مقاله – تاثیر مدیریت تحول گرا بر نوآوری و تغییر در جمعیت هلال احمر- قسمت …

الف: مولفه های تشخیص وشناسایی شامل :

 1. سیستم را به طور کلی شناسایی کنیم
 2. فرصتها را شناسایی کنیم
 3. حقیقت یابی کنیم
 4. کل فرایند ها را مورد بازنگری قرار دهیم

ب) مداخلات خود را در سطح فرد ،گروه وسازمان تغیر داده وروی آن کار کنیم.
ج)برنامه توسعه وتحول سازمانی شامل:
۱)مرحله ورود یا آشنایی مشتری با مشاور است
۲)عقد قرار داد بین مشاور و مشتری
۳)بررسی وشناسایی توسط مشاوران وارائه راهکارهای پیشنهادی
۴) برنامه ریزی تغییر را انجام دهیم
۲-۳۶ تاریخچه هلال احمر:
در سال ۱۳۰۱ خورشیدی دکتر امیر اعلم مدیر بهداری استان خراسان بود. پس از زلزله ویرانگر بجنورد، دکتر امیر اعلم به نزد احمد شاه می رود و برای بنیان نمودن جمعیت شیر و خورشید ایران پروانه می خواهد تا کمکهای خارجی را به هنگام اسیب‌های طبیعی به ایران جلب کند. پس از بنیان این جمعیت بی درنگ عضو کمیته فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر (IFRC) می شوند و علامت شیر و خورشید سرخ را ثبت می نماید.[۴] نخستین رویکرد تشکیل مؤسسه خیریه امدادی در ایران تحت حمایت دولت در سال ۱۳۰۱ خورشیدی صورت گرفت. در این سال به کوشش دکتر امیراعلم اقداماتی برای تأسیس شیر و خورشید با حمایت دولت انجام شد. در سال ۱۳۰۱، دکتر امیراعلم مقررات وضع شده از سوی صلیب سرخ جهانی برای جمعیت‌ها را ترجمه و در اختیار احمد شاه قاجار، پادشاه وقت ایران قرارداد تا شاه آن را مطالعه کرده و مقدمات تشکیل جمعیت فراهم شود. بر اساس این متن ترجمه شده، نظامنامه اساسی (اساسنامه) جمعیت شیرو خورشید سرخ ایران تهیه و در اسفند ماه ۱۳۰۱ شمسی به امضای ولیعهد، محمد حسن میرزای قاجار رسید. این اساسنامه در ۱۰ فصل و ۶۰ ماده تهیه شده و برابر مقدمهٔ آن، ریاست افتخاری جمعیت با ولیعهد بود. اگر چه به روایت دکتر امیراعلم، شاه و ولیعهد با طفره رفتن‌های مکرر، از شرکت در مجلس که به منظور افتتاح جمعیت برپا شده بود، خودداری کردند، اما نخستین جلسه رسمی کمیته مرکزی جمعیت در مرداد ماه سال ۱۳۰۲ تشکیل گردید. جمعیت شیر و خورشید سرخ نخستین و بزرگترین جمعیت خیریه ایران است که عهده دار وظایف مهم و متعددی در مسائل مربوط به امداد رسانی در حوادث غیرمترقبه و امدادی، تأسیس بیمارستان و درمانگاه، تهیه دارو و تجهیزات پزشکی، تربیت پرستار، نگهداری از کودکان بی سرپرست، ارائه برنامه‌های ویژه برای جوانان و برخی فعالیت‌های عمرانی در داخل و خارج از کشور بوده است.
بعد از پیروزی انقلاب ایران در بهمن ماه ۱۳۵۷، دولت ایران در سال ۱۹۸۰ رسما به فدراسیون جهانی اعلام کرد که از این پس به جای نماد شیر و خورشید سرخ، همانند دیگر کشورهای اسلامی از «هلال احمر» استفاده خواهد کرد. فدراسیون جهانی صلیب سرخ و هلال احمر نیز اعلام کرد که استفاده از آرم «شیر و خورشید سرخ» به شکلی انحصاری در اختیار ایران است و اگر نظام سیاسی موجود، تمایلی به استفاده از این آرم ندارد، این حق ملغی نمی‌شود. بنا به اعلام این فدراسیون، دولت ایران در هر زمانی که بخواهد می‌تواند از نشان شیر و خورشید سرخ استفاده کند و تمامی کشورهای عضو فدراسیون باید به این آرم احترام بگذارند و این آرم، بار حقوقی کاملا برابر با صلیب سرخ و هلال احمر دارد.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران که به برکت انقلاب اسلامی مردم ایران هم اکنون جزو ۱۰ جمعیت برتر و تأثیرگذار در میان بیش از ۱۸۶ عضو فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر به شمار می رود ، با ایجاد شعبه های مختلف در شهرها فعالیت های خود را به صورت مستقل و زیرنظر هیئت مدیره آغاز کرد. نیازهای مالی آن به طور عمده از سوی مردم و افراد خاص و موقوفه ها تامین می شد و با وجود نو پا بودن در همان سال ها به فعالیت های خیریه بسیاری ازجمله ایجاد زایشگاه، مطب هایی که خدمات رایگان ارائه می دادند، مشارکت در فعالیت های آبرسانی، احداث جاده های شوسه و کمک به بهداری ارتش پرداخت.
در حال حاضر بیشتر فعالیت های جمعیت حول محور امداد رسانی به آسیب دیدگان حوادث طبیعی متمرکز شده و ضمنا با تاسیس مراکز درمانی وتوانبخشی، سازمان های جوانان و داوطلبان و همچنین تولید دارو و تجهیزات پزشکی، همینطور معاونت آموزشی ، ‌در سایر زمینه های مرتبط نیز به صورت یک موسسه خیریه خدمت می کند و با کمک شعب استانی و تجهیزات مناسب بزرگترین سازمان امدادی کشور محسوب می شود.
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران جزو معدود جمعیت های بین المللی است که اساسنامه مصوب مجلس شورای اسلامی دارد.
۲-۳۷ اصول هفت گانه هلال احمر:
۱-انسان دوستی:نهضت بین الملی صلیب سرخ و هلال احمر زائیدۀ ارادۀ فراهم آوردن کمک های بشر دوستانه و انسانی در زمان جنگ بوده و هدف اصلی این نهضت حمایت از زندگی و سلامت انسان ها ،ضمانت احترام به حقوق بشر،تشویق تفاهم،دوستی،همکاری متقابل و برقراری صلح پایدار در میان انسان ها است.
۲- بی غرضی:صلیب سرخ و هلال احمر هیچ گونه تبعیضی در نژاد،مذهب،اعتقادات،طبقه ودیدگاه های سیاسی قائل نیست.
۳- بی طرفی: این نهاد به منظور جلب اعتماد و اطمینان عمومی ،در منازعات و اختلافات بین المللی ، سیاسی،نژادی و عقیدتی کمال بی طرفی را رعایت می کند.
۴- استقلال: این نهضت مستقل بوده و در عین حال که تحت قوانین و مقررات کش

دانلود متن کامل این پایان نامه در سایت abisho.ir

ورهای متبوع خود فعالیت می کنند ،می توانند در هر زمان طبق اصول هفتگانه با استقلال از دولت ها فعالیت کند.
۵- خدمات داوطلبانه: امداد رسانی به قصد انتفاع نبوده و داوطلبانه انجام می گیرد.
۶- انحصار:در هر کشور تنها یک جمعیت ملی صلیب سرخ و یا هلال احمر می تواند وجود داشته باشد و سازمان های مربوطه در تمام نقاط کشور باید تحت پوشش جمعیت ملی صلیب سرخ یا هلال احمر آن کشور قرار بگیرند.
۷ –جهانی بودن: تمامی سازمان ها و تشکلات در سطحی یکسان قرار داشته و مسئولیت و وظایف مشترکی را در کمک به یکدیگر دنیال می کنند
۲-۳۸ بخش های مهم جمعیت هلال احمر:

 1. سازمان امداد و نجات
 2. سازمان داوطلبان
 3. سازمان جوانان
 4. سازمان تدارکات پزشکی
 5. معاونت بهداشت ،‌درمان و توانبخشی
 6. مؤسسه آموزش عالی و معاونت آموزش و پژوهش
 7. معاونت امور بین الملل
 8. صنایع نساجی هلال ایران
 9. مرکز پزشکی حج و زیارت
 10. اداره کل روابط عمومی

۲-۳۹ پیشینه تحقیق: