رازی برای قوی‌تر کردن انگیزه

همیشه این رو می شنوم.

چه از یه دوست که واسه وزن کم کردن می جنگد و چه از کسی که درصف قهوه با اون گفتگو می کنم، همیشه نشونه ای از ناامیدی و درموندگی در صدای شون هست:

” من می دونم واسه کم کردن وزن چیکار باید بکنم، فقط باید اونو انجام دهم. به انگیزه بیشتری نیاز دارم.”

کمی حقیقت در این جمله هست. اگه بتونین منبع درست انگیزه رو پیدا کنین، با کارایی که می تونین از پس اونا برآیید، شوکه میشین. اما اگه از همین الان و در شروع این طور فکر می کنین، شاید می دونین که تغذیه درست و فعال بودن، چقدر مهمه. پس شما باانگیزه هستین.

درحقیقت، ممکنه اون قدر انگیزه داشته باشین که درخواست یه مربی خصوصی کرده باشین یا از یه متخصص تغذیه خواسته باشین رژیم غذایی تون رو مورد بازبینی بذاره. پس، پس به چه دلیل بازم معتقد موندن به برنامه و هدف این قدر سخته؟

بیشتر، مشکل از اندازه انگیزه نیس، بلکه ایراد از نگاه و طرزفکر زیانبخشیه که انگیزه رو ضعیف کردن می کنه.

وقتی به ایجاد انگیزه فکر می کنین، شاید به جایزه ها و مجازاتا فکر می کنین؛ تشویقا و تهدیدها. نتیجه منطقی این که شما به انظباط بیشتری نیاز دارین. به خاطر همین دوست دارین واسه شرکت در اردوهای آموزشی و تمرینی پول بپردازید تا کس دیگه ای تنبیه و مجازات تون کنه. اگه خودتون نتونین ساعت ۶ صبح، خود رو مجبور به بیرون رفتن درهوای سرد و دویدن تا ورزشگاه کنین، ممکنه کس دیگه ای بتونه این کار رو بکنه.

با این حال، هیچکی دیگه ای به اندازه خود شما نسبت به ضعفا و کمبودای تون سخت گیری نمی کنه. وقتی بارها دکمه چرت کوتاه آلارم ساعت رو می زنید و تمرین تون رو ازدست می دین یا از سرکار دیر به خونه برمی گردید و یه غذای سرد واسه شام می خورید، بی رحم ترین داور هستین.

هرچقدر باانگیزه تر باشین، اتفاقاتی اینطوری می تونه آزاردهنده تر باشه. خودتون رو واسه خطای تون سرزنش می کنین و انگیزه تون رو زیر سوال می برید. تعجب می کنین که ویژگیای یه فرد سالم رو دارین، یا قراره با عادات بدتون خود رو به کشتن بدین. شاید تنبلی در ژن شما باشه، و سالم بودن واسه شما شدنی نیس! اخ!

چی می تونه ضدانگیزه باشه؟

یه از اشتباهات عادی اینه که آدمایی که می تونن عادات سالم بسازن، انضباط فوق العاده ای دارن. اونا می تونن صبح زود بیدار شن و به باشگاه برن، فرقی هم نمی کنه هوای بیرون چقدر سرد یا تاریک باشه. این افراد می تونن زیاد خودشون رو تنبیه کنن و این رفتار از اونا آدمای بهتری ساخته.

این یه افسانه س.

تحقیقات نشون داده اشخاصی که می تونن عادات سالم بسازن، انضباط بیشتری ندارن بلکه نسبت به خود دلسوزند.

به جای این که همیشه خودشون رو واسه کامل نبودن اذیت کنن، از خود می پرسن که چیجوری می شه فرق و تغیر درست کرد. این کار اونا رو از حالت “من یه بازنده تنبلم” خارج کرده و به حالت حل مشکل جهت میده.

آدمایی که توانایی ایجاد عادات سالم رو دارن، به جای فکر کردن به این که “من باید خودمو از تختخواب جدا کنم و به باشگاه بکشونم”، به این فکر می کنن که “من امروز واقعا خسته بودم و همین باعث شد زیاد بخوابم. باید تلاش کنم دفعه بعد، زودتر به تختخواب بروم. واقع گرایانه نیس؟”

اونا این شرایط رو به عنوان مشکلی با خودشون تلقی نمی کنن، بلکه اونو مانند یه پازل می بینن که باید حل شه. من به اون “نگاه حل کردن موضوع” می گم.

نگاه حل کردن موضوع، قدرتمنده چون احساسات رو از معادله بیرون کشیده و شما رو مجبور می کنه واقعیت اون موقعیت رو پیدا کنین. علم حل موضوع به شما میگه، ” تنبل” نیستین بلکه خسته بودین و شما رو مجبور می کنه که به دنبال “دلیلش” برید.

به جای این که نسبت به خودتون بی رحم و سخت گیر باشین و تحت فشار، بدترین کارکرد رو داشته باشین، باید جوری از خود مراقبت کنین که بتونین کارکرد بهتری داشته باشین.

سرزنش خودتون ارزشی نداره. اگه بهترین دوست یا بچتون با شرایطی مشابه درگیر بود، باید ناامیدیش رو قبول کنین و دلسردترش کنین؟ درسته که نه! باید مهربون باشین، به نگرانی هاش گوش بدین، تموم تلاش تون رو واسه به رخ کشیدن نقاط قوتش بکنین و اونو به سمت رسیدن به جواب جهت بدین.

با خودتون هم باید با همین احترام و وقار رفتار کنین. نه فقط لیاقتش رو دارین بلکه در واقع تنها راه حل مشکل تونه.

سالم ترین افراد، عادت دارن وقتی چیزی که میخوان بکنن، اون جوری که امیدوار بودن پیش نمی ره، واسه خودشون دلسوزی کنن. این کار به اونا شفافیت ذهنی داده و باعث فاصله گرفتن شون از احساسات می شه تا بتونن نگاه حل موضوع رو بکار گرفته و باربعد، بهترین عکس العمل رو نسبت به اون نشون بدن.

فاضلی

Next Post

راه برخورد با همسر بداخلاق

محبوب همسر بودن، ابتدائی ترین حق هر زن متاهلیه. اگه به این حق توجه نکردید در روبرو شدن با بداخلاقیهای اون خودتون رو هم سرزنش کنین. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اگه در اول ازدواجتون عاشق همسرتون بودین هنوزم می تونین اون عشق رو […]