به مناسبت ۶۰ سالگی بیل گیتس؛ نگاهی به زندگی پربار موسس مایکروسافت

روز گذشته، بیل گیتس، موسس و مدیرعامل قبلی شرکت معظم مایکروسافت ۶۰ ساله شد. ایشون در طول زندگی خود موفقیتای بسیاری کسب کرده که رسوندن مایکروسافت به بالاترین درجه شکوه اش شک نداشته باشین مهم ترین اونا بوده.

ایشون الان با ثروتی برابر ۷۹٫۴ میلیارد دلار، ثروتمندترین فرد دنیاست اما تموم سرمایه الان ایشون با رنج و تلاش بسیار به دست اومده.

با اینکه گیتس در زندگی شخصی اش واسه تفریح و سرگرمی خود هیچ کم نگذاشته، اما در طول عمر خود میلیاردها دلار به خیریه های مختلفی از راه بنیاد بیل و ملیندا گیتس بخشیده.

به مناسبت ۶۰ سالگی این مرد بزرگ، نگاهی داریم بر زندگی پر بار ایشون. در ادامه با سایت ما همراه باشین.

بیل گیتس در تاریخ ۲۸ اکتبر سال ۱۹۵۵ در سیاتل آمریکا به دنیا اومد. پدر اون یه وکیل و مادرش معلم مدرسه بود. با اینکه کمی شیطنت داشت اما پسر فوق العاده ای بود. به عنوان یه نوجوون، تمایل اش واسه یادگیری علم اونقدر زیاد بود که تموم کتاب علم نامه World Book رو از اول تا انتها خواند.

والدین اش عزمشونو جزم کردن ایشون رو به مدرسه Lakeside بفرستن، جایی که بیل با پال آلن، دیگه موسس مایکروسافت آشنا شد. ایشون بارها دلیل موفقیت هاش در اون سنین رو مدیون ابزارهایی که مدرسه در اختیارش قرار داده بود می دونست و حتی تو یه سخنرانی که سال ۲۰۰۵ در این مدرسه انجام داد به بعضی از اونا اشاره کرد.

بعد از فارغ التحصیلی از Lakeside، به هاروارد رفت. با اینکه در اول به مطالعه قانون و وکالت پرداخت اما بعدا رشته خود رو به ریاضیات و علوم کامپیوتر عوض کرد.

هاروارد جاییه که گیتس با استیو بالمر آشنا شد، کسی که بعدا به سمت مدیرعاملی این شرکت رسید. این دو هنوزم دوستان خوبی واسه همدیگه هستن.

دو سال از تحصیل بیل در دانشگاه می گذشت که ایشون رشته تحصیلی اش رو رها کرد و به همراه آلن، مایکروسافت رو تاسیس کردن. با اینکه گیتس موفق نشد هیچ مدرکی از هاروارد به دست بیاره اما در سال ۲۰۰۷، هاروارد بهش مدرک دکترای افتخاری اهدا کرد.

در حالی که ایشون هنوز مشغول تحصیل بود، ساخت نرم افزار واسه MITS Altair، اولین کامپیوتر شخصی دنیا رو شروع کرد. در سال ۱۹۷۷، گیتس و آلن به آلبوکرکی، نیو مکزیکو رفتن تا در شرکت MITS کار کنن. در تصویر زیر می تونین ۱۱ کارمند ابتدایی مایکروسافت رو ببینین.

در سال ۱۹۷۹، گیتس و آلن به خونه برگشتن تا مایکروسافت رو تاسیس کنن.

مایکروسافت در سال ۱۹۸۵ ویندوز رو منتشر کرد و در سال ۱۹۸۶ عرضه عمومی سهام مایکروسافت شروع شد. سال بعد، بیل گیتز ۳۱ ساله یه میلیاردر بود.

در سال ۱۹۹۵، گیتس به پولدارترین فرد جهان تبدیل شد، لقبی که الان هم یدک میکشه. در اون زمان سرمایه ایشون ۱۲٫۹ میلیارد دلار برآورد شد.

در سال ۱۹۹۸، مایکروسافت به جرم سوء به کار گیری قدرت نرم افزاری خود دادگاهی شد. در اون دوران، چهره گیتس در میان همه مردم خیلی مثبت نبود.

گیتس با ملیندا، همسرش، طی یه کنفرانس خبری در سال ۱۹۸۷ آشنا شد. ایشون یه کارمند مایکروسافت بود که بعدا به سمت مدیریت هم رسید. اونا در سال ۱۹۹۴ ازدواج کردن و به دنبال اون، ملیندا از مایکروسافت خارج شد تا کارای خیریه معروف شون رو پی بگیره.

بیل، ملیندا و هر سه فرزندشون در خونه بزرگ شون در واشنگتن زندگی می کنن. این خونه علاوه بر اینکه مجهز به تکنولوژیای عجیبی مثل سیستم صوتی زیر آبه، دارای مساحتی بالغ بر ۶۰ هزار متر مربع هم هست. گاراژ خونه گیتس می تونه تا ۲۳ ماشین رو در خود جای دهد و ارزش کلی این بنا ۱۲۱ میلیون دلاره، تنها گوشه ای از ثروت بزرگ گیتس.

بیل گیتس عاشق کتاب خواندنه و به خاطر همین، خیلی از اتاقای خونه اش پر از کتاب شده. حتی گفته شده که ایشون یه دلال کتاب رو به استخدام خود درآورده تا مجموعه کتاب هاش رو تکمیل کنه. مثلا، متون لئوناردو داوینچی از قرن ۱۵، بخشی از داراییای میلیون دلاری ایشون هستن.

علاوه بر کتاب، ایشون به هنر هم علاقه منده. اون چندین تابلو نقاشی بسیار گرون در اختیار داره.

در سال ۲۰۱۳، گیتس مبلغ ۸٫۷ میلیون دلار پرداخت تا یه خونه دیگه در فلوریدا بخره. قبل از خرید اون، گیتس یه بار این خونه رو واسه دخترش جنیفر اجاره کرده بود تا به مسابقات اسب سواری اش برسه. این خونه چندین ویژگی جذاب واسه علاقه مندان به اسب سواری داره که اسطبل مخصوص و فضای تمرین از جمله اوناس.

در سال ۲۰۱۴، گیتس با مبلغ ۱۸ میلیون دلار، یه مزرعه ۲۲۸ هکتاری در کالیفرنیا خرید تا اسب هاش رو در اونجا پرورش بده. 

گیتس پسرش رو به سفرهای علمی-آموزشی بسیاری می بره. از معادن گرفته تا نیروگاهای برق و …

بعضی وقتا، گیتس به گرینلند میره تا در منطقه ای آروم و کم جمعیت استراحت کنه.

بیل از نوجوونی اش علاقه عجیبی به سرعت داشت. طی چند سال ایشون چندین ماشین از فراری، پورش، مرسدس، جگوار و … خرید. در همون سالای ابتدایی مایکروسافت، ایشون دست به خرید Porsche 911 زد.

در سال ۱۹۷۷، پال آلن مجبور شد تا گیتس رو از بازداشت بیرون آورد. ماشین اش هم سال ۲۰۱۲ طی یه حراجی در سال ۲۰۱۲ فروخته شد. 

تنیس بازی کردن از علاقه مندیای گیتسه. در این تصویر جف بزوس و بیل گیتس رو طی یه بازی واسه خیریه در سال ۲۰۰۱ میبینیم.

وارن بافت، یکی از شناخته شده ترین چهره های اقتصاد آمریکا و یکی از نوابغ سرمایه گذاریه. بیل گیتس هر بار که فرصتی پیش بیاد از بافت حرفی به میان می آورد و اونو در گروه بهترین دوستای خود می دونه. این دو با همدیگه بارها سفر کردن و بافت میلیاردها دلار به خیریه ملیندا و بیل گیتس کمک کرده.

گیتس سال ۲۰۰۰ از سمت مدیرعاملی مایکروسافت کناره گرفت و فقط یه عضو از هیئت مدیره موند. اون حالا مشاور تکنولوژی ساتیا نادلاه. وقتی که گیتس زمان آزاد پیدا کنه، به همراه همسرش به آفریقا و دیگه کشورای فقیر دنیا سفر می کنن تا کارای موسسه خیریه شون رو پیش ببرن.

بنیاد بیل و ملیندا گیتس تا حالا روی پروژه های مختلفی کار کردن. از درمان بیماریا گرفته تا پیشرفت منابع غذایی در کشورای فقیر. ایشون هم اینکه میلیونا دلار صرف سیستم آموزشی در آمریکا کرده.

گفته شده که گیتس در سال ۱۹۹۷، مبلغ ۲۱ میلیون دلار پرداخت کرد تا جت خصوصی اش رو بخره. با در نظر گرفتن فعالیتای خیریه اش، این هواپیما بسیار موثر میشه.

در سال ۲۰۱۰، بیل و ملیندا به همراه وارن بافت کمپین The Giving Pledge رو شروع کردن که میلیاردرها رو به اهدای دست کم نصف ثروت خود واسه اهداف بشردوستانه تشویق می کرد. پال آلن، لری الیسون و مارک زاکربرگ در میون این افراد هستن.

گیتس روی چندین کار و کاسبی کوچیک مثل Hampton Creek هم سرمایه گذاری کرده. این کار و کاسبی می خواد تا یه جانشین گیاهی واسه تخم مرغ پیدا کنه.

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

بررسی سایت ما: تلویزیون SUHD سامسونگ ؛ چشم اندازی نو

چ نوامبر 13 , 2019
تا چند سال پیش تموم تمرکز سازندگان تلویزیونا روی فناوری سه بعدی بود. این فناوری به دلیلای خیلی از جمله گران بودن، نیاز به لوازم جانبی و محدودیتایی که واسه چشم ایجاد می کرد، خیلی مورد استقبال قرار نگرفت و هر چند نسبت به قبل گسترده تر شده، اما هنوز […]