بررسی سایت ما: تلویزیون SUHD سامسونگ ؛ چشم اندازی نو

تا چند سال پیش تموم تمرکز سازندگان تلویزیونا روی فناوری سه بعدی بود. این فناوری به دلیلای خیلی از جمله گران بودن، نیاز به لوازم جانبی و محدودیتایی که واسه چشم ایجاد می کرد، خیلی مورد استقبال قرار نگرفت و هر چند نسبت به قبل گسترده تر شده، اما هنوز به جایگاه مناسبی دست نیافته.

از طرف دیگه، محققان ژاپنی فهمیدن که شاید بشه با فناوری سه بعدی، بشه بُعد رو مثل سازی کرد اما با افزایش رزولوشن تصویر، میشه بسیار بهتر و دقیق تر این توانایی رو عملی ساخت. با افزایش رزولوشن، جزئیات زیاد میشه و افزایش جزئیات باعث نمایش بهتر عمق تصویر می شه که در آخر به مورد یاد شده می رسه. مهم ترین مزیت اینجور قابلیتی، نبود نیاز به عینک سه بعدی واسه تماشای عمق تصویره.

تلویزیونای ۴K هم قدمی بخاطر این هستن و به سرعت دارن گسترده می شن. البته هنوز تا رزولوشن ایده آل فاصله زیادی داریم اما شرکتای سازنده تلاش دارن با ارائه قابلیتای خاصی در موتور پردازش تصویر و طراحی ساختار تلویزیون، تجربه بهتری رو واسه شما جفت و جور کنن.

نمونه روشن اون، تلویزیونای SUHD سامسونگ هستن که با رزولوشن ۴K و طراحی خمیده، تلاش دارن جزئیات و عمق تصویر رو یه جا به شما ارائه کنن. قبلاً در مورد تلویزیونای UHD زیاد خوندین. اما در مورد SUHD چه میدونیم؟ این تلویزیون سامسونگ ویژگی عجیب و غریبی نداره و یه تلویزیون LEDه، مثل دیگه تلویزیونای بازار. اما تموم فرق در همون حرف S خلاصه می شه؛ سامسونگ معمولاً حرف S رو واسه اجناس برتر خود استفاده می کنه. اینجا هم با تلویزیونی ۴K، خمیده، هوشمند و سه بعدی طرف هستیم که می خواد بهترین تجربه تصویری رو واسه شما جفت و جور کنه.

در ادامه مطلب با بررسی سایت ما از تلویزیون خمیده SUHD سامسونگ همراه باشین.

طراحی

این تلویزیون در سری JS سامسونگ جای میگیره و مدل ۶۵ اینچی اون واسه بررسی در اختیار ما قرار گرفته بود. طراحی اون نسبت به سری عادی UHD بهبودایی داشته و ظریف تر شده. تلویزیون انحنای ملایمی داره که زیبایی اونو دو برابر می کنه. دور اونم قاب فلزی بافت داری قرار داره.

دور و بر تلویزیون هیچ دکمه ای نیس و سامسونگ تلاش کرده تا حد ممکن، موارد زاید رو حذف کنه.

دور و بر تلویزیون هیچ دکمه ای نیس و سامسونگ تلاش کرده تا حد ممکن، موارد زاید رو حذف کنه. تنها دکمه ای که روی تلویزیون هست، دکمه چند کاره ایه که به صورت چند جهته طراحی شده و واسه خاموش و روشن کردن و جا به جایی در منوها می تونین ازش استفاده کنین. البته خیلی قابل استفاده نیس و بدون کنترل تلویزیون شایدً دچار مشکل میشین.

حاشیه دور و بر پنل تلویزیون کمه و از این واسه جای خوشحالی هست که بیشتر فضای تلویزیون به تصویر اختصاص داده می شه. البته سامسونگ در این مورد هنوز از ال جی عقب تره که تلویزیونای بدون قاب تولید می کنه و اونم با ضخامت ۴٫۵ میلی متری.

تلویزیون SUHD 65 اینچی سامسونگ، بر خلاف ظاهر تقریباً ظریفش، سنگینه و وزنی برابر ۳۳ کیلوگرم (بدون پایه) داره. این در حالیه که قسمت بزرگی از بدنه تلویزیون که در پشت اون قرار گرفته، به خاطر کاهش وزن دستگاه از جنس پلاستیکه.

یکی از اقدامات خوب سامسونگ که در تلویزیونای قبلی UHD این شرکت هم دیده بودیم، انتقال درگاهای تلویزیون به خارج از بدنه اون هستش که هم موجب کاهش تجمع سیما در پشت دستگاه و هم کاهش ضخامت تلویزیون می شه.

همه درگاها تو یه جعبه قرار گرفتن که کره ایا اونو One Connect Box می گن. این جعبه به تلویزیون وصل می شه و همه سیما و رابطا، به این جعبه وصل می شن. پس در پشت تلویزیون فقط دو سیم هست: سیم برق و سیم رابط One Connect Box.

samsungtv (16)

از درگاهای این تلویزیون براتون بگیم. حالا خوبیش اینه تلویزیون SUHD JS9500 از این توجه به طور کاملً غنیه. One Connect Box دارای ۴ درگاه HDMI، ۳ درگاه USB، درگاه کامپوننت و کامپوزیت، شبکه، ورودی RF، خروجی IR و خروجی صدا هستش. هم اینکه از وای فای و بلوتوث هم استفاده میکرد.

با بلوتوث و وای فای علاوه بر توانایی اتصال دستگاه های جور واجور، می تونین محتوای گجتای خود رو به صورت زنده و بی سیم با به کار گیری DLNA و Mirror Sharing روی تلویزیون نمایش بدین. به کار گیری این قابلیتا در این تلویزیون آسونه و هر کسی می تونه خیلی راحت تنظیمات اونو بکنه.

تلویزیون جدید سامسونگ از Smart Hub هم برخورداره و از قابلیتای عادی تلویزیون هوشمند مثل توانایی وبگردی، شبکه های تلویزیونی اینترنتی و اپلیکیشنا و بازیای جور واجور استفاده میکرد. کار کردن با اینجور سیستمی با کنترلر هوشمند سامسونگ صورت میگیره که دارای توانایی تشخیص حرکت و تاچ پده.

هم اینکه واسه بعضی امور می تونین از دستورات صوتی استفاده کنین. متأسفانه سامسونگ از یاد برده بود کنترل هوشمند این تلویزیون رو داخل جعبه بزاره و ما نتونستیم کارکرد اونو بررسی کنیم.

یکی دیگه از مواردی که سامسونگ از یاد برده بود در جعبه بزاره، عینک سه بعدی بود. و ما جز این که بگیم این تلویزیون از فناوری سه بعدی پشتیبانی می کنه، حرف دیگری درباره این توانایی تلویزیون نداریم. این تلویزیون یه دوربین هم داره که با به کار گیری اون می تونین به صحبت تصویری بپردازید یا از دستورات حرکتی استفاده کنین. اما فراموشکاری سامسونگ هنوز ادامه داره و خبری از دوربین در جعبه تلویزیون نیس.

کیفیت تصویر

حال می رسیم به ویژگی اصلی این تلویزیون یعنی همون بخشی که سامسونگ حرف S رو به اون اختصاص داده. S می تونه نماینده ویژگیای مختلفی باشه، Smart، Stunning، Stylish، Super High Quality، یا حتی اشاره ای به نمایشگرهای Super AMOLED. خلاصه این «S» نشون دهنده ویژگیای برتر این تلویزیونه.

در بررسی کیفیت تصویر، معمولاً المانایی مثل رنگ، کنتراست، جزئیات و … مورد توجه قرار میگیره. سامسونگ واسه جلب توجه بیشتر، واسه همه این موارد، اسم گذاشته تا اونا رو خاص تر جلوه دهد. به هر حال، جنبه کیفی اونا واسه ما اهمیت بیشتری داره.

با روشن کردن تلویزیون، اولین موردی که توجه شما رو به خودش جلب می کنه، کنتراست بسیار بالای اون هستش که رنگ مشکی رو با خلوص زیادی نشون میده و به تصاویر عمق می بخشه. سامسونگ واسه پویاتر شدن رنگا، از یه فناوری جدید به نام Nano Crystal Color استفاده کرده که تصاویر رو با رنگای سرحال تر و شفاف تر بازسازی می کنه. این توانایی، به تصاویر جلوه ای مانند چیزی که در نمایشگرهای Super AMOLED می بینیم، میده.

«رنگ» شاخص ترین ویژگی تلویزیون SUHD سامسونگه.

واقعا، «رنگ» شاخص ترین ویژگی تلویزیون SUHD سامسونگه. پنل این تلویزیون از سیستم رنگ ۱۰ بیتی پشتیبانی می کنه که نسبت به ۸ بیت دیگه تلویزیونا، یه رده بالاتر قرار میگیره. رنگا با به کار گیری فناوری یاد شده، به صورت مسقیم از پشت تابانده می شن و توانایی تولید نور تا بیشترین حد ۱۰۰۰ قصد رو دارن. توانایی نوردهی مستقیم (Back Lighting) واسه کل LEDای پنل تلویزیون اعمال شده که استثنایی و خاص هستش.

این توانایی و نبود لایه دیگری بین LEDای رنگی پیکسلا و نمایشگر، خلوص رنگ زیادی رو ارائه می کنه. هم اینکه امکان تولید نورها رو به صورت نزدیک به واقعیت و تماشای تلویزیون در محیطای پرنور رو جفت و جور می سازه.

این فناوری واقعاً تماشای تصاویر رو لذت بخش می کنه و جلوه عالی به تصاویر می بخشه. اما این مزیت، خودش نقطه ضعف تلویزیون SUHD سامسونگ هم حساب می شه. هممون رنگای با تازگی رو دوست داریم اما جایی که تصاویر از حالت طبیعی خارج شن، خط قرمزه. متأسفانه این مشکل در تلویزیون جدید سامسونگ هم هست. مثلا وقتی FIFA 16 رو در اون بازی کردیم، رنگ چمن غیر طبیعی و اشباع شده بود.

از این مورد که بگذریم، وضوح و کیفیت تصویر این تلویزیون بسیار عالیه. یکی دیگه از ویژگیای منحصر به فرد این تلویزیون، توانایی بازسازی جزئیات و افزایش وضوحه طوری که واسه تماشای محتوای با رزولوشن پایین تر از ۴K، مشکل چندانی دارین و تصاویر با جزئیات قابل قبولی نشون داده می شن.

این موتور علاوه بر افزایش جزئیات و وضوح تصاویر، توانایی بزرگنمایی بدون افت کیفیت محتوای معمولی به UHD رو هم داره که واسه هر رزولوشنی مناسب نیس. واسه استفاده واقعی از این توانایی بهتره فیلمای Full HD رو در اون پخش کنین.

واسه عاشقان فیلم و آنایی که میخوان واسه نسل بعدی محتوای ویدیویی آماده شن، پشتیبانی تلویزیون از HDR لازمه. موتور HDR (High Dynamic Range) می تونه تصاویری رو که از نظر نور مشکل دارن و دچار حالت نور زدگی (نور زیاد) یا ضد نور ( مشکی شدن تصویر) شدن، بازسازی و متعادل کنه تا رنگا و نور اون به اندازه قابل قبولی برسن؛ مشابه همون قابلیتی که دوربین بیشتر تلفنای هوشمند داره.

تلویزیون SUHD سامسونگ از HDR پشتیبانی می کنه.

هم اینکه یه موتور پردازش عمق تصویر هم در این تلویزیون تعبیه شده که متناسب با پرسپکتیو و لایه بندی تصاویر، عمق اونا رو تغییر میده. این توانایی در کنار خمیده بودن تلویزیون، باعث می شه موقع تماشای تلویزیون، عمق رو واقعاً احساس کنین.

شایدً شمام با کشیدگی و مات شدن تصویر برخورد کردین؛ مشکلی که با حرکت سریع دوربین یا حرکت یهویی سوژه اتفاق می افته. دلیل اصلی این مشکل، پایین بودن اندازه نوسازی تصویر (Refresh Rate) است. تلویزیون نمی تونه با سرعت حرکت سوژه یا دوربین، تصویر رو بازسازی کنه و تصویر کشیده و مات می شه. تلویزیون SUHD سامسونگ با اندازه نوسازی ۱۲۰ هرتز، این مشکل رو برطرف کرده و در اون، تصاویری روان و بدون کشیدگی مشاهده می کنین.

سامسونگ واسه بیان اندازه روان بودن تصویر، معیاری به نام Motion Rate اعلام کرده که موارد مختلفی که در این ویژگی نقش دارن مثل اندازه نوسازی، سرعت پردازش و فناوری به کار رفته واسه تولید نور رو در بر میگیره. در این تلویزیون، مقدار Motion Rate برابر ۲۴۰ اعلام شده.

همه قابلیتای یاد شده، پردازشای سنگینی دارن که رو دوش چیپ Smart TV w سامسونگ هستن. این چیپ ۸ هسته پردازشی داره و سامسونگ میگه که قدرتمندترین چیپ پردازشی اش رو در این تلویزیون به کار برده. البته در کارکرد منوهای تلویزیون لگ و کندی محسوسی هست اما در پردازش و پخش تصاویر، مشکلی دیده نمیشه.

بنچمارکا

حال نوبت به بررسی کیفیت تصاویر تلویزیون SUHD سامسونگ می رسه. این تلویزیون کارکرد بسیار خوبی در این بخش از خود نشون میده و در رده یکی از بهترین تلویزیونا قرار میگیره.

دقت بازسازی رنگا بعد از کالیبره کردن تصویر، فوق العاده بالا هستش.
تصویر بالا و پایین به ترتیب قبل و بعد از کالیبره کردن رو نشون میدن.

مقدار گاما پس از کالیبره کردن (سمت راست)، نزدیک به ۲٫۴ گیگاهرتز یعنی استاندارد جهانی ITUه.

رنگا با دقت خوبی باز تولید می شن.

نمودار اشباع رنگا که نشون میدن رنگا پس از اشباع، چه قدر به رنگ واقعی خود نزدیک هستن.

سیستم صوتی

تلویزیون JS9500 در بخش تصویر واقعاً فوق العاده عمل می کنه اما از نظر صوتی حرف چندانی واسه گفتن نداره. البته از خیلی از تلویزیونا بهتره اما از تلویزیونی در این رده، انتظار بیشتری داشتیم. تلویزیون SUHD سامسونگ دارای ۶۰ وات توانه که ۴۰ وات اون به دو اسپیکر ۲۰ واتی، و ۲۰ وات اون به دو ساب ووفر ۱۰ واتی اختصاص داره. این سیستم صوتی ۴٫۲ کاناله در بالای تلویزیون قرار گرفته و از صدای دالبی و DTS Premium Sound 5.1 هم پشتیبانی می کنه.

تلویزیون JS9500 از نظر صوتی حرف چندانی واسه گفتن نداره.

اندازه شفافیت و بلندی این سیستم صوتی در حد مطلوبیه اما در بخش باس واقعاً ضعیفه. کافیه صدای دارای باس رو کمی زیاد کنین تا اسپیکرها به خرخر بیفته و نویز تحویل شما بدن. پس اگه به فکر خرید اینجور تلویزیون مدل بالایی هستین، حتماً یه سیستم صوتی خوبی هم واسه اون جفت و جور کنین.

جمع بندی

تلویزیون SUHD سامسونگ مطمئنا یه انتخاب عالی واسه داشتن یه تجربه تصویری لذت بخشه. نمایشگر منحنی، کیفیت تصویر و رزولوشن ۴K، رنگای با طراوات و کنتراست بالای اون، تصاویری چشم نواز تولید می کنن. اینا از یه طرف و قابلیتای فراوون اون مثل هوشمند بودن، فناوری سه بعدی، اتصال راحت به گجتا با DLNA و Mirror Sharing، اونو بین دیگه تلویزیونا جدا میسازن.

البته مشکلاتی مثل اشباع رنگ زیادتر از اندازه در بعضی موارد و سیستم صوتی ضعیف نسبت به قیمت و رده خود هم در این تلویزیون وجود دارن. البته اگه حاضر میشین واسه یه تلویزیون اینقدر هزینه کنین، می تونین ضعف سیستم صوتی اونو با خرید یه سیستم صوتی خوب برطرف کنین. با این وجود، می تونین از این مشکلات در مقابل کیفیت تصویر عالی این تلویزیون بگذرید.

تلویزیون ۶۵ اینچی سری JS9500 سامسونگ با قیمت ۵۰۰۰ دلار به فروش می رسه.

edame

Next Post

کارمندان سابق اپل استورها از تجربیات عجیب شان در برخورد با مشتریان این برند می گویند

سه تن از کارمندان قبلی اپل که در فروشگاه های خرده فروشی این شرکت موسوم به «اپل استور» فعالیت داشتن، تازگیاً به گفتگو با سایت Thrillist پرداخته ان و از بعضی از عجیب ترین تجربیات شون در برخورد با مشتریایی این فروشگاه ها سخن به میان آورده ان. در میون این […]