رابطه بین رانندگی و آلزایمر

رانندگی فراموشی

پژوهشی در دانشگاه کلمبیا نشون میده که رانندگی می تونه با حواس جمع نگه داشتن راننده و هم اینکه دادن احساس خود کنترلی، آزادی شخصی و استقلال مانع از نابودی شناختی می شه.

رانندگی می تونه روزمرگی بازنشستگانی رو که وسایل نقلیه عمومی رو در دسترس ندارن، تحت اثر بذاره و موجب فعالیت بیشتر اونا شه.

یافته های این تحقیق نشون میده سلامت ذهنی و بدنی سالمندانی که رانندگی رو کنار گذاشته ان ضعیف شده و زمینه دچار شدن به مریضیای خیلی از جمله افسردگی در اونا ایجاد می شه.

واسه خیلی از سالمندان، رانندگی راهیه واسه گذروندن زندگی روزمره شون و هم اینکه نشانگری قوی واسه خود کنترلی، آزادی فردی و استقلال تلقی می شه.

محققان خاطرنشان کردن به صورتی غیرقابل دوری با کنار گذاشته شدن رانندگی به دلیل روند پیری، به همون منوال هم کارکرد فیزیکی و شناختی رو به نابودی میره. وقتی که موقع اراده کردن واسه کنار گذاشتن رانندگی می شه، مهمه که متوجه نتیجه های جانبی منفی بر سلامتی به وجود اومده از طریق این کار بوده و در تلاش واسه اجرای برنامه های شخصی واسه حفظ تلاش و عملکردهای اجتماعی باشیم.

این تحقیق در مجله ” Journal of the American Geriatrics Society ” منتشر شده.

فاضلی

Next Post

رابطه جنسی یک شبه چه مشکلات و عوارضی دارد؟

بدیش اینه بعضی وقتا تماشاگر اون هستیم که بعضی آقایون در ایجاد رابطه با خانمها فقط به دنبال رابطه جنسی هستن اونم از نوع غربی و یه شبه و بدون این دست اون دست کردن بعد از دوستی به طرف مقابلشون پیشنهاد رابطه جنسی میدن که این موضوع خلاف همه […]