جعبه ابزار: پنج کتابخوان خوب فارسی برای اندروید، iOS و ویندوز

میدونیم، هیچی نمی تونه با لذت ورق زدن کتابای کاغذی برابری کنه. اما مطالعه در موبایل و تبلت هم می تونه امتیازات خاص خودشو داشته باشه. به لطف اپلیکیشنای کتابخوان که از فرمت تغییرپذیر epub پشتیبانی می کنن می تونین فونت و پس زمینه رو تغییر بدین، سریع تر از کتابای واقعی در اونا به جستجو پرداخته و حتی لذت کتابخوانی رو به طور شنیداری تجربه کنین.

در جعبه وسیله امروز به همین کتابخوانا پراختیم، بهترین کتابخوانای فارسی که همین حالا در پلتفرمای iOS و اندروید هستن و هر یک طوری واسه آسون کردن مطالعه در گجتا و البته ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی تلاش کردن.

فیدیبو 

با عرضه قانونی کتابای بیشتر از ۳۰۰ ناشر معتبر، فیدیبو بزرگ ترین کتابخونه الکترونیکی ایرانیه که می تونین در موبایل هاتون به همراه داشته باشین. فیدیبو در تموم پلتفرمای موبایل و ویندوز حضور داره، و حالا خوبیش اینه هر چی در اون ذخیره کرده باشین میون این پلتفرما همگام سازی می شن.

فیدیبو امکاناتی مثل هایلایت و حاشیه نویسی ، تغییر فونت، رنگ پس زمینه، نور صفحه، اندازه حروف و فاصله خطوط رو واسه کتابای epub در اختیارتون قرار میده. یکی دیگه از امتیازات فیدیبو هم ارائه کتابای صوتیه که گویندگان حرفه ای اونا رو خونده و بیشتر کیفیت خوب و قابل قبولی دارن.

نکته ای که فیدیبو رو در میان رقبایش جدا کرده، به روزرسانیای دائمی اون هستن که هر دفعه قابلیتای مفیدی رو به اپلیکیشن اضافه می کنن. مثلا با دریافت آخرین بروزرسانی اپلیکیشن می تونین آخرین موقعیت مطالعه تون رو در دیوایسای جور واجور همگام سازی کنین؛ یه توانایی بسیار به درد بخور واسه کتاب خوانای حرفه ای که از هیچ فرصتی واسه مطالعه افسوس نمی کنن.

دانلود فیدیبو 

فراکتاب

فراکتاب در مقایسه با بقیه اپلیکیشنای این فهرست، یه برگ برنده بزرگ داره: پسوند اختصاصی ava. به لطف این فرمت که به طور رسمی پتنت شده، فراکتاب می تونه صدا و تصویر رو با نوشته های کتابا همگام کنه.

این ویژگی می تونه کاربرده های زیادی داشته باشه. مثلا وقتی به قسمت هیجان انگیز یه کتاب می رسید، موزیک پس زمینه ای پخش شه تا آدرنالین خون تون به سقف بچسبد. البته این ویژگی فراکتاب فعلا واسه کتابای صوتی-متنی کاربرد بیشتری داشته.

فراکتاب هم درست مثل فیدیبو، یکی از قدرتمندترین کتابخوانا رو داراس، هر چند مجموعه کتابای اون به بزرگی و گستردگی حریف قدیمی اش نیس. اما لذت خوندن همزمان متن و شنیدن صدا تجربه ایه که فقط در فراکتاب می تونین تجربه اش کنین.

اندروید، iOS و وب پلتفرمایی هستن که می تونین در اونا به فراکتاب دسترسی داشته باشین.

دانلود فرا کتاب 

کتاپ

کتاپ هنوز از نظر فنی به بلوغ کافی نرسیده، و از اونجا که مدت خیلی از انتشارش نگذشته نباشه انتظار مجموعه پر و پیمانی از کتابا رو در اون داشته باشین. اما یه مزیت اونو شایسته حضور در این مطلب می کنه، و اونم روش متفاوتیه که واسه عرضه کتاب در پیش گرفته: «امانت» گرفتن کتاب.

بر خلاف اپلیکیشنای این فهرست، در کتاپ لازم نیس که کتابای پولی رو با پرداخت الکترونیکی بخرین. اگه سیم کارت تون ایرانسل باشه، می تونین با پرداخت روزانه ۳۰۰ تومن از اعتبار ایرانسلی تموم کتابای اپ رو امانت بگیرین.

این مزیت واسه وقتی کاربرد داره که دنبال یه جمله خاص از کتابی می گردید و فقط هم به اون جمله احتیاج دارین. با کتاپ، واسه رسیدن به اون جمله لازم نیس پول کتاب کامل رو بپردازید، بلکه می تونین اونو فقط یه روز قرض بگیرین.

دانلود کتاپ 

کتابراه

کتابراه ویژگی خیلی خاصی نسبت به بقیه کتاب خوانای این لیست نداره. اما تنظیمات خوب و تنوع بالای کتابا عواملی هستن که اونو به یکی از کتاب خوانای برتر فارسی تبدیل می کنن.

کتابراه هم مثل فراکتاب و فیدیبو، از کتابای صوتی پشتیبانی می کنه و واسه مطالعه کتابای متنی هم گزینه های زیادی ارائه کرده؛ از راه فونت و اندازه نوشته ها گرفته تا تعویض رنگ پس زمینه و تنظیمات کامل واسه چینش پاراگرافا.

نکته خوب این که به تموم کتابا می تونین از پلتفرمای اندروید، iOS و ویندوز دسترسی داشته باشین. با این که به روزرسانی کتابراه دیر به دیر انجام شده و توانایی هاش در برابر بقیه رقبا ابتدایی به نظر می رسن، اما تنوع موضوعی بالای کتابا و ارائه کتابای صوتی انحصاری دلایلی هستن که دانلود و تجربه اونو به شما پیشنهاد می کنیم.

دانلود کتابراه 

طاقچه 

روزنامه، کتاب، مجله و کتابای صوتی چیزایی هستن که در اپلیکیشن طاقچه به شما ارائه شدن. طاقچه واسه پلتفرمای iOS و اندروید منتشر شده و کلیه کتابای دانلودی رو میون این دو پلتفرم همگام سازی می کنه تا همه جا به اونا دسترسی پیدا کنین.

مثل دیگه اپلیکیشنای این فهرست، در طاقچه هم می تونین رنگ پس زمینه و فونت نوشته و اندازه اونو به دلخواه تغییر بدین. طاقچه شبکه اجتماعی داخلی مخصوص خودشو هم داره که می تونین از راه منوی کتابگردی وارد اون شید.

یکی از خصوصیات دوست داشتنی این قسمت ‏اشتراک گذاری بریده کتاب هاست. می تونین دیالوگ خاصی از یه کتاب رو با هزاران نفر دیگه به اشتراک بذارین که هم در مورد اون بحث کنین و هم به طور غیر مستقیم، اونو به بقیه پیشنهاد کرده باشین.

دانلود طاقچه 

شما چه کتاب خوانای دیگری می شناسین که ارزش تجربه و استفاده رو داشته باشن؟ در موبایل و تبلت کتاب می خونین یا بازم تمایل بیشتری به خوندن کتابای کاغذی دارین؟ حتما نظرات خود رو با ما به اشتراک بذارین.

شاید خوندن این مطالب براتون باحال باشه:

بازار کتاب الکترونیکی در ایران به کجا می رسه؟

edame

Next Post

ققنوس در شهر؛ نگاهی به سرگذشت سوپرخودروهای مرسدس بنز و بررسی SLS AMG در تهران

پرده اول با پایان جنگ جهانی دوم و از باقیمونده ویرانهای آلمان غربی،  شرکت مرسدس بنز که به مدت یه دهه هیچ محصول جدیدی رو تولید نکرده بود درزمان یه دهه آینده با معرفی ۳ خودروی مسابقه ای سرنوشت این شرکت رو واسه همیشه عوض کرد. مهم ترین رقابتای اتومبیل […]