با کلمه ای آشنا شوید که می تواند زندگی تان را متحول کند

اگه به شما بگن یه کلمه می تونه شما رو خوشحال تر، سالم تر و موفق تر کنه، چه می کردین؟ به طور قطع از اون استفاده می کردین. اما این کلمه جادویی چه می تونه باشه؟ پیدا کردن این کلمه با خود شماس.

پیشنهاد بالا از طرف نویسندگان کتاب «کلمه ای که زندگی تون رو از این رو به اون رو می کنه» یعنی دن بریتون، جیمی پیج و جون گوردون مطرح شده. سه نویسنده نامبرده که خودشون هم چند سال از همین فوت وفن استفاده کردن، در کتاب یاد شده واسه کشف و بعد به کار گیری کلمه ای که می تونه الهام بخش و انگیزه بخش افراد شه، فرایندی چند مرحله ای معرفی کردن.

اونا توضیح میدن که به چه دلیل بیشتر قولایی که ما به خودمون می دیم با شکست مواجه می شن: چون از اونا فقط واسه تغییر دادن عاداتمان استفاده می کنیم، نه خودمون. اونا می نویسند « چند پاراگراف یا حتی چند جمله خیلی راحت تو ذهن کسی نمی مونه. اما یه کلمه، توانایی این رو داره که تو ذهن هر کسی بشینه».

در ادامه می فهمید کلمه موثر خود رو چیجوری پیدا کنین.

۱- اول از همه خودتون رو از زندگی شلوغی که دارین جدا کنین

از رایانه و تلویزیون خود فاصله بگیرین، تلفن هوشمند خود رو خاموش کنین. کمی به خودتون فرصت بدین و آرامش بگیرین و یا اینکه عمیقاً به روزای پیش روی خود فکر کنین. واسه این کار شاید لازم باشه به یه پیاده روی کوتاه برید، وقتی رو در طبیعت بگذرونین، به قلمرو خصوصی خود، هر کجا که باشه برید، و یا افکار خود رو در دفترچه ای یادداشت کنین. همه این کارا می تونن در پیدا کردن این کلمه موثر به شما کمک کنن. مهم ترین مسئله اینه که به مدت کوتاهی خود رو از دنیای دور و بر تون به طور کاملً جدا و واسه گوش سپردن به عمیق ترین ندای داخلی خود راهی پیدا کنین.

۲- باید سه سؤال مهم از خودتون سوال کنین

این سه سؤال از این قرار هستن: «به چی نیاز دارم؟» (به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که این سؤال به خواستهاتون نمی پردازه، بلکه به نیاز هاتون می پردازه)، «چی سد راهمه؟» و «چی باید از زندگی ام بیرون بره؟».

اگه این سؤالا رو از خود سوال کنین و عمیقاً به جواب اونا فکر کنین، می فهمید که به درستیً سؤالای قدرتمندی هستن، مخصوصاً اگه به جای خواسته ها، روی نیازاتون متمرکز شید. واسه نمونه با پرسیدن سوال اول ممکنه شکلای جور واجور و اقسام هدفای جور واجور به ذهن شما راه پیدا کنه اما اگه روی این موضوع تمرکز کنین که چه کاری باید انجام بدین که تا حالا انجام نداده اید، جواب حقیقی خود رو پیدا می کنین.

سؤالای دوم و سوم هم به همین ترتیب و با همین نگاه، پاسخای مشخصی تو ذهن شما پیدا می کنن. مثلاً خیلیا در جواب سؤال سوم ممکنه بیرون روندن «احساس تنهایی» یا «ترس از رانده شدن» رو مهم ترین نیاز خود حساب کنن.

پس خوب به این فکر کنین که نیاز شما چیه، چی شما رو از رسیدن به این نیاز باز می داره (حتی اگه فقط تو ذهن خودتون باشه)، و چی باید از زندگی تون کنار گذاشته شه.

۳- روح و جسم خود رو پذیرای اون کنین

اگه خوب به این سؤالا فکر کنین، کلمه مورد نظر خودش به سراغتون میاد. نویسندگان کتاب یاد شده سؤال دیگری هم مطرح می کنن: «چه تغییری باید در درون خود انجام دهم؟». این سؤال بسیار خوبیه، چون به جای اینکه شما رو به جستجوی کلمه الهام بخشتان مجبور کنه، اونو به سمت شما دعوت می کنه. این سه یا چهار سؤال رو از خودتون سوال کنین و واقعاً به جواب داخلی تون گوش بسپارین. اینطوری یه یا بیشترین اندازه دو سه کلمه باید از باقی کلمات جدا شن.

۴- اجازه بدین کلمه شاخص شما همیشه الهام بخشتان باشه و زندگی تون رو از این رو به اون رو کنه

این یعنی کلمه خاص خود رو در زندگی روزمره تون برجسته کنین، طوریکه در طول روز بارها براتون یادآوری شه. مثلاً می تونین از اون به عنوان اسکرین سیور استفاده کنین، یا اینکه اونو قاب بگیرین و به دیوار اتاقتون بزنین، از اون به عنوان صفحه قفل موبایلتان بهره بگیرین و یا اونو در امضای ایمیل خود بذارین.

شک نداشته باشینً اونو با بقیه هم در میان بذارین، مخصوصا دور و بریا نزدیک که از شما پشتیبانی و به شما در راه رسیدن به اهدافتون کمک می کنن. گفتن اون با همکاران و تشویق اونا به انجام این کار هم به همتون کمک می کنه در روزای پیش رو (مخصوصا سال جدید که چیزی تا رسیدنش باقی نمونده) متمرکز تر و موثر تر زندگی کنین. پیدا کردن کلمه الهام بخش حتی واسه تیمای کاری و شرکتتون هم مؤثر واقع می شه و تموم دست اندر کاران اونو تو یه جهت قرار میده.

هرچه اونو با افراد بیشتری در میان بذارین، تعداد کسائی که در رسیدن به اون شما رو کمک می کنن بیشتر میشه. در آخر شما رو با تعدادی از کلماتی که واسه افراد جور واجور نتیجه بخش بودن آشنا می کنیم: رابطه، تعادل، هدف، تلاش، عشق، فرصت، خواستن، و تشکر.

edame

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

جعبه ابزار: شش اپلیکیشن برای آن که سال تحصیلی موفقی را آغاز کنید

چ نوامبر 13 , 2019
باز اومد بوی ماه مدرسه، بوی بازیهای راه مدرسه. بوی ماه مهر، ماه مهربون، بوی خورشید پگاه مدرسه … یه تابستون دیگه هم به سرعت برق و باد گذشت، و دوباره به اول مهر و شروع سال تحصیلی جدید رسیدیم. چه دانش آموز هستین و چه دانشجو، حالا باید واسه شروع یه سال […]