خطر کلاه برداری با ارز مجازی فوین بیخ گوش ایرانی ها

در اردیبهشت ماه رویترز خبر میده که سازمان نظارت بر بازار سرمایه بریتانیا  Financial.org رو در لیست اخطار سرمایه گذاران قرار داده، شرکتی که تازگیاً فعالیتای هرمی اون به ایران هم کشیده شده. اما تنها یه ماه پس از این ماجرا بدون اطلاع قبلی در حساب فیسبوک این شرکت اعلام می شه که تغییرات اجباری اعمال شده و بعضی از حسابای دلاری به ارزی دیگه تغییر داده شدن.

Financial.org چیکار می کنه؟

اسپانسری تیم فرمول یه در لیست تبلیغات Financial.org

Financial.org شرکتیه که از سال ۲۰۱۶ فعالیت خود رو شروع کرده، در بریتانیا ثبت شده و حتی اسپانسر تیم اتومبیل رانی فرمول یه ویلیامزه. طبق گزارشا این شرکت صدها هزار دلار سرمایه (شایدً تا الان بسیار بالاتر از این اندازه) از آدمایی در آسیا رو مدیریت می کنه و این در حالیه که حتی مجوز معاملات مالی در خیلی از این کشورها رو نداره.

این شرکت خود رو فعال در مورد کار و کاسبی مربوط به آموزش و با ۲۰۰ هزار عضو معرفی می کنه اما در لیست عمومی شرکتای مجاز اعلام شده از طرف رگولاتوری امور مالی بریتانیا (FCA) واسه خرید و فروش سهام یا اوراق قرضه قرار نداشت تا اینکه تازگیا در لیست اخطار FCA قرار گرفته.

financial.org اسپانسر تیم اتومبیل رانی فرمول یه ویلیامز

Financial.org در هفته های گذشته رویدادهای تبلیغاتی واسه ارز دیجیتال خود، فوین در کوالالامپور مالزی، شانگهای چین، جاکارتای اندونزی و شهرهای دیگری در تایلند و ویتنام برگزار کرده.

چه کشورهایی در مورد فعالیت این شرکت اخطار دادن؟

تا کنون نهادهایی از ۸ کشور از جمله بریتانیا در مورد معامله با این شرکت اخطار دادن. براساس گزارش رگولاتور امنیتی امارات متحده عربی در اردیبهشت ماه اعلام شده بود این شرکت، سرمایه گذارانی از سراسر آسیا و بخش خلیج فارس رو جذب کرده.

فیلیپین مجازات حبس تا ۲۱ سال واسه فعالیتای در رابطه در نظر گرفته

نهاد نامبرده در مورد معامله با این سایت، هر سرویس ارائه شده به وسیله اون و سرمایه گذاری در اوراق بهادار مربوط به اون اخطار داده بود. علاوه بر این در گزارش گفته شده بود که Financial.org اجازه شرکت در معاملات مالی رو نداره. حتی قبل از اون کمیسیون رد و بدل کردن و امنیت فیلیپین به تجار، کارگزاران، دلالان و آژانسایی که سرمایه گذاری غیر مجاز در شرکتایی از جمله Financial.org رو تبلیغ می کردن اخطار و خبر از احتمال مجازات ۲۱ سال زندان داده بود.

علاوه بر امارات متحده عربی، فیلیپین و بریتانیا، سازمانای قانون گذار دیگری در مالزی، لائوس، سنگاپور، اندونزی و تایلند هم این شرکت رو در لیست اخطار شرکتای غیر مجاز قرار داده بودن. در مراجعه ای که رویتز به مکان دفتر این شرکت در لندن داشته، ادعا شده که نام این شرکت به Mythen تغییر کرده. علاوه بر این تیم فرمول یه ویلیانز هم پاسخی به رویترز نداده.

سرمایه گذاریا در Financial.org کجا میره؟

۱۷ فرد از چین، اندونزی، مالزی، سنگاپور، تایلند، ویتنام و امارات متحده عربی اعلام کردن که هر یک بین ۳ هزار تا ۴۰۰ هزار دلار رو به Financial.org پرداخت کردن. بیشتر اونا ادعا کردن که پول هاشون در سهام بلو چیپ سرمایه گذاری شده. بلو چیپ به انواعی از سهام ابر شرکتا می گن که از نظر کیفیت، اطمینان، توانایی و توانایی سودآوری شهرتی ملی رو دارا باشن.

برند financial.org روی دماغه خودروی فرمول یه تیم ویلیامز

ادعا شده با سرمایه ها در شرکتای بزرگ سرمایه گذاری می شه

قبل از این شرکت در سایت خود و به ۷ سرمایه گذار اعلام کرده بود اگه اندازه سرمایه گذاری خود رو از ۳ هزار دلار به کمترین حد ممکن ۱۰ هزار دلار نرسانند، ۲۰ درصد از سرمایه اونا رو ضبط می کنه. واسه این منظور مهلتی تا انتهای ماه مه (۱۰ خرداد سال ۱۳۹۷) تعیین شده بود. آدمایی که درخواست انصراف از سرمایه گذاری رو ارائه داده بودن، با رد درخواست مواجه شده بودن.

ماجرای ارز مجازی فوین چیه؟

اما در ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد ماه) خبری مبنی بر بسته شدن حسابای دلاری همه سرمایه گذاران و تبدیل اونا به ارز مجازی فوین (Foin) منتشر می شه. با این حال سرمایه گذاران واسه فعال کردن حسابای ارز دیجیتالی خود بازم باید مبلغ دیگری بپردازند: این بار ۷ هزار دلار و البته تنها تا ۳۱ ژوئیه (۹ مرداد ماه) ماه به اونا مهلت داده می شه.

حساب بعضی کاربران بدون اطلاع قبلی خالی شد

Financial.org میگه امکان انصراف از سرمایه گذاری در فوین تا سال آینده میلادی وجود نداره و در عین حال به نظر می رسه دلارهای موجود در حسابای کاربران دیگه وجود خارجی نداره. «Arnaud Georges» مدیر اجرایی این شرکت، اعلام کرده این تصمیمات پایانی و غیر قابل برگشت هستن. اون در ادامه گفته که توقع داره به اولین میلیاردر فوین بدل شه: «فقط واسه یه سال کوتاه صبر کنین تا به سود فراوون خود تحقق بخشید».

اونم اینکه از سرمایه گذاران یا اعضا گفته:

«شایعه شده که سرمایه گذاران یا اعضای نا خشنود تصمیم به اقدام قانونی گرفتن. دادخواستای قانونی شک نداشته باشینً چند سال زمان میبره و هیچ تضمینی واسه موفقیت وجود نداره و ممکنه شما [سرمایه گذاران] در طول دوره دعوی قضایی فرصت نقد کردن یا تحقق بخشیدن به سود خود رو از دست بدین».

در تماسای تلفنی و ایمیلی که رویترز با دفاتر لندن و ابوظبی این شرکت برقرار کرده، هیچ پاسخی دریافت نشده.

بازندها چه می گن؟

سرمایه گذاری از ژاپن تصویری از حساب کاربری خود رو منتشر کرده که براساس اون حساب ۹ هزار و ۸۰۰ دلاری پنهون شده و حالا ۵۹ فوین دریافت کرده. اون اعلام کرده بود دیگه به حساب خود دسترسی نداره.

کس دیگه ای از سنگاپور هم با منتشر کردن تصویری از حساب خود خبر از صفر شدن حساب ۳ هزار دلاری خود داده و البته خبری هم از فوین در حسابش نیس. هر دو این افراد ادعا کردن که قبل از پنهون شدن موجودی دلاری خود هیچ هشداری دریافت نکرده ان.

شنیده می شه از ایران هم بعضی در این شرکت سرمایه گذاری کرده و حالا به فعالیت در مورد جذب بیشتر سرمایه ادامه میدن.

***

اگه شمام در این شرکت سرمایه گذاری کردین و شایدً متضرر شدین نظرات خود رو با بخش «صدای شما» در سایت ما مطرح کنین.

می تونین گزارشای خود رو واسه سایت ما از راه ایمیل seda[at]digiato.com بفرستین. 

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

۱۰ دشمن و زامبی ترسناک دنیای رزیدنت اویل؛ از آنچه می‌هراسیم

چ نوامبر 13 , 2019
دنیای رزیدنت اویل غنی، پرجزئیات و پر از حقایق باحال و فرق داره که مرور اونا شاید چندین روز زمان ببره. شاید کمتر اثری رو بشه پیدا کرد که مثل رزیدنت اویلا این همه قهرمون خوب و متفاوت داشته باشه. باحال اینجاس که کفه مقابل این قهرمانان دوست داشتنی هم […]