رابطه هوش فرزندان و ثروت خانواده‌ها

یافته های یه تحقیق علمی نشون می دهد، اختلاف در اندازه هوش، فرزندان خونواده‏های فقیر رو از فرزندان خونواده های مرفه جدا می سازه. این کشف می تونه منتهی به شناسائی روش ایی واسه بهبود پروسه یادگیری در کودکانی باشه که در خونواده های محروم بسر می برند و از دایره فعالیت کمتری بهره مند هستن.

 

نتیجه حاصل از انجام تست های هوش و همینطور امتحانات برگزارشده در مدارس نشون می دهد که کودکانی که خونواده های اونا درآمد بیشتری داشته و از تحصیلات بالاتری هم بهره مند هستن، درمقایسه با کودکان هم سن و سال خود که از امتیازات کمتری بهره مند هستن، کارکرد بهتری داشته ان. شاید دلیل اینجور اختلافی دسترسی راحت تر و بهتر کودکان دسته اول به کتاب و اسباب بازی های آموزشی و همینطور دور بودن نسبی محیط زندگی اونا از تنش ها و فشارهای عصبی باشه.

مارک کیشیاما در دانشگاه کالیفرنیا برکلی و همکارانش بمنظور کشف پایه عصبی واسه اختلاف موجود، دست به ردیابی فعالیت های مغزی در گروهی از کودکان بین ۷ تا ۱۳ سال زدن. در این آزمایش از کودکان خواسته شده بود اشکال بعضی از وسایل که استفاده زیادی ندارن رو شناسائی کنن. تقریبا کارکرد همه کودکان خوب بود، اما کودکانی که به خونواده ایی با موقعیت اجتماعی و اقتصادی پائین تعلق داشتن فعالیت کمتری رو در قسمت کورتکس پیش مغزی نشون دادن. این قسمت از مغز اندازه توجه و تمرکز شخص رو کنترل می کنه و به منابع اطلاعاتی مغز اختصاص داره.

کیشیاما اعلام می داره که کاهش موجود در فعالیت میتونه پایه کارکرد ضعیف کودکان بهنگام انجام کارای مشکلتری که نیاز به فهم و درک بیشتری دارن رو تشکیل بده. اون پیشنهاد می کنه واسه تقویت و فعال شدن این بخش از مغز در کودکان باید انجام بعضی از کارا رو به اونا واگذار کرد. بررسی های انجام شده به شکل ام.آر.آی هیچ فرق ساختاری رو بین این دو گروه نشون نمی دهد و نشون دهنده این واقعیته که اینجور فرقی نمی تونه دائمی و پایدار باشه. مقاله تفصیلی مربوط به تحقیق نامبرده در نشریه کگنیتیو نوروساینس بچاپ می رسه.

ثروت فردا نیوز

فاضلی

Next Post

رابطه‌ای می‌خواهم عاشقانه؛ عین فیلم‌ها!

اگه جزو زنائی هستین که تصور می کنن همه رابطه های عاشقانه و زن و شوهری مثل فیلما باید باشن، از شما درخواست می کنیم از هم حالا این دیدگاه رو در خود از بین ببرین. داستان عاشق و معشوقایی که همدیگه رو می بینن و واسه رسیدن به هم […]