادتها معمولاً اعتمادبه نفس ما رو از بین برده طرفمون رو از ما دور میکنه.

نداشتن فعالیتهای اشتراکی

معمولاً در اول رابطه هممون هیجان داریم که چیزای جدید رو با هم امتحان کنیم و ماجراهای جدید رو تجربه کنیم. وقتی رابطه به شکل عادت درمی آید، درمقابل تجربیات جدید مقاومت میکنیم. بدگمان تر و انتقادی تر میشیم و تمایل کمتری واسه انجام فعالیتهای مشترک با همسرمون نشون می دیم.

خیلی مهمه که چیزهای مورد علاقه همسرتون رو در نظر داشته و فعالیتهایی که هر دو از اون لذت میبرین رو در کنار هم انجام بدین. عشق در فضای خالی نمی تونه وجود داشته باشه. کمی سرعت زندگیتون رو پایینتر بیارین و واسه حرفزدن و رابطه برقرار کردن با هم وقت بذارین تا بتونین صمیمیتتان رو حفظ کنین.

انجام کارایی که به همسرتون نشون بده دوستش دارین، به روشن نگه داشتن شعله عشقتون کمک میکنه.

رابطه شخصی کمتر

وقتی واسه حرف زدن با همسرتون وقت می ذارین، درمورد چیزایی با معنی حرف میزنین؟ گفتگوهایتان بیشتر حالت عملی و کاری گرفته و رنگ دوستی نداره؟ خیلی مهمه که زندگیهایمان رو با کسائی که دوست داریم تقسیم کنیم. بااینکار میتونیم خیلی بیشتر اونا رو بشناسیم. با این روش اونا رو به صورت آدمایی جداگونه از خودمون میبینیم.

این کمکمون میکنه اونا رو نه به زور بلکه به اندازه های واقعی دوست داشته باشیم. کمک میکنه دوستی بین خودمون بسازیم که وقتی میخوایم حرفی به همسرمون بزنیم، کمتر انتقادی رفتار کرده و وقتی طرفمون نظر خودشو به ما میگه، حالت دفاعی به خودمون نگیریم. همه این تلاشها، عشق رو در رابطه مون تقویت کرده و جاذبه میانمون رو بالا می بره.

فرو خوردن خشم

وقتی واسه یه مدت طولانی با کسی باشیم، خصوصیات منفی اونا رو لیست کرده و طوری ضد اون میشیم که ما رو نسبت به اون بدگمان میکنه. اگه کینه یا خشمی رو در خودتون احساس میکنین، تلاش کنین بفهمین.

به روشی ملایم اون رو بیرون می ریزید؟ کنار اومدن با مشکلات از جایگاهی عاقلانه باعث میشه حس محبت و دوست داشتنتون رو از بین نبرین.

شاید رابطه و گفتگوی رو راست سخت باشه اما کمکتون میکنه همسرتون رو بهتر بشناسین تااینکه بخواین با عینک بدبینی به اون نگاه کنین. وقتی عادت کنیم احساساتمون رو در خودمون بریزیم و به جای مطرح کردن اونا با همسرمون، بر علیه اون جبهه بگیریم، روی یخ اسکیت کردیم.

حتی وقتی کمکم احساس نزدیکی کنیم، به محض اینکه همسرمون کاری کنه که دوست نداریم، دوباره حالت انتقادی میگیریم. وقتی بتونیم آزادانه چیزایی که اذیتمون میکنه رو به همسرمون بگیم، خیلی راحت تر میتونیم اون مسائل رو فراموش کرده و از دلمون بیرون بریزیم.

هرچه توانایی خودمون واسه اینجور رفتاری رو تقویت کنیم، احساس نزدیکی احساسی بیشتری به همسرمون می کنیم. مزیت درخشش دادن افکار و احساساتمون اینه که دیگه به بدگمانی به همسرمون نگاه نمیکنیم.

وقتی نتونیم این کار رو بکنیم، رابطه احساسی ما با اون کمکم از بین رفته و تنها چیزی که برامون باقی میمونه همون پیوند خیالیه. واسه برگردوندن شور و عشق به رابطه مون فقط کافیه کارای کوچیکی انجام بدیم که به همسرمون نشون بدیم واسه کسی که هست دوستش داریم.

اگه هر روز واسه مقابله با این رفتارای عادتی قدم ورداریم، به سمت ارتباطی خوب تر و همراه با دوست داشتن میریم.

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

عشق مردمون چیه

فاضلی

Next Post

رازهای خواندنی درباره خواننده‌های سرشناس ایرانی+عکس

هفته نامه تماشاگران امروز – بهنام مظاهری: شاید خنده دار باشه اما با این که این روزا چهره های مطرح، تموم زوایای زندگی شون در شبکه های اجتماعی یا از راه رسانه ها زیر ذره بینه، هنوزم اطلاعات و حقایق زیادی در زندگی شون هست که بیراه نیس اگه بگیم […]