بلاکچین در ایران، تغییرات گسترده این فناوری چگونه خواهد بود؟

وزیر ارتباطات همیشه موضع تقریبا مثبتی به موضوع ورود بلاکچین در ایران داشته و در سخنرانیا و اعلام نظرات جورواجور از این فناوری و اثرات آینده اش در دنیا گفته؛ طوری که از نظر اون بلاکچین در تموم ابعاد سیاسی، اقتصادی و دیگر موارد حاکمیتا تاثیر می ذاره. جهرمی در آخرین مصاحبه خبری خود خبر داده که نباید جلوی فناوریا از جمله بلاکچین ایستاد و باید همگام با اونا در راه پیشرفت تکنولوژی حرکت کرد.

«ثریا دامدار» محقق بخش بلاکچین هم به مهم بودن این موضوع تاکید داره و از باور عمومی پیش اومده مردم نسبت به بلاکچین انتقاد می کنه و میگه نباید تموم ارزشای این فناوری فقط به وسیله ضدفیلترینگ بودن اون شناخته شه. اون در گفتگو با سایت ما از امیدش واسه پذیرش بلاکچین در ایران به وسیله شرکتا میگه:

«بلاکچین از این توانایی برخورداره که همه صنایع رو دچار تحولی اساسی کنه و انگار اینترنت ۲٫۰ رو وارد ماجرا کنه. سیستمای بانکداری و لجستیکی در دنیا همین الان هم از بستر بلاکچین استفاده می کنن و مراحل تست اون به اتمام رسیده و الان در مرحله پذیرش این فناوری از طرف شرکتا و دولتا هستیم.»

دامدار عقیده داره که دبی در جوار ما روی بلاکچین بسیار تحقیق کرده و تا سال ۲۰۲۰ عظمش رو جزم کرده تا اولین دولت توانا شده با بلاک چین در جهان باشه. اون میگه که ایران نباید از این قافله عقب بمونه و با اینکه در بدنه دولت کمتر کسی در این باره اطلاعات داره، اما به باور اون وزیر الان ارتباطات و تیم همراه ایشون علم و برخورد مناسبی با بلاکچین تا الان از خود نشون دادن:

«بلاکچین تغییر و انتقال داراییا رو سریع تر و آسون تر می سازه و اعتمادسازی رو هم در جوامع بیشتر می کنه. بلاکچین می تونه یه موج مردمی در فضا سایبری باشه و تعهد اجرای قوانین رو از دوش ماموران اداری ورداشته و به رایانه ها محول کنه.»

این کارشناس باور داره که لفظ بلاکچین در این روزا بازیچه یه سری شرکتای تبلیغاتی هم شده و مردم و دیگه فعالان بازار نباید گول هر جایی رو بخورند چون که بلاکچین در ایران هنوز معنایی نداره: «در بعضی موارد، به کار گیری بلاکچین تنها یه ترفند بازاریابیه و سامانه هایی که نام این فناوری رو یدک می کشن، خیلی فرقی با سامانه های الان ندارن.»

از طرف دیگه «بهرنگ بینش پناه» کارشناس فناوری اطلاعات در گفتگوی خود با سایت ما فضای ابری پخش یافته، هویت دیجیتالی، رای گیری دیجیتالی و تسریع در اقدامات رایانه ای رو نتیجه ظهور بلاکچین در دنیا می دونه. اون در گفتگو با سایت ما میگه:

«بلاکچین امنیت رو دوبرابر می کنه و راه و روش و پسورد رو تبدیل به یه روش سنتی می کنه. بلاکچین از راه ابری هم پیشی گرفته و سیستمای براساس بلاکچین یه جور گرفتن هویت غیر قابل رد هستن که با به کار گیری سیگناتورهای دیجیتال رمزنگاری نگاری شدن و هرگونه تغییر در اونا نیازمند به کار گیری کلید خصوصیه.»

به گفته بینش پناه بلاکچین در ایران یه سیستم مخابراتی منبع باز، امن و غیرمتمرکز رو در اختیار شرکتای مخابراتی قرار میده و در نظام بانکداری هم می تونه بسیار اثر داشته باشه، هرچند به نظر اون بانک مرکزی بنا به سیاستای با احتیاط خود، آخرین سازمانیست که به بلاکچین روی خوش نشون بده:

 «امکان حذف واسطه ها و صرفه جویی در هزینه های زیرساخت واسه بانکداری الکترونیک به وجود میاد که به خاطر یه سری حساسیتا و رقابتا، رسیدن و تکامل اون و هم اینکه هضم اون به وسیله مردم بیشتر، سخت میشه. شاید یه نسل طول بکشه تا مردم به این سیستم عادت کنن و با اون کار و زندگی مالی خود رو بچرخونن.»

کارشناسان باور دارن که بلاکچین در ایران و ینگه دنیا می تونه تبدیل به یه فناوری فعال ساز ریشه ای بشه و آینده صنعت تلکام و دیگه صنایع رو از این رو به اونو می سازه. بلاک چین در دوران شروع خود خیلی زود در حال پیشرفته. بیشتر پروژه های بزرگ بلاک چین هنوز منتشر نشده ان و احتمال میره که در ۱۰ سال آینده تماشاگر تحولات و اثرات بزرگ اون هستیم.

edame

Next Post

جعبه ابزار: شش اپلیکیشن برای آن که سال تحصیلی موفقی را آغاز کنید

باز اومد بوی ماه مدرسه، بوی بازیهای راه مدرسه. بوی ماه مهر، ماه مهربون، بوی خورشید پگاه مدرسه … یه تابستون دیگه هم به سرعت برق و باد گذشت، و دوباره به اول مهر و شروع سال تحصیلی جدید رسیدیم. چه دانش آموز هستین و چه دانشجو، حالا باید واسه شروع یه سال […]